Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kısmi kabulde temyiz harcı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-05-2013, 16:20   #1
AV.SEDAT

Varsayılan Kısmi kabulde temyiz harcı

Yakın zamanda karara çıkan bir davada, (dava, müvekkilin 3, diğer davalının 5 numaralı bağımsız bölümlerden işgal nedeni ile tahliyesine ilişkindir) davanın kabulüne ve birleşen dosyada da bizim davamızın kısmen kabulüne karar verildi. 3 numaralı taşınmazın değeri 110.000 TL, 5 numaralı taşınmazın değeri 140.000 TL olarak belirlendi, birleşen dosyada ise bizim 3 numaralı taşınmaz için talep ettiğimiz 104.500 TL iyileştirme tazminatının 55 bin TL si kabul, 49,500 TL si ret edildi.

Kararı asıl davanın bizim tahliyemize ilişkin kısmı ile birleşen dosyanın da reddedilen kısmı için temyiz ettik. yani bana göre bizim temyizimiz 110+49,5= 159.500TL lik bir temyiz talebi oluyor. asıl dosyadaki diğer davalının vekili değiliz. Buna rağmen yazı işleri müdürü nereden çıkardığını anlayamadığım 5.208,65 TL temyiz karar harcı (nispi) şeklinde tahsilat fişi kesti(ayrıca 119 t.b.h. ve 100TL avans da var)

Davanın benimle ilgili kısmını her şekilde her ihtimalde topladım, hiçbir şekilde bu rakama ulaşamadım. Telefonda sordum dava bir bütündür gibisinden bişeyler söyledi - ki bana ne diğer davalının taşınmazından ben oradan da tahliye edilmiyorum ki.

Bir de şu var, kararda asıl dava için alınması gereken 17.077,50 TL harçtan (toplam 250 Bin TL için) alınan 135 TL nin mahsubundan sonra bakiye 16.942,50 nin 7454.70 inin bizim müvekkilden, 9.487,80 TL sinin diğer davalıdan alınmasına karar verilmiş. Demek ki iki davalının harcının hurcunun birbirini ilgilendirmediği konusunda mahkemeyle hemfikiriz. bir teselsül durumu yok yani..

Bu konuda uyap üzerinden bir dilekçeyle başvurup tahsilat fişinin temyiz ettiğim kısma göre yeniden düzenlenmesini talep ettim ama biliyorsunuz bu vatandaşlara karar genelge şu bu gibi birşeyle gitmezseniz hayatta yaptıkları bir hatadan dönmezler.

Bir de tabi bu başvuru sanmıyorum ki temyiz süremizi kesmiş olsun. Gerçi karar henüz tebliğe çıkmadı ama, temyiz dilekçesini vermekle en kötü dilekçe tarihinde kararı tebellüğ etmiş sayıldık - mı acaba?

Aramızda buna benzer birşey yaşayıp da sonuç alabilmiş bir meslektaşım var da tecrübesini aktarırsa çok yardımı dokunur açıkçası.
Old 10-04-2014, 12:19   #2
Av.Nadir GÜLGEÇ

Sayın meslektaşım,
Ne yaptınız, sorunu ne şekilde çözdünüz? İstenilen parayı yatırdınız mı? Aynı sorunu şu an ben de yaşıyorum. Kısa bir araştırma yaptım. Sorun, meşhur İBK'nın yanlış yorumlanmasından kaynaklanıyor galiba. Cevap verebilirseniz çok sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi