Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlilik içi sözleşme

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-08-2010, 21:58   #1
Konuk

Rahatsiz evlilik içi sözleşme

ben 28 yıllık evli üniversite mezunu ama nedenler yüzünden 2 ayrı çalışma yerini bırakmış biriyim.Eşimin başkasıyla ilişkisi var netten mesajları gördüm.Bu kanıt sayılırmı eşim benden ayrılmak istiyor maddi nedenlerle ben istemiyorum.O bunun farkında bana psikolojik şiddet uyguluyor.Boşanmadan evlilik içi sözleşme yaparak,birbirimizin isteklerini kabul etmemiz mümkünmü.Yani o istediğiyle birlikte.Ben resmi eşi olarak her hakka sahibim.Kağıt üzerinde imzalı olarak kendi aramızda anlaşabilirmiyiz.Eşim bu sözleşmeye uymadığı taktirde yaptırım nasıl olabilir böyle bir sözleşme T.C sınırlarında kabul görürmü saygılarımla
Old 10-08-2010, 07:27   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Katılımcı;

Sorunuzda belirttiğiniz gibi bir sözleşmenin, ne Türk hukukunda ne de yabancı bir devlet hukukunda geçerliliği bulunmamaktadır.

Evlilik, eşlerin birbirlerine saygı, anlayış, sadakat, özveri gibi çok önem arzeden hususlar çerçevesinde bağlılığını gerektirir. Hal böyle iken, eşler arasında düzenlenecek "sen ne istersen yap ama beni mağdur etme" anlamına gelebilecek bir sözleşme, hem evlilik birlikteliğine aykırılık teşkil eder hem de kişilik haklarını zedeler.

Hiç kimse, yasalarla kendisine tanınmış ve kişiliğine sıkı sıkıya bağlı haklardan -kendi isteğiyle de olsa- vazgeçemeyeceği için bu şekilde hazırlanmış ve eşler tarafından imzalanmakla sözleşme halini almış bir metnin hukuk nezdinde hiçbir geçerliliği yoktur.

Maddi açıdan sıkıntı yaşamamak adına, durumunuzdan istifade eden eşinizin hiç çekinmeden sizi aldatmaya devam etmesine ses çıkarmıyorsunuz. Bu durumda nasıl hareket edeceğiniz sizin takdirinize kalmış bir durum. Boşanıp boşanmama, boşanmaya karar vermeniz durumunda tazminat ve nafaka talebinde bulunup bulunmama, varsa çocuğunuzun ya da çocuklarınızın velayeti gibi önemli hususlarda profesyonel hukuki yardım almanızı öneririz.

Saygılarımızla..
Old 10-08-2010, 17:29   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
ben 28 yıllık evli üniversite mezunu ama nedenler yüzünden 2 ayrı çalışma yerini bırakmış biriyim.Eşimin başkasıyla ilişkisi var netten mesajları gördüm.Bu kanıt sayılırmı eşim benden ayrılmak istiyor maddi nedenlerle ben istemiyorum.O bunun farkında bana psikolojik şiddet uyguluyor.Boşanmadan evlilik içi sözleşme yaparak,birbirimizin isteklerini kabul etmemiz mümkünmü.Yani o istediğiyle birlikte.Ben resmi eşi olarak her hakka sahibim.Kağıt üzerinde imzalı olarak kendi aramızda anlaşabilirmiyiz.Eşim bu sözleşmeye uymadığı taktirde yaptırım nasıl olabilir böyle bir sözleşme T.C sınırlarında kabul görürmü saygılarımla

Sayın Meslektaşımın yazdıklarına aynen katılmaktayım. Kanuna ve ahlaka aykırı sözleşmeler geçersizdir. Evlilik kamu düzenini ilgilendirdiğinden yukarıdaki nedenle yapacağınız sözleşme geçersizdir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi