Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmada Mal Paylaşimi/Boşanma Davası Açıldıktan Sonra Alınan Ev

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-03-2015, 20:10   #1
Konuk

Varsayılan Boşanmada Mal Paylaşimi/Boşanma Davası Açıldıktan Sonra Alınan Ev

Eşimle ayrilmak üzereyiz yasal olarak süreci başlatmadim bu sirada kendi ailem bana ev almak istiyor fakat ortak mal olacagindan dolayi alamiyoruz. Pesin parayi ailem verecek krediyi ben cekecegim. Davayi actiktan sonra evi alsak ortak mala konu olur mu alacagimiz ev? Yoksa tamamen mahkeme surecinin bitmesini beklemek zorundamiyim.
Şu anlik esim maalesef anlasmali bosanmaya yanasmiyor cekismeli olacak diyor. elimde beni aldattigina dair, kumar oynadigina dair facebooktan yazismalari var bunlari delil olarak kullankullanabilirmiyim ayni zamanda şahitlerimde var.mahkemeye etkisi ne kadar olur ?
Kendisi aşiri derecede yalan konusuyor ayrica etrafimizdaki esnaflara hep borc yapmis bu kisileride sahit olarak gosterebilirmiyim ?

oturdugumuz binadaki komsularimizda sorumsuz bir eş, sorumsuz bir baba oldugunun farkinda kiziyla duygusal anlamda dogru duzgun hic zaman gecirmedi ilgilenmedi komsularimiz sahitlik yapsa mahkemenin verecegi gorusme gununu azaltabilirmiyim çunku maalesef kendisi bir kac kere kizimi aldi babaannesinde kaldilar ve babasi kizimi annesine birakip yine disari cikmis. Kizimi sadece bir koz olarak kullaniyor ve ben kizimi bu sürece alet etmesini istemiyorum. Kizimi ahlak olarak dogru duzgun yetistiremicekler farkindayim bunu ispatlamak icin neler yapabilirim ?

mahkemenin esleri psikologa yönlendirdigini duydum yeniden eslerin birlesebilmeleri icin tedavi sureci oluyormus boyle bir surec varmi. ben artik bu evliligi surdurmek istemiyorum yinede boyle bir sureci kabullenmek zorundamiyim.

Ayrica ben evlilik icerisinde surekli ailemden maddi ve manevi anlamda destek aldim kizimin ihtiyaclarinin evimin ihtoyaclarinin cogunu kendi ailem karsiladi surekli evliligimizi kizim icin ayakta tutmaya calistiysamda esim kotu davranislarindan sorumsuzluklarindan hicbir zaman vazgecmedi bana yasattiklariyla asiri derecede yiprandim. Takilarimin hepsini aldi ve sacma sapan yerlere harcadi benim bu altinlari mahkemede kendisinden geri istemek gibi bir hakkim varmi.

butun bu olanlari goz onune aldigimda beni aldatmasida dahil kendisine maddi manevi tazminat davasi acmak istiyorum acarsam bosanma sureci uzarmi uzarsa eger ne kadar uzar ve ne kadar limitlerde tazminat davasi acabilirim. AyRica ben tazminat davasi acacagim icin sigortali bir ise girmiyor zaten sigortali iside yoktu devlet bu parayi bana verirmi sigortasi olmadigindan dolayi.

Biraz uzun yazdim ama avukat tutmak icin gucum yok kazandigimi hayatimi devam ettirmek icin kullanmaliyim bir kizim var ve gelecegini saglam zemin uzerine kurmam lazim.bana yardimci olursaniz haklarimi biraz olsun ögrenirim ona gore kendi haklarimi korurum. Yardimci olursaniz cok memnun olurum.. simdiden tekkurlerimi sunar iyi calismalar dilerim..
Old 02-03-2015, 08:20   #2
av.murat kılıç

Ailenizin size ev alacağınızı belirtiyorsunuz. Evi satacak kişi ile aileniz bir alım satım sözleşmesi yapabilir. Bu sözleşmede paranın kendileri tarafından verileceği, evi kızlarına hibe edecekleri belirtilenir. Ayrıca evin peşinatını aileniz banka hesabı ile direk satıcının hesabına gönderebilir, açıklama kısmında kızıma hibe aldığım evin peşinatı diye yazabilir. Bu gibi tedbirleri uygulayarak evin kendi paranızdan değilde ailenizin yardımı ile aldığınızı ispatlayabilirsiniz. Mahkeme de mal tasfiyesi durumunda mahkeme hakimi bunları dikkate alacağını düşünmekteyim.
Eşinizin sizi aldattığına dair her türlü delili mahkemeye sunabilirsiniz. Komşuları veya esnafı da tanık olarak dinletebilirsiniz.

Kızınızın bir anneye ihtiyacı olduğu kadar bir babaya da ihtiyacı vardır. Bu yönden baba ile görüşmelerinin kısıtlanamayacağını düşünmekteyim. Kararlarda genellikle görüşme haftada bir gün veya iki haftada bir gün olarak yer almaktadır.

Mahkemeler bazen eşleri psikoloğa yönlendiriyor. Ancak bu tedavi amaçlı olmuyor tespit amaçlı oluyor. Kusurun kimde olduğu yada evlilik birliğinin devam edip etmeyeceğini, çocuğun kimde kalmasının çocuk için daha uygun olup olmayacağı konuların da psikolog rapor yazıyor. Siz eşiniz için psikolojik yardım almak istiyorsanız mahkeme dışındaki psikologlara eşinizi götürebilirsiniz.

Boşanma davasında maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz. Mahkeme zarar nispetinde bu tazminatlara hükmeder. Ancak bu tazminat bedelini devlet ödemez; davalı eş öder. Davalı eşin ödeme gücü de yoksa yapacak bir şey yoktur.

Altınlarınızı da boşanma davası içinde harcını ödeyerek talep edebilirsiniz. Bu konuda resim, video, tanık vs. delil olarak gösterebilirsiniz.

Size bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz. Avukat tutmaya maddi gücünüzün elvermediğini yazmışsınız; o halde bulunduğunuz ilin baro adli yardımına başvurarak bir avukat talep edebilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi