Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası temyiz süreci

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2015, 20:40   #1
Konuk

İnceleme boşanma davası temyiz süreci

merhaba, eşimin şiddetli geçimsizlik sebebiyle açmış olduğu boşanma davası reddedildi ve bana 750 tl karar kesinleşinceye kadar nafaka ve eşimden vekalet ücreti alınıp bana verilmesine karar verildi,

Karşı taraf boşanma davası açıldıktan sonraki olayları gerekçe göstererk bu red kararını temyize gönderdi,

Boşanma davası açıldıktan sonra karşılıklı yapmış olduğumuz şikayetler boşanmamıza sebep midir?

Boşanma davası açıldıktan sonra eşimin beni başka bir bayanla aldatmış olması onu kusurlu çıkarır mı?

Boşanma davası açılmış olsa dahi karar verilinceye kadar yada kesinleşinceye kadar eşimin bana sadık kalması gerekmez mi?

Ayrıca karar temyize gittiği için ben nafakamı 750 tl olarak alamaz mıyım? vekalet ücretini alamaz mıyım?

şimdiden teşekkürler.
Old 25-02-2015, 05:00   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
merhaba, eşimin şiddetli geçimsizlik sebebiyle açmış olduğu boşanma davası reddedildi ve bana 750 tl karar kesinleşinceye kadar nafaka ve eşimden vekalet ücreti alınıp bana verilmesine karar verildi,

Karşı taraf boşanma davası açıldıktan sonraki olayları gerekçe göstererk bu red kararını temyize gönderdi,

Boşanma davası açıldıktan sonra karşılıklı yapmış olduğumuz şikayetler boşanmamıza sebep midir?

Boşanma davası açıldıktan sonra eşimin beni başka bir bayanla aldatmış olması onu kusurlu çıkarır mı?

Boşanma davası açılmış olsa dahi karar verilinceye kadar yada kesinleşinceye kadar eşimin bana sadık kalması gerekmez mi?

Ayrıca karar temyize gittiği için ben nafakamı 750 tl olarak alamaz mıyım? vekalet ücretini alamaz mıyım?

şimdiden teşekkürler.

Boşanma davası açıldıktan sonra eşlerin ayrı yaşama hakları vardır .Evlilik devam ettiği sürece sadakat yükümlülüğü devam eder.Fakat boşanma davası açıldıktan sonra gelişen olayların ayrı bir davanın konusu olması düşünülmelidir.Çünkü her dava açıldığı tarihteki koşullara göre karara çıkar.

Nafakanızı alabilirsiniz çünkü tedbiren verilmiş bir nafaka olduğu için karar kesinleşinceye kadar nafakaya hak kazanırsınız. Davalı eşiniz Nafakanızı rızaen ödemezse icra takibi yapabilirsiniz.

Vekalet ücreti avukatlık yasası uyarınca avukata aittir ve vekalet ücretinin alınması için kararın kesinleşmesi gerekmektedir.
Old 01-03-2015, 21:34   #3
Konuk

İnceleme nafaka

cevabınız için tekrar teşekkürler, eğer mahkemenin vermiş olduğu red kararı temyizden de aynı şekilde red olarak gelirse ve nafaka kesilirse benim tahminime göre eşim farklı bir ilde ayrı yaşamaya devam edecektir bu durumda evli iken bana nafaka ödemesini isteyebilir miyim? bunun içinde tekrar dava açılıpta duruşmalar mı olacak yani uzun sürer mi? nafaka talep ettiğim günden itibaren olarak mı ödenir?
Old 02-03-2015, 08:05   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
cevabınız için tekrar teşekkürler, eğer mahkemenin vermiş olduğu red kararı temyizden de aynı şekilde red olarak gelirse ve nafaka kesilirse benim tahminime göre eşim farklı bir ilde ayrı yaşamaya devam edecektir bu durumda evli iken bana nafaka ödemesini isteyebilir miyim? bunun içinde tekrar dava açılıpta duruşmalar mı olacak yani uzun sürer mi? nafaka talep ettiğim günden itibaren olarak mı ödenir?

Merhaba
Yargıtayda olan dava boşanma yönünden ret edilirse ve dosya yerel mahkemeye gelip kesinleşirse; o zaman bu dosyadan ancak kesinleşme tarihine kadar nafakanızı alabilirsiniz.

Bu dosya kesinleştikten sonra eşiniz aleyhine nafaka davası açmanız gerekecektir. Eşiniz başka şehirde de olsa dava açabilirsiniz dava sonunda mahkeme sizin lehinize nafakaya hükmedebilir ve siz bu nafakayı eşinizden talep edebilirsiniz.

Davanın uzun sürüp sürmeyeceği belli olmaz, açacağınız mahkemenin iş yoğunluğuna göre süre değişebilir. Nafakanız dava dilekçesinde talep ettiğiniz tarih itibari ile hükmolunabilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi