Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

veraset davasında duruşma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-11-2009, 22:03   #1
Nuriye Değer

Varsayılan veraset davasında duruşma

Arkadaslar, Bir veraset davasında dava dilekçesini mahkemeye verdikten sonra gerekçeli kararı beklerken dosya işlemden kaldırılmış. Ankara İstanbul gibi merkezlerin adliyelerinde sulh hukuk mahkemeleri nasıl çalışıyor.Duruşma günü veriyorlar mı? Tebligat gideri istemeden dosya işlemden kaldırılmış. Sanki ihmalimiz varmış gibi bir durum oldu.
Paylaşımınız için teşekkürler.
Old 04-11-2009, 04:34   #2
üye31284

Sn Nuriye Değer,

İstanbul sirkecideki adliyeden 2 defa veraset ilamı almıştım, ikisinde de yoğun ısrarlarım sonucu gerekçeli kararın yazılması dahil 3 gün için de sonuç aldım.

Evet duruşma günü bana da verildi ama gerekli evrakların hepsini tamamladığım için duruşma günü beklenmeksizin ve bu husus zapta geçirilerek 2 gün duruşma yapıldı 3 gün de gerekçeli karar yazıldı.

Davayı açtıktan sonra elden yetki alıp nufus kaydını mahkemeye sundunuz mu?

Veraset ilamı talebinizde nufus kayıtlarında yer almayan birine dair talep var mı?

Teoride dilekçeye tanık yazmama rağmen uygulamada nufus kayıtlarına dayanmayan bir talep yoksa tanık dinlendiğini hiç duymadım ve karşılaşmadım...

Bir tebligat gelmiş ancak siz olmadığınız için komşularınıza ya da muhtara bırakılmış olma ihtimali var mı?

Eğer hangi adliyeden veraset ilamı almaya çalıştığınızı belirtirseniz, bir daha o adliyeye sayın meslektaşlar başvurmaz

En rahat sirkeci olduğu için ben orada açmıştım.
Old 04-11-2009, 13:09   #3
Av.Hülya Büyükoğlu

Sayın Meslektaşım,
Şişli Adliyesi'nde de duruşma günü verilmesine rağmen aynen Zeytinn rumuzlu üyenin belirttiği gibi nüfus kayıtlarının tamamlanması ve dosyada herhangi bir eksik olmaması durumunda duruşma gününü beklemeden kararı yazıyorlar.
Biraz da kararı yazacak memurun tavrı önemli.. Şişli'de ısrarlı davranmadan 3 günde almak zor. Ama yine de aylarca sürmez. Ben işim acilse ısrarlı takip ederim, acil değilse bırakırım keyfi istediğinde yazsınlar

İyi çalışmalar
Old 04-11-2009, 15:02   #4
av.suleyman

sayın meslektaşım, ben ısrardan tam olarak neyi kastettiğinizi anlayamadım.
Old 04-11-2009, 22:44   #5
erturkerdal

Ben de "ısrara" bir adliye personeli olarak açıklık getirilmesini talep ediyorum.
Old 05-11-2009, 18:34   #6
üye31284

Bu arada Sirkeci Adliyesi ilgili sulh hukuk mahkemeleri çalışanlarında ki ısrarımdan kastım tamamen ikna edici ve bezdirici yoğun iletişimdir. Herhangi bir destek kuvvet kullanmış değilim.Hatta bana çay bile ısmarladılar Malum olan malum buradaki malum değil bu mahkemelerde.
Old 05-11-2009, 19:18   #7
Av.Mustafa Çiçek

Sirkeci adliyesinde arkadaşların dediği gibi. Fakat
Bakırköy adliyesinde herşeyi tamamlama rağmen illa duruşma yapacağım diyen mahkemeler var. Artık nüfus kayıtlarını mahkeme kendileri alıyor . Ancak nakil, kapalı kayıt vs varsa onların kaydını kontrol edip tamamlamak gerkiyor
Old 05-11-2009, 19:52   #8
üye31284

Evet bakırköy adliyesinden koşa koşa kaçmıştım bunu öğrendikten sonra ve sirkeciye sığınmıştım
Old 05-11-2009, 21:14   #9
gülnihal çevik

tum evraklar tamam olsa dahi bazı mahkemelerin illa duruşma yapacağız, hakim oyle istiyor talepleriyle duruşma bekledigim ya da gunsuz duruşmaya girdigim olmuştur. ( ısrarlarım sonucu bneim için özel oturum açıldı)
bilirkişye giden veraset dosyalarım olmuştur. ( haklılardı çok karışık bir durumdu)

işlemden kaldırılan dosya için yenileme talebi olmaz mı? 3 ay içinde harrçsız yenileniyor.

ayrıca tetkik merciilerin de kendiniz takip etmeliydiniz diyerek pul verdiğim halde ( pulu tutanak ile verdiğim halde )tarafıma duruşma gunu teblig etmedikleri ( bunun usulde olmadını beyan etmeleriyle ???? ) ve taahhudu ihlal davalarımı takipsizlikten dusurdukleri olmuştu.

siz siz olun, ne olursa olun dosyalarınızı takip edin.
Old 05-11-2009, 22:20   #10
erturkerdal

@gülnihal çevik
Veraset dosyalarının da bilirkişiye gittiğini ilk defa duydum ve çok şaşırdım. Ayrıca da çok mantıklı geldi.

Bir keresinde bir veraset ilamı için 3 ay uğraşmıştım. Aslında o dosyayı göndersek yeriymiş. Boşuna uğraşmışım.
Old 20-01-2010, 01:39   #11
gülnihal çevik

duzeltme talebi gelmiştir. harçsız yenileme 1 ay içinde olmaktadır, 3 yazmışım. hatamdan dolayı affola.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi