Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kasten öldürme suçunun;Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle,İşlenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-07-2012, 08:25   #1
Nuri72

Varsayılan Kasten öldürme suçunun;Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle,İşlenmesi

Kasten öldürme suçunun;Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle,İşlenmesi hükmü hakkında geniş bilgisi ve içtihat olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
Mağdur Kamu görevlisi ise bu hüküm uygulanır ancak,
Öğrenmek istediğim Sanık kamu görevlisi ise bu hüküm uygulanmalı mı?
İçtihat bulamadım bilhassa içtihat varsa iletirseniz sevinirim
Teşekkürler
Old 26-07-2012, 10:28   #2
yılmazkan

TCK 82'de nitelikli öldürme suçu düzenlenmiştir. Sizin de dediğiniz gibi maktülün yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürme gerçekleşirse sanığa bu madde hükmü uyarınca ceza verilecektir. Bu maddede sanığın kamu görevlisi olması nitelikli bir hal olarak düzenlenmemiştir. Bu nedenle diğer şartlar gerçekleşmemişse adam öldüren kamu görevlisi bu sıfatından dolayı TCK 82'den cezalandırılamaz.
Ancak TCK 94 kamu görevlilerinin işkence yapması fiili suç olarak düzenlenmiştir. Bu maddenin uygulanabilmesi için failin kamu görevlisi olması şarttır. 95.maddede ise işkence suçunun nitelikli hali düzenlenmiş olan son fıkrasında işkence sonucunda ölüm gerçekleşirse cezanın müebbet hapis olacağı öngörülmüştür.
Eğer olayınızda işkence suçu söz konusu ise sanığın kamu görevlisi olması suçun asli unsurudur. İşkence suçu söz konusu değilse kamu görevlisi sanığın adam öldürmesi diğer şartlar yoksa nitelikli adam öldürme suçunu oluşturmaz.
Old 26-07-2012, 19:46   #3
Nuri72

Yılmazkan Arkadaş öncelikle ilginize teşekkür ederim.
Olayımızda işkence yok. Kamu görevlisinin bir sivili öldürmesi şürhesi sözkonusu
82/1g aslında maktül yönünden düzenleniş ancak;
oku baban gibi eşşek olma deyişi gibi pekala sanığın kamu görevlisi olması anlamı da çıkarılabilir veya yorumlanabilir diye düşünüyorum.
Bu anlamda içtihat veya dava veya tecrübesi olan arkadaşlara sesleniyorum duyan gören var mı diye?
Selamlarla
Old 26-07-2012, 20:56   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...68&postcount=6

Madde Gerekçesinden :"(g) bendinde, suçun kamu görevlisine karşı ve görevini yerine getirmesi dolayısıyla işlenmesi, bu suçun nitelikli hâli olarak kabul edilmiştir. Suçun salt kamu görevlisine karşı işlenmesi yeterli değildir; mağdurun, görevinin gereklerine uygun davranılması dolayısıyla öldürülmesi gerekir. Hatta, kamu görevliliği sıfatı sona ermiş olsa bile, kişinin kamu görevinin gereklerine uygun davranması dolayısıyla öldürülmesi hâlinde de bu nitelikli unsur oluşacaktır..."

Ceza hukukunda belirtiğiniz biçimde genişletici yorum yapılamaz diye düşünüyorum.

Saygılar,
Old 27-07-2012, 12:16   #5
yılmazkan

Sayın Bozoğlu'nun da dediği gibi ceza hukukunda kanunsuz suç olmaz, yazan bir metinde de genişletilemez. Uygulamada sizin çekincenize uyacak kararlara hiç rastlamadım.
Sonuçta işkence söz konusu değilse adam öldüren kamu görevlisi sanığın bu sıfatından dolayı nitelikli adam öldürmeden ceza alması söz konusu olmayacaktır.
Old 28-07-2012, 08:47   #6
egemen48

sanık kamu görevlisi ise bu hüküm uygulanmaz,ancak şartları varsa işkence hükümleri uygulanabilir.Dediğiniz gibi de kanun geniş yorumlanamaz,keza madde gerekçesinde
''Suçun salt kamu görevlisine karşı işlenmesi yeterli değildir; mağdurun, görevinin gereklerine uygun davranılması dolayısıyla öldürülmesi gerekir'' denilmektedir.Yani kişinin sadece kamu görevlisi olması dahi,sucun nitelikli hali için yeterli değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi