Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bozmadan sonra takip,mükerrer takip.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-03-2008, 00:21   #1
avmehmetkarabacak

Varsayılan Bozmadan sonra takip,mükerrer takip.

Bozmadan sonra davalı vekili olarak girdiğim bir dosyada ilamı icraya kaydum ve şu an için dosya hala yargıtay incelemesinde.Ancak ilk ilamda belirtilen ücreti vekalet benden önceki meslektaşım tarafından icraya konulmuş ve tahsil edilmiş.Şimdi ben bozmadan sonraki ücreti vekaleti istiyorum.ilk tahsil edilen ücreti vekalet ile arasında benim lehime büyük fark var.Şu an takibin iptali istendi mükerrer takip olduğu iddiasıyla.İlk ilama dayalı takip infaz edilmiş.Ben bundan sonradan haberdar oldum.Sizce ikinci ilama dayalı takibin ilk takiple birleştirilmesini isteyebilir miyim?Başkaca hangi yolllara başvurabilirim?Bozma maddi hataya ilişkin idi.
Old 09-03-2008, 00:41   #2
Av.Cengiz Aladağ

Dava, aynı davadır sayın meslektaşım. İİK 40.maddeyi incelemenizi öneririm.
Old 09-03-2008, 00:49   #3
avmehmetkarabacak

Dava aynı dava ve takipte aynı takip o konuda bir itirazım yok.Ancak mükerrrer açılmış takibin ilk takiple birleştirilmesini İcra Müdürlüğünden isteyebilir miyim?Yoksa mercii kararını mı beklemeyelim?Zira mükerrer açılan takipler birleşirse ortada sorun kalmayacağı kanaatindeyim.
Old 09-03-2008, 00:59   #4
Av.Cengiz Aladağ

"İlk ilama dayalı takip infaz edilmiş.Ben bundan sonradan haberdar oldum" demenizden, ilk takipte ödenen alacağı mahsup etmediğinizi tahmin ediyorum. Bu nedenle o tutar için takibiniz mükerrer olmuş.
Old 09-03-2008, 01:04   #5
avmehmetkarabacak

Evet haklısınız.Mahsup yapmadım ve karşı taraf mahsup talebinde bulundu.Ancak açılan iki farklı takip var ve benim asıl sorunum şu benim açtığım ikinci takibin tümüyle iptalimi gerekir?Yoksa mahsup edilip kalan kısmı isteyebilir miyim?Takibe hangi dosya üzerinden devam edilmelidir?
Old 09-03-2008, 14:14   #6
Av.Kemal

Varsayılan bozma kararından sonra takibin durumu

sn.meslektaşım,bozma kararı nedeniyle ilk takip durur ve bilahare yapılacak işlemler hükümsüz olur.
--ancak ilk karar üzerine açılan takipte ilk vek.ücreti tahsil edilmiş olduğuna göre,bu miktar için mükerrer talep sözkonusu.
--alınan yeni ilama göre açtığınız takip geçerli.ilk kararı ve icra dosya numarasını, sizin dosyanıza beyan ederek,icra müdüründen düzeltme talep edin, yeni duruma göre hesaplarınızı yapın buna göre takibe devam edin derim.
--ilk takip bozma kararından sonra tahsil edilmiş ise, siz yeni takibinizde tamamını tahsil hakkınız olduğunu, ilk takibe ödeme yapan kişinin o dosyadan ödediği miktarı aynı dosyadan iade edilmesini talep hakkı da vardır. bunu da değerlendirebilirsiniz.
başarılar
Old 09-03-2008, 21:32   #7
ekinheval

iki ilam arasındaki farka göre, 2. icra dosyasına talep açarak ve fazla açılan kısımlardan feragat ederek 2. takibe devam edebilirsiniz.
Old 10-03-2008, 16:33   #8
Avukat Hakan Eren

Sevgili Meslektaım,

Talih UYAR İcra ve İflas Kanunu Şerhi 2. Baskı C.2 s.3404'de yer alanYargıtay 12 HD1985/10587 – 4302 s. 14.04.1986 t. kararı incelemenizi öneririm. Saygılarımla...
Old 10-03-2008, 17:07   #9
avmehmetkarabacak

Cevap yazan tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.Konu şimdi benim açımdan aydınlanmış oldu.Saygılar.
Old 08-07-2008, 19:06   #10
Av.nurhan

Böyle bir durumda haksız olarak mükerrrer takip yapan aynı ilamı iki kere takibe koyan alacaklıdan inkar tazminatı istenebilir mi
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi