Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taahhüdü ihlal davası, vekalet ücreti sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-07-2010, 11:10   #1
Av.Arzu Erkan

Dikkat Taahhüdü ihlal davası, vekalet ücreti sorunu

Herkese iyi çalışmalar. Acilen yardımlarınızı bekliyorum. Bir icra dosyasında borçludan taahhüt aldık, süresinde borç ödenmedi.Ben de şikayet ettim. Şikayetten sonra, duruşmaya girmeden önce borç ödendi. Ben de borç ödendiğinden ,sanık hakkındaki şikayetten vazgeçiyoruz dedim.Bunun üzerine davadan feragat nedeniyle davanın düşürülmesine karar verildi. Kararda mahkeme yargılama giderini müşteki üzerinde bıraktı, vekalet ücreti konusunda bir karar vermedi. Bazı meslektaşlarım şikayetten vazgeçiyoruz dediğim için vekalet ücretini alamayacağımı söylüyor.Cevaplarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar.
Old 14-07-2010, 11:32   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Arzu Erkan
Bazı meslektaşlarım şikayetten vazgeçiyoruz dediğim için vekalet ücretini alamayacağımı söylüyor.

Ve siz alabileceğinizi mi iddia ediyorsunuz? Hangi yasal dayanakla?
Old 14-07-2010, 12:17   #3
Av.Arzu Erkan

Alıntı:
Yazan Av. Cengiz Aladağ
Başıma ilk defa böyle bir durum geldi. Açıkçası nasıl bir karar verildiğini bilmediğim için sorma gereği duydum.
Old 14-07-2010, 12:20   #4
Av.Kaan

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

İddia etmiyor,
Alıntı:
Acilen yardımlarınızı bekliyorum
, deyip soruyor.

Benim de cevabım, şu ana kadar verilen cevaptır.
Old 14-07-2010, 12:34   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Arzu Erkan
Başıma ilk defa böyle bir durum geldi. Açıkçası nasıl bir karar verildiğini bilmediğim için sorma gereği duydum.

Hangi hallerde sanığın yargılama giderlerinden (ve yargılama gideri sayılan vekalet ücretinden) sorumlu olduğuna baktınız mı?
Old 14-07-2010, 12:39   #6
Av.Arzu Erkan

Alıntı:
=Av. Cengiz AladağHangi hallerde sanığın yargılama giderlerinden (ve yargılama gideri sayılan vekalet ücretinden) sorumlu olduğuna baktınız mı?
Acaba hangi madde diye sorsam yine soruyla mı cevap verirsiniz ?Bu konuya ilişkin biraz araştırma yaptım fakat yeterli bilgi bulamadım.
Old 14-07-2010, 12:46   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Arzu Erkan
Acaba hangi madde diye sorsam yine soruyla mı cevap verirsiniz ?

Evet.

Alıntı:
Yazan Av.Arzu Erkan
Bu konuya ilişkin biraz araştırma yaptım fakat yeterli bilgi bulamadım.

Araştırma yaptığınıza göre CMK'na bakmış olmalısınız. Baktınız mı?
Old 14-07-2010, 14:39   #8
Levent Cirit

CMK MADDE 327 - (1) "Hakkında beraat veya ceza verilmesine yer olmadığına karar verilen kişi, sadece kendi kusurundan ileri gelen giderleri ödemeye mahkûm edilir." demektedir. Kişi kendi kusuru neticesinde bu şikayet ile muhattap olduğundan en azından vekalet ücretinin bir kısmına (Burada yarısına hükmediyor mahkeme) mahkum edilmeliydi ancak siz şikayetinizden vazgeçtiğinizi belirttiğinizden vekalet ücretine hükmetmemesinin doğru olduğunu düşünüyorum.
Bir daha başınıza gelirse "Sanık her ne kadar taahhüdünü yerine getirmişse de, geç ödemekle şikayete sebebiyet verdiğinden vekalet ücretine hükmedilmesine" diyebilirsiniz.
Old 14-07-2010, 15:19   #9
Av.Arzu Erkan

Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Bu durum kulağıma küpe oldu.
Old 23-11-2014, 22:51   #10
Av.Tümer

Taahhüdü ihlalden dolayı borçlu aleyhine ikame edilen şikayetten sonra ve duruşma gününden önce ilk taksitin ödenmesi halinde mahkemeye ilk taksitin ödendiğini, dolayısıyla şikayetten vazgeçme beyanı yerine borçlunun şikayete sebebiyet verdiğini ve yargılama giderleri ile vekalet ücretine hükmedilmesi gerektiğini Uyap üzerinden yazılı olarak bildirsek ve duruşmaya katılmazsak mahkemenin vereceği karar ne olacaktır ?

Duruşmaya katılmadığımız için şikayet hakkının düşürülmesi ve Yargılama giderlerinin Müşteki üzerinde bırakılmasına mı karar verilir ? Bu esnada sanık müdafii de duruşmaya katılır ve bizim duruşmaya katılmadığımız gerekçesiyle davanın düşürülmesine karar verilmesini talep ederse aleyhimize vekalet ücreti hükmedilir mi ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi