Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Staj Kredi Borcu Nedeni İle TBB'nin "İHRAÇ" İhtarnamesi !

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-11-2011, 10:33   #1
eser_29

Rahatsiz Staj Kredi Borcu Nedeni İle TBB'nin "İHRAÇ" İhtarnamesi !

Staj döneminde TBB'den Staj Kredisi kullandım, bu kredilerin ödeme dönemi başladığında "en geç ay'ın 10'unda ödenir" maddesine çokta uyamayarak (maaşımı ayın 15'inden sonra almam nedeni ile) ama mutlaka o ayın içerisinde ve 20'sini bile geçirmeden tüm ödemelerimi yaptım.

Son taksiti bu ay'ın 17'sinde maaşımı alınca yatırdım. Hatta, geç yatırmam nedeni ile faiz işlemiştir bunca zaman diyerek 3,00 TL fazladan ödeme yapayım bile dedim, ödedim. (Meğerse işleyen faiz 3,00 lira değil, 3,44 lira imiş.)

Dün, eve tebligat gelmiş TBB tarafından annem "klasik Türk insanı" mantığı ile "almazsam iyi olur herhalde" diyerek önce postacıyı geri çevirmiş, akabinde beni arayıp haberdar edince almasını söylediğimde postacıdan tebligatı almış.

Tebligat konusu "Muaccel olan staj kredi borcun un 10 gün içinde ödenmesi, ödenmediği takdirde 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 72/d maddesi gereğince kayıt silme işlemleri ile borcun tahsili için gerekli yasal işlemlerin başlatılacağı ihtarıdır." şekline.

İçerikte ise tarafınıza şu kadar kredi verdik falanca da kefildi, geri ödemenin şu tarihte muaccel olduğu, güncel borcun ise yasal faizi ile şu miktar olduğu, Halk Bankası Şubesi falanca numaralı hesaba 10 gün içerisinde bakiyeyi yatırmam gerektiği, aksi halde kaydımı levhadan silmek için işlemlere başlanılacağını ve bakiye için icra takibine geçileceğini ve tüm masraflar ile vekalet ücretinin tarafıma yükletileceğini ihtaren bildirmişler.

Tüm ödemelerini bir kaç gün geçte olsa yapmış olan meslektaşına karşı son taksit nedeni ile ihtarname ile şunu yaparız bunu yaparız diyen meslek örgütü hakkındaki görüşleri takdirinize bırakıyorum.

Not: Kalan 0,44 liranın ise bugün banka şubesine yatıracağımı kamuoyuna duyurur saygılar sunarım.
Old 23-11-2011, 12:03   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan eser_29
Staj döneminde TBB'den Staj Kredisi kullandım, bu kredilerin ödeme dönemi başladığında "en geç ay'ın 10'unda ödenir" maddesine çokta uyamayarak (maaşımı ayın 15'inden sonra almam nedeni ile) ama mutlaka o ayın içerisinde ve 20'sini bile geçirmeden tüm ödemelerimi yaptım.

Son taksiti bu ay'ın 17'sinde maaşımı alınca yatırdım. Hatta, geç yatırmam nedeni ile faiz işlemiştir bunca zaman diyerek 3,00 TL fazladan ödeme yapayım bile dedim, ödedim. (Meğerse işleyen faiz 3,00 lira değil, 3,44 lira imiş.)

Dün, eve tebligat gelmiş TBB tarafından annem "klasik Türk insanı" mantığı ile "almazsam iyi olur herhalde" diyerek önce postacıyı geri çevirmiş, akabinde beni arayıp haberdar edince almasını söylediğimde postacıdan tebligatı almış.

Tebligat konusu "Muaccel olan staj kredi borcun un 10 gün içinde ödenmesi, ödenmediği takdirde 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 72/d maddesi gereğince kayıt silme işlemleri ile borcun tahsili için gerekli yasal işlemlerin başlatılacağı ihtarıdır." şekline.

İçerikte ise tarafınıza şu kadar kredi verdik falanca da kefildi, geri ödemenin şu tarihte muaccel olduğu, güncel borcun ise yasal faizi ile şu miktar olduğu, Halk Bankası Şubesi falanca numaralı hesaba 10 gün içerisinde bakiyeyi yatırmam gerektiği, aksi halde kaydımı levhadan silmek için işlemlere başlanılacağını ve bakiye için icra takibine geçileceğini ve tüm masraflar ile vekalet ücretinin tarafıma yükletileceğini ihtaren bildirmişler.

Tüm ödemelerini bir kaç gün geçte olsa yapmış olan meslektaşına karşı son taksit nedeni ile ihtarname ile şunu yaparız bunu yaparız diyen meslek örgütü hakkındaki görüşleri takdirinize bırakıyorum.

Not: Kalan 0,44 liranın ise bugün banka şubesine yatıracağımı kamuoyuna duyurur saygılar sunarım.

72/d'ye göre tarafınızca alınan kredi tam ödenmemiş olduğundan meslek örgütünün yaklaşımı etikten uzak ancak talebi ve talebin gerçekleşmemesi üzerine başvurulacak yaptırım yasal görünüyor. Garanti olsun 0,44 yerine siz yine de 1,44 falan yatırın ki, mazallah yeniden bir ihtarnameye muhatap olmayın.
Old 23-11-2011, 16:37   #3
JACELYN

Böyle bir meslek örgütü en fazla allaha havale edilir başka da birşey olmaz
Old 23-11-2011, 16:52   #4
eser_29

Sn.Ekici; 72/d'ye göre asıl alacak borcu bitmiş olan ödeme olmasına rağmen "meslekten ihraç" gibi bir karara imza atabilir mi TBB ? Ya da en iyisi bugün o kalan küsuratı yatırmasaydımda bekleseydim yasal işlem yapmalarını.
Old 23-11-2011, 17:02   #5
İlhan_ERDEN

44 kuruş için tebligat gönderen birlik, talep ettiği bu bedelden daha yüksek bir bedele tekabül eden tebligat masrafı yapmak suretiyle kurumu zarara uğratmıştır
Old 23-11-2011, 17:06   #6
İlhan_ERDEN

Ben böyle bir durumda, MK 2 ve hukukun genel prensipleri uyarınca, ihraç gibi bir kararın mümkün olamayacağını düşünüyorum. Birliğin asıl amacı, üüyelerini meslekten 44 kuruş için ihraç etmek olmasa gerek
Old 23-11-2011, 17:18   #7
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan eser_29
Sn.Ekici; 72/d'ye göre asıl alacak borcu bitmiş olan ödeme olmasına rağmen "meslekten ihraç" gibi bir karara imza atabilir mi TBB ? Ya da en iyisi bugün o kalan küsuratı yatırmasaydımda bekleseydim yasal işlem yapmalarını.
Avukatlık Kanunu 72/d) "(Değişik: 2/5/2001 - 4667/43 md.) Baro ve Türkiye Barolar Birliği yıllık keseneklerinin veya staj kredilerinin tebligata rağmen geri ödenmemesi..."

Açıkçası, yasa hükmünü baz alarak formel (şekilci) bir hukuki yaklaşımla bakıldığında ilgili madde metnindeki ifadenin gerçekleşmiş olduğu için ihraç olabilir demiştim. Yoksa, avukatlık mesleğine bakışım ve dünya görüşüm itibariyle bu yönde bir uygulamayı tasvip etmem mümkün olamaz. Zira, etik dışı olduğundan da bahsetmiştim.

72/d ve benzeri düzenlemeler yapılırken ödeme niyetinin varlığını ve sehven eksik ödenmiş olması hususlarını ve dahi hakkaniyetli bir yaklaşımı göz önünde bulundurmalıydı kanun koyucu. Çünkü yanılarak ödediğini zanneden ve bakiyenin kaldığından bihaber olan birçok kişi açısından bu düzenleme sıkıntı doğuracaktır. En azından ilgili hüküm yeniden gözden geçirilmeli diye düşünüyorum.
Old 23-11-2011, 17:21   #8
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan İlhan_ERDEN
Ben böyle bir durumda, MK 2 ve hukukun genel prensipleri uyarınca, ihraç gibi bir kararın mümkün olamayacağını düşünüyorum. Birliğin asıl amacı, üüyelerini meslekten 44 kuruş için ihraç etmek olmasa gerek
MK 2. madde nazarından bakmamıştım ama konuya yaklaşırken es geçmiş olduğumu mesajınızla farketmiş oldum.
Old 23-11-2011, 18:03   #10
eser_29

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Vekalet ücreti de istiyorlar mı?

Alıntı:
kaydımı levhadan silmek için işlemlere başlanılacağını ve bakiye için icra takibine geçileceğini ve tüm masraflar ile vekalet ücretinin tarafıma yükletileceğini ihtaren

Koskoca Barolar Birliği, unutur mu hiç

* Not: İhtarname gönderildiğinde bakiye borcum 0,44 TL değil. Son taksiti ödemem gereken tarih 10 Kasım olması nedeni ile o tarihte ödemediğimden 16 Kasım'da ihtarnameyi düzenlemişler, 17 Kasım'da ben söz konusu taksiti ne olur ne olmaz diyerek 3,00 TL fazla olarak yatırmışım, 22 Kasım'da evime ihtarname tebliğ olmuş son bakiye tutarınız şu kadar diyerek. İhtarnameye göre bakiye, yatırdığım rakam düştükten sonra 0,44 TL. Onu da bugün 0,50 TL olarak ben yatırdım. 0,06 TL Barolar Birliği'ne fazla ödemem var.
Old 23-11-2011, 22:03   #11
oguzhand0

Alıntı:
Yazan eser_29
0,06 TL Barolar Birliği'ne fazla ödemem var.[/b][/u]
Vekaletnameyi gönderin yarın; hemen başlatalım takibi
Old 24-11-2011, 13:42   #12
eser_29

Alacağın kaçta kaçını müvekkil vekalet ücreti olarak isteyeceksiniz benden
Old 24-11-2011, 16:25   #13
oguzhand0

Kanun ne diyorsa o, bakın yüce birliğin ne eylemiş; kanun ne diyorsa o...

0,0072 TL' yi hesabıma gönderin lütfen.

Saygılarımla

Sonradan aklıma gelen düzeltme: Ben bir de bu vekalet ücretim için KDV keseceğim değil mi...

0,001296 TL...
Old 08-12-2011, 17:26   #14
Av.Can

aynı ihtarname bana da geldi. Hiç ödememiştim. Şimdi hepsini ödedim sonradan fark ettim. 5 Tl eksik onu da yolum düşünce yatırırım. Ancak varsayalım hiç ödenmedi. Bu durumda tbb'nin ihraç gerekçesi ne olacak? Takip yapıp aciz vesikası alındıktan sonra ihraç mümkün diye düşünüyorum. Sırf borcu ödemedi diye ihraç kararı verilmesi doğru değil gibi geliyor
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi