Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Duruşmada bulunanlar kimlerdir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-10-2011, 14:45   #31
İlhan_ERDEN

"Duruşmada bulunanlar" a tanık ve dinleyiciler de dahil mi acaba...
Old 28-10-2011, 14:49   #32
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Av.Nur Hayat BURAN
Ben kimim? Herkes miyim? Duruşmada bulunan mıyım?

Alıntı:
Yazan Av.Nur Hayat BURAN
"Hiçbir şey beni, hakkımdaki bir kanaati düzeltmek mecburiyeti kadar korkutmazdı."
Sn. Buran;

Mesajınız ile imzanız gayet uyumlu olmuş Sizi korkutmamak için hakkınızdaki kanaatimi bildirmesem

Saygılarımla...
Old 28-10-2011, 14:50   #33
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
Sn. Buran;

Mesajınız ile imzanız gayet uyumlu olmuş Sizi korkutmamak için hakkınızdaki kanaatimi bildirmesem

Saygılarımla...

Lütfen bildiriniz efenim aksi takdirde sizi örtmenime (AYB)şikayet edebilirim. Bilirsiniz fena kızar...
Old 28-10-2011, 15:09   #34
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Nur Hayat BURAN
Efenim sizlerin vekil olarak takip ettiğiniz karşılıklı duruşmanızda ben de duruşma sıramı bekliyorum, duruşma salonunda oturmuş sıramın gelmesini bekliyorum, bir yandan da vakit geçirmek için kitap okuyorum. Ben kimim? Herkes miyim? Duruşmada bulunan mıyım?

Cık, cıkk, cıkkk... Biz oturalım mı, kalkalım mı, kavgası yapalım. Siz kitap okuyun. Hiç olur mu?

Soru: Başkasının duruşmasında kitap okumak, duruşma intizamını bozar mı?
Old 28-10-2011, 15:16   #35
Av.Özgür KARABULUT

Peki tamam kanaatimi bildiriyorum:

HMK'nın bu hükmünü "dava"'yı yani dosyayı esas alarak düşünecek olursak (ki bence böyle düşünülmeli) ne yapılan duruşma ne de verilecek hüküm sizinle ilgili olmadığından -bence- yoksunuz aslında . Bu durumda ayağa kalkma zorunluluğunuz da olmamalıdır.

Hal böyle olunca (Sn. İlhan Erden'in mesajına da yanıt vermiş oldum), doğru cevap bence (c) şıkkıdır. Sn. Güntay'ın ve Sn. Ergin'in cevabına geldik.

(Eğer "Bu durum HMK ile CMK arasında çelişki yaratır" diyen olursa peşinen cevabımı vereyim, bu benim değil Kanunkoyucu'nun sorunu )

Saygılarımla...
Old 28-10-2011, 15:32   #36
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
Peki tamam kanaatimi bildiriyorum:

HMK'nın bu hükmünü "dava"'yı yani dosyayı esas alarak düşünecek olursak (ki bence böyle düşünülmeli) ne yapılan duruşma ne de verilecek hüküm sizinle ilgili olmadığından -bence- yoksunuz aslında . Bu durumda ayağa kalkma zorunluluğunuz da olmamalıdır.

Hal böyle olunca (Sn. İlhan Erden'in mesajına da yanıt vermiş oldum), doğru cevap bence (c) şıkkıdır. Sn. Güntay'ın ve Sn. Ergin'in cevabına geldik.

(Eğer "Bu durum HMK ile CMK arasında çelişki yaratır" diyen olursa peşinen cevabımı vereyim, bu benim değil Kanunkoyucu'nun sorunu )

Saygılarımla...

Adalet hepimiz içindir. Kararın ilgilisi değil o anda salonda olanların hepsi hüküm okunurken ayağa kalkmalıdır.

Hakim ve katip dışındaki herkes (e) şıkkı yanıtımı ısrar ve özenle tekrar ederim.
Old 28-10-2011, 15:45   #37
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
-bence- yoksunuz aslında

Old 28-10-2011, 15:52   #38
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Hakim ve katip dışındaki herkes (e) şıkkı yanıtımı ısrar ve özenle tekrar ederim.

Sorumu değiştirip e şıkkını da ekledim.
Old 28-10-2011, 20:02   #39
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Nur Hayat BURAN
HMK.294(5) Hükmün tefhimini, duruşmada bulunanlar ayakta dinler.

Bu duruşmada bulunanlar kimdir? Lütfen kendilerini tanıtsınlar.

a) Mübaşir, katip, hakim dahil duruşma salonunda bulunan
herkes.
b) Duruşma salonunda bulunan mübaşir, katip, hakim hariç
herkes.
c) O anda duruşması görülen taraflar ve vekilleri.
d) Hiçbiri.
e) Hakim ve katip hariç, mübaşir dahil herkes.

Bence duruşmada bulunan sadece Sayın "Kavili"dir.
Old 28-10-2011, 20:35   #40
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Sayın "Kavili"dir.
Kendisine özel mesaj atıp forumdan haberdar ettim ama henüz teşrif etmediler...
Old 28-10-2011, 20:43   #41
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Nur Hayat BURAN
Kendisine özel mesaj atıp forumdan haberdar ettim ama henüz teşrif etmediler...

Bütün yazılanları okudu, emin ol...
Old 28-10-2011, 22:14   #42
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Nur Hayat BURAN

herkes.
herkes.
d) Hiçbiri.

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
O halde;

Mübaşir (hep ayakta olduğundan), katip (ayakta yazamayacağından), hakim (mahkeme kavramına dahil olup oturur vaziyette olacağı açıkça ifade edildiğinden) hariç olacağına göre (a), illa ki birileri ayağa kalkacağına göre (d) şıkları elendi. Cevap; taraflar ve vekilleri dışında başka ayağa kalkacak olup olmadığına göre (b) ve (c) şıklarından biri olmalı değil mi?

Yaklaşıyoruz galiba

Yasa diyor ki; "Hükmün tefhimini, duruşmada bulunanlar ayakta dinler."
Karar yazıldıktan sonra tefhim edilir, katip de ayakta dinlemelidir.
Sonuç: Kararı, tefhim eden (mahkeme başkanı ya da hakimi) dışındaki herkes ayakta dinlemelidir.
Old 29-10-2011, 08:33   #43
Av. Hulusi Metin

TEFHİM; “…Yargılamaya son verildi, GEREĞİ düşünüldü…” cümlesi ile “KARARIN YAZILMASI” eylemi arasında…

Katip ?
Old 31-10-2011, 10:38   #44
üye31284

Dikkat

HMK md 233 "Yemin eda edilirken hakim de dahil hazir bulunan herkes ayyaga kalkar" diyor. Yani hakimi ozellikle belirtmis.

Katibi kendiliginden herkese dahil etmis 233.

Buradan soru baglaminda hakimin oturacagi katibin kalkacagini anliyorum

Aksi halde 233 gibi ozellikle belirtildi.

Ama uygulamada katip de oturur kesin...

Not: Tefhim yazi bittikten sonradir. Yoksa yazarken bayagi zor olur.

Not not: Tefhim: Md 294/3... okunmasi suretiyle...
Old 31-10-2011, 15:31   #45
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sonuç: Kararı, tefhim eden (mahkeme başkanı ya da hakimi) dışındaki herkes ayakta dinlemelidir.
Şıklara bir yenisi eklendi.

herkes.
herkes.
d) Hiçbiri.
f) Duruşma salonunda bulunan, hükmü tefhim eden mahkeme heyeti ya da hakimi dışındaki herkes.
Old 31-10-2011, 15:42   #46
Av. Hulusi Metin

f) Duruşma salonunda bulunan, hükmü tefhim eden mahkeme heyeti ya da hakimi dışındaki herkes.

Düzeltme önerisi:
f) Hükmü tefhim eden mahkeme heyeti ya da hakimi dışında, duruşma salonunda bulunan, herkes.

Soru:
1."Hüküm özeti" yazdırılmaya.."Gereği düşünüldü" ile başlayıp "...tefhim edildi" ile bitmiyor mu?

2.Yoksa ayrıca "okunmak" suretiyle mi "tefhim" ediliyor?

Katibin durumu zor
Old 31-10-2011, 15:54   #47
Av.Nur Hayat BURAN

Gereği düşünüldü;
Öneriye uyulmasına, f şıkkının Sayın Av. Hulusi Metin'in önerisindeki gibi devamına dair ekli gerekçeli kararda....
Old 01-11-2011, 15:52   #48
avpınar

Bugün duruşma beklerken başıma geldi. Hakime hanım karar okunurken salonda bulunan herkesi ayağa kalkması için uyardı. "Yeni HMK'ya göre bu zorunlu daha bilmiyor musunuz" diyerek de hepimizi aşağıladı. Gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum Şaşkınlıktan herkes ayağa kalktı ama ben hala bunun mantığını anlayamıyorum.
Old 01-11-2011, 16:00   #49
Av. Hulusi Metin

Katip ne yaptı ?
Old 01-11-2011, 16:03   #50
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan avpınar
Bugün duruşma beklerken başıma geldi. Hakime hanım karar okunurken salonda bulunan herkesi ayağa kalkması için uyardı. "Yeni HMK'ya göre bu zorunlu daha bilmiyor musunuz" diyerek de hepimizi aşağıladı. Gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum Şaşkınlıktan herkes ayağa kalktı ama ben hala bunun mantığını anlayamıyorum.

Bu herkesi ayağa kaldırma mantığı ve telakkisi, eski dönemler devlet anlayışının (20. yüzyıl) bir kalıntısı ve uzantısıdır. Yasanın muradı herkesi ayağa kaldırmak falan değildir. O an, devletten adli talepte (adaleti temin talebi,) bulunmuş olan tarafların, kendileri hakkındaki hükmü ayakta tefehhüm etmelerinden ibarettir, hükmün anlam sahası...

Bahsettiğiniz uygulamanın sakın tek doğru, yeknesak ve yasal uygulama olduğunu da düşünmeyin. Böyle birşey yok yani. Yeni yasa yürürlüğe girdiğinden beri bir sürü duruşmaya girdim, birçoğunun sırasını duruşma salonunda bekledim, hiç böyle birşeye rastlamadım.

Saygılar.
Old 01-11-2011, 16:19   #51
avpınar

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Katip ne yaptı ?

Katip oturuyordu
Old 01-11-2011, 16:23   #52
avpınar

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Bu herkesi ayağa kaldırma mantığı ve telakkisi, eski dönemler devlet anlayışının (20. yüzyıl) bir kalıntı ve uzantısıdır. Yasanın muradı herkesi ayağa kaldırmak falan değildir. O an, devletten adli talepte (adaleti temin talebi,) bulunmuş olan tarafların, kendileri hakkındaki hükmü ayakta tefehhüm etmelerinden ibarettir, hükmün anlam sahası...

Bahsettiğiniz uygulamanın sakın tek doğru, yeknesak ve yasal uygulama olduğunu da düşünmeyin. Böyle birşey yok yani. Yeni yasa yürürlüğe girdiğinden beri bir sürü duruşmaya girdim, birçoğunun sırasını duruşma salonunda bekledim, hiç böyle birşeye rastlamadım.

Saygılar.

Ben de yasa yürürlüğe girdikten sonra pek çok duruşmaya girdim ve izledim. İlk defa başıma geldi benim de. Tek kanun varken bu kadar uygulama farklılığı olması, kanun maddelerinin bir çoğunun açık olmayıp, yoruma açık olmasından kaynaklanmaktadır. Prof. Dr. Muhammed Özekes'e katıldığı bir seminerde neden bu kadar yoruma açık ve çelişkili maddeler olduğu , yoksa kanunun acele mi çıkarıldığı sorulduğunda, 5 yıllık bir süreçten bahsetti. HMK bence beş yıl üzerinde çalışılmış bir kanun değil.
Old 01-11-2011, 16:26   #53
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan avpınar
Ben de yasa yürürlüğe girdikten sonra pek çok duruşmaya girdim ve izledim. İlk defa başıma geldi benim de. Tek kanun varken bu kadar uygulama farklılığı olması, kanun maddelerinin bir çoğunun açık olmayıp, yoruma açık olmasından kaynaklanmaktadır. Prof. Dr. Muhammed Özekes'e katıldığı bir seminerde neden bu kadar yoruma açık ve çelişkili maddeler olduğu , yoksa kanunun acele mi çıkarıldığı sorulduğunda, 5 yıllık bir süreçten bahsetti. HMK bence beş yıl üzerinde çalışılmış bir kanun değil.

5 yıldır kadük kalan ve belli bir birikime, tartışmaya/müzakereye dayanan tasarı ile yürütmenin yasamadan geçiriverdiği yasa arasında bayağı farklılıklar söz konusu imiş...
Old 02-11-2011, 22:54   #54
Av.Nur Hayat BURAN

Bugün duruşma salonunda sadece bir izleyici avukat vardı duruşmam görülürken. Peş peşe 3 davam vardı. İkincisi karara çıktı. Hüküm verilirken bekleyen meslektaş ve oturan mübaşir ayağa kalktı, hükmü ayakta dinlediler. Katip oturuyordu. Mübaşir, meslektaşa ayağa kalkması uyarısında bulunmadı. Meslektaş kendiliğinden kalktı. Demek ki sorumun cevabı ona göre (c) şıkkı değil.
Old 03-11-2011, 08:28   #55
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Nur Hayat BURAN
Bugün duruşma salonunda sadece bir izleyici avukat vardı duruşmam görülürken. Peş peşe 3 davam vardı. İkincisi karara çıktı. Hüküm verilirken bekleyen meslektaş ve oturan mübaşir ayağa kalktı, hükmü ayakta dinlediler. Katip oturuyordu. Mübaşir, meslektaşa ayağa kalkması uyarısında bulunmadı. Meslektaş kendiliğinden kalktı. Demek ki sorumun cevabı ona göre (c) şıkkı değil.

Katip, kararı yazdığı için mi oturuyordu?
Ya da şöyle sorayım: Hakim, kararı sadece yazdırdı mı, yoksa yazdırdıktan sonra tefhim etti mi?
Old 03-11-2011, 11:29   #56
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Ya da şöyle sorayım: Hakim, kararı sadece yazdırdı mı, yoksa yazdırdıktan sonra tefhim etti mi?

Cevap veriyorum. Az önce karara çıkan dosyada, hakim, hükmü sessizce yazdırdı. Ayrıca tefhim etmedi. Salonda bulunan 4 meslektaş kıpraşmadan durdu, ayağa kalkmadı.
Old 03-11-2011, 12:05   #57
avpınar

Benim az önce girdiğim duruşmada hakim bekleyenlerin ayağa kalkmasını istedi, herkes ayağa kalktığında ise "tamam kalktığınızı gördüm oturabilirsiniz" dedi. Kararı yazdırmaya devam etti
Old 03-11-2011, 12:11   #58
Av.Nur Hayat BURAN

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Sadece hükmü verdi, tefhim etmedi. Katip yazdığı için oturuyordu.

Bir şey daha var.
MADDE 233/5; "Yemin eda edilirken, hâkim de dâhil olmak üzere hazır bulunan herkes ayağa kalkar."

Burada açık açık yazmış hakim de dahil demiş, bir de hazır bulunanlar demiş, duruşmada bulunanlar dememiş, demek ki hazır bulunanlarla duruşmada bulunanlar farklı.

İyi de kim bunlar?
Old 03-11-2011, 12:12   #59
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan avpınar
Benim az önce girdiğim duruşmada hakim bekleyenlerin ayağa kalkmasını istedi, herkes ayağa kalktığında ise "tamam kalktığınızı gördüm oturabilirsiniz" dedi. Kararı yazdırmaya devam etti

İş akışına, duruşma salonu ortamına uygun olmayan, garip görüntüler oluşturacak bu tür bir uygulamayı, ölçü duygusu gelişkin, maslahatı bilen gözeten bir hakimin benimseyip tatbik etmeyeceği/edemeyeceği tabiidir...
Old 03-11-2011, 12:14   #60
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Nur Hayat BURAN
Sadece hükmü verdi, tefhim etmedi. Katip yazdığı için oturuyordu.

Bir şey daha var.
MADDE 233/5; "Yemin eda edilirken, hâkim de dâhil olmak üzere hazır bulunan herkes ayağa kalkar."

Burada açık açık yazmış hakim de dahil demiş, bir de hazır bulunanlar demiş, duruşmada bulunanlar dememiş, demek ki hazır bulunanlarla duruşmada bulunanlar farklı.

Bence "duruşmada hazır bulunanlarla", "duruşma salonunda bulunanlar" farklı...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi