Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babasi Benden İntİkam Almak İÇİn Kizimi KaÇiracaĞini SÖylÜyor/ görüşmelerini engelleyebilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2011, 12:27   #1
Konuk

Varsayılan Babasi Benden İntİkam Almak İÇİn Kizimi KaÇiracaĞini SÖylÜyor/ görüşmelerini engelleyebilir miyim?

Merhaba,

Biz eşimle Mayıs 2010 da resmen boşandık.Boşanmamız anlaşmalı bir şekilde protokol düzenlenerek yapıldı.Protokolde babası ile kızımın ilişkileri her ayın 1. ve 3. pazarı anne ve babanın birlikte uygun gördükleri yerde olarak düzenlendi ve 2014 yılına yani kızım 6 yaşına gelene kadar bu şekilde olacak.Benim bu şekilde bir protokol olmasını istememin nedeni kızımın babasının öfke kontrol problemi olması ve sürekli beni tehdit etmesinden ve çocuğumuza zarar verebileceğini bildiğim için ve çocuğumuz ayrıldığımızda sadece 2 yaşında olduğu içindi.Boşandığımızdan beri defalarca beni tehdit etti,hakaret etti,üzerime yürüdü ve sonunda kendisi hakkında cumhuriyet savcılığına başvurdum ve mahkeme açıldı.Bu zaman zarfında kızımızı hiç aramadı,sormadı.Kızımla görüşmelerini engellemediğim halde engellediğimi iddia edip bana karşı koz kullanmak için 2 kez icra kanalı ile kızımı görmeye geldi sadece.Bunlarda 3 er ay ara ile oldu.Ve şimdi de yine beni üzmek için sonuna kadar kızımızı kullanacağını.Görüş günlerini ve saatlerini değiştirmek ve uzatmak için mahkemeye başvuracağını,anne ve babanın birlikte uygun görecekeri yer ibaresini kaldırtacağını ve hepsinden öte ve en önemlisi;kızımı kaçırtacağını söylüyor.Aynen şu şekildedir cümleleri.Ben herşeyi planladım,olay tek telefonuma bakar.Ben aradığım anda kız senden alınır ve asla bulamayacağın bir yere götürülür.Sonunda ben ceza alırım ama umrumda değil.Ben hapse girerim ve sen ömrünün sonuna kadar kızını bulamazsın ve acı çekersin.O kızın doğması benim erkekliğim sayesinde oldu,onu hayata ben getirdim ve yine ben alırım.Saçmalama kızını kaçırtacakmısın,o çocuğa kim bakar,ya elini kolunu kesip dilenci yaparlarsa vicdanın nasıl rahat edecek dediğimde ise umrumda değil,sen acı çek yeter gibi bir cvp verdi.Şimdi korkum bu kadar şiddetli olmasa bile kızımı benden alıp geri vermemesi.Onları da o kadar iyi araştırmış ki,babası da avukat olduğu için ailecek bana planlar yapıp yapıp geliyorlar.Psikolojisi inanın normal değil.Zaten bir süre psikyatrise de gitmiş ve ilaç kullanmıştı.Yapabileceklerini de çok iyi biliyorum.Huku ki olarak ne yapabilirim.Onların yalnız görüşmesini gerçekten engellemem lazım.Çünkü burada anlatamıyacağım şekilde benim ve kızımın hayatı tehlikede.Yardımlarınız için teşekkür ederim.
Old 23-02-2011, 22:26   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Boşandığınız eşinizin söz ve eylemleri suç oluşturmaktadır.Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

2-Aile Mahkemesine başvurarak boşandığınız eşiniz aleyhine koruma kararı verilmesini,korku ve şiddete yönelik eylemlerinin yasaklanmasını,koruma kararı süresince size ve çocuğunuza yaklaşmamasını ve ruhsal tedavi için bir sağlık kurumuna başvurmasına karar verilmesini talep edebilirsiniz.
Karara uymayan kişi hakkında üç aydan altı aya kadar hapis cezası istekli ceza davası açılacaktır.

3-Size uyguladığı şiddet ve çocuğa yönelik tehditler sebebi ile çocuk ile baba arasında kişisel ilişkinin kaldırılması talepli dava açabilirsiniz.

Bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 26-02-2011, 22:58   #3
Konuk

Verdiğiniz öneriler için teşekkür ederim.Şu an mahkeme aşamasında olan bir adet savcılığa suç duyurum var.Fakat Türk hukuk sistemi o kadar yavaş işliyor ki.Ben suç duyurumu ekim ayında yaptım.Mahkeme açılmasına yeni karar verilmiş ve en yakın mahkeme tarihide Mayıs ayı olacakmış.Onun haricinde baba ile kişisel ilişkinin kaldırılmasına dair nasıl bir yol izleyeceğimi inanın bilemiyorum.Çünkü hangi avukatla konuşsam hep şahit diyor.Çocuğunu görmeye gelmediğinin,çocuğa karşı hırçın davranışlartının şahitleri var.Ancak kızını kaçıracağını ve kızımızı kullanarak benim canımı acıtacağını söylediği son görüşmemizde beni zorla arabaya bindirdi çantamı ve telefonumu bagaja koydu ve ikimiz yalnızken bu sözleri sarfetti.bu durumda bunu nasıl ispat edebilirim.bu konuda da yardımcı olabilir misiniz.Bir de şu anda tutturmuş çocuğun görüş saatlerini ve günlerini uzatmak için sana dava açacağım diyor.Açarsa neyi ne kadar kazanır.Ben nasıl bir savunma yapmalıyım.
Old 27-02-2011, 18:21   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

Eşiniz bu dengesiz tutum ve davranışlarını tekrarlayacaktır. Bir müddet yalnız kalmamaya çalışmanızda yarar var. Böylelikle telefonla aradığında konuşmalarına ve tehditlerine şahit olabilecek bir iki arkadaşınız, anneniz vs.. olabilir.

Yine tedavi gördüğünü belirtmişsiniz. Bu konuda ve kullandığı ilaçların neler olduğu hususunda mahkemeye delil sunabilirsiniz. Mahkemeden ilgili kurumlara yazı yazılmasını da isteyebilirsiniz. Eşinizin yaşadığı rahatsızlığın ne gibi ruhsal ve davranışsal bozuklulk yaratabileceği gibi uzman bilirkişilerden sorulabilir. Bu durumun çocuk ile ilişkiyi etkileyebileceği veya çocuk açısından zarar- tehlike arzedebileceği bu şekilde ortaya çıkarılmaya çalışılabilir.

Eşiniz çocuğu ile kişisel ilişki tesisinin yeniden düzenlenmesi için dava açabilir. Ancak, anlaşmalı boşanma porotokolünde belirlenen görüşme şartlarının değişen koşullara uyum sağlamadığını ve kendisinin de kişisel ilişki kurmaya yeter özelliklere sahip olduğunu kanıtlamalıdır.

Eşinizin açacağı davada, iddialarınızı ispatta her tür delilden en yakın akrabalarınızın tanıklığından da yararlanabilirsiniz.

** Babanın çocuk ile kişisel ilişki tesisi anında Sosyal Hizmet görevlisinin de bulunmasını icra dosyasında talep edebilirsiniz.

Ve bundan sonra yine sizi tehdit ederse suç teşkil eden bir eylemde bulunursa vakit kaybetmeden Savcılığa başvurun. Adalet sistemi yavaş işliyor olabilir. Ancak başka türlü hakkınızı savunmanız da mümkün değildir.

Bir avukatla birlikte yol alınız.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Old 28-02-2011, 00:26   #5
BALDIRAN

Burada Sn.Av.habibe Hanımın önerdiği gibi Aile Mahkemesinden koruma talepli karar istemek daha hızlı sonuca götürcektir sizi,tek sorun bunun aile mahkemesi tarafından aile içi şiddet olarak kabul edilip edilmeyeceği
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi