Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tehdit edilip darp görüyorum, malları üzerine tedbir koydurmuştum, haklarım nedir?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-02-2010, 14:45   #1
Konuk

Varsayılan Tehdit edilip darp görüyorum, malları üzerine tedbir koydurmuştum, haklarım nedir?

Merhaba benim öğrenmek istediğim.Eşimin beni aldatmış olması haftanın üç günü gelmemesi geldiği geceler sabaha karşı 3,4,5 gibiydi boşanma davası açtım Mayıs 2009 tarihinde.Aile baskısı tehditleri düzeleceğine söz vermesi beni davamdan vazgeçirdi.Bu mahkemeyi açarkende bütün mallara onun adına olana tedbir koydurdum.Ayrıca boşanma davasını açtığımı öğrendiği gün işyerime gelip beni darp etmişti karakolluk olduk bende şikayetçi oldum.Ama şikayetimi geri almadım 2010 temmuz ayında mahkemesi varmış kağıt geldi.Ben şunu öğrenmek istiyorum bu yine aynı şeylere devam ediyor kullandıkları evide biliyorum gelmediği geceler orada bulunuyor.Malların tedbiri davayı geri çektim diye kaldırılırmı çünkü benim üzerimde ki malları ona devretmem için baskı yapıyor.Tehdit ediyor.Ama benim adıma olan mallara tedbir konmadı.Ayrıca yine bana darp uygulamya başladı.8 yaşında bir oğlum var 2 sınıfa gidiyor onun eğitimine mani olmamak için ses çıkaramıyorum.Ayrıca bize birşey yapacak diye korkuyorum.
Old 24-02-2010, 15:33   #2
üye8180

Merhaba.

Sayın konuk, önceden açtığınız boşanma davasına bakmak gerekir. Feragat mi ettiniz, yoksa dosya takip edilmediği için işlemden mi kaldırıldı, bunu incelemek gerekir. Şayet feragat nedeniyle red kararı verilmişse veya davayı takipsiz bırakmışsanız ve davanın açılmamış sayılmasına karar verilmişse, bu dava süresince gayrımenkullere, araçlara konulan tedbir, bir tarafın talebi üzerine kaldırılmış olabilir.

Boşanma davası açma hakkınız bulunmaktadır. Bu davada, eşinizin üzerine olan gayrımenkullerin ve varsa araçların, üçüncü kişilere devir ve temlikinin önlenmesi için, tedbir konulmasını tekrar isteyebilirsiniz. Yine şiddet uygulayan eşiniz hakkında, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun gereği tedbir talep edebilirsiniz. En yakın aile mahkemesine müracaatla, dosya üzerinden , duruşma yapılmaksızın, acele olarak verilir. Harca masrafa tabi değildir. Koruma kararıyla eşinizin, sizin ve çocuğunuz üzerinizde korku ve yıldırma yaratmaya yönelik, şiddet içeren söz ve eylemlerine derhal son vermesi, müşterek konuttan uzaklaştırılması, konutun size ve yavrunuza tahsisi, sizi iletişim araçlarıyla rahatsız etmemesi gibi tedbirlere hükmolunur. Tedbir kararına uymama halinde eşiniz hapis cezası istemli yargılanacaktır.

Eşinizin sizi darp etmesi suçtur. Eşe karşı işlenen kasten yaralama suçunu oluşturur.Kasten yaralama ve tehdit suçlarından hakkında soruşturma yapılabilmesi için, suçun işlendiği yer Cumhuriyet başsavcılığına şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

Şiddet katlanılabilecek, tolere edilebilecek bir eylem değildir. Hak kayıplarına uğramamak için doğrudan avukat yardımı almanız çok önemli ve gereklidir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi