Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avalli poliçeye karşı menfi tespit davası açabilirmiyim

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-04-2008, 10:34   #1
Av.Fatma Karataşlı

Varsayılan Avalli poliçeye karşı menfi tespit davası açabilirmiyim

Öncelikle herkese kolay gelsin...
Müvekkilim, bir firmadan mal alıyor. Malların teslim zamanı,malların niteliğigibi konularda taraflar arasında yapılmış bir sözleşme yok. Malların tamamı gelmeden, tüm satım bedeli için satıcı firmaya AVALLİ POLİÇE veriliyor. Bu arada bir kısım mal müvekkilime teslim ediliyor. Avalli Poliçenin vadeleri Mayıs 2008 ile Kasım 2008 ayları. Satıcı firmanın mali durumunun iyi olmadığı yönünde duyumlar var.
Sorularım ise;
--Avalli poliçeye karşı menfi tespit davası açabilirmiyim?
Dava açabilirsem hem satıcı firmayı hemde aval veren bankayı davalı olarak mı göstermem gerekli?
--Mahkemeler avalli poliçe nedeniyle açılan menfi tespit davasında tedbir veriyorlar mı? Veriyorlarda teminat yüzde kaç oluyor?
Teşekkür ederim şimdiden!!!!!!!!
Old 18-04-2008, 13:10   #2
lawyer35

Sayın Karataşlı,
Menfi tespit davası açmanız mümkün.Davalı olarak, lehdarı ve aval vereni gösterebilirsiniz. Tedbir alabilirsiniz.Neticede, poliçe de bir kambiyo senedidir ve tedbir açısından çek ve bonodan farkı yoktur.Teminat oranı İİK M.72 UYARINCA alacağın % 15'inden aşağı olamaz.Saygılarımla.
Old 20-04-2008, 23:00   #3
Av.Fatma Karataşlı

Çok teş.ederim Sayın Meslektaşım. Bir ricam daha olsa. Bu konuda Yargıtay kararı aradım. Henüz ulaşamadım. Bildiğiniz var ise numarasını yazarmısınız? tekrar teşekkür ederim.
Old 23-07-2008, 21:58   #4
eyinusruk

Merhabalar,
Karşılaştığınız sorunla ben de karşı karşıyayım ve dava süreci de hayli uzun sürecek gibi gözüküyor.
Dava dilekçemle ihtiyati tedbir talebinde bulundum ve mahkeme yalnızca lehdar ynünden tedbir kararı verdi. Şu aşamada bu tedbirin çevresini genişletmeye çalışmaktayım;ancak konu ile ilgili herhangi bir içtihad bulamadım.
Ayrıca dava seyrederken ilgili poliçeler, tedbir kararının darlığı nedeni ile farklı bir bankaya ciro edildi. Durum biraz daha kritik hale geldi.

Siz konu ile ilgili içtihad bulabildiniz mi?

Teşekkür ederim.İyi çalışmalar..
Old 08-11-2010, 23:52   #5
iyakupoglu

Sayın Eyinusruk;
Elimdeki benzer davada tedbir kararının darlığı nedeniyle avalli poliçeler farklı bir bankaya ciro edilmiş ve banka tarafından da poliçeler takibe konu edilmiştir. Müvekkil borçlu konumuna düşmüş, sözde 3.kişi konumundaki banka ve asıl borçlu firmaya karşı açmış olduğumuz menfi tespit davasında bilirkişi raporu aleyhe gelmiştir. Biz, cironun görünürde temlik, aslında tahsil cirosu olduğunu, bankanın özen yükümlülüğünü yerine getirmediğini, asıl borçlu firmanın bankanın kredi müşterisi olduğunu belirttik ancak hocalardan oluşan bk heyeti bankanın araştırma yükümlülüğü bulunmadığını ve kötü niyetinin ispatlanamadığını, bu nedenle bankaya husumet yöneltilemeyeceğini söylüyor. Rapora karşı henüz beyanda bulunmadım. Sizin dosyanız sonuçlandıysa paylaşmanızı rica edeceğim. Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi