Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kira ödemelerinin ispatı ve cezai şart sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-12-2007, 17:33   #1
Av.Nesrin

Varsayılan kira ödemelerinin ispatı ve cezai şart sorunu

merhabalar THS ailesi,
Öncelikle mesleğe iki yıllık ara verdim şimdilerde arkadaşların kiraladıkları bir büroda alt kiracı olarak işe başlamaya çalışırken kontratla ilgili bir sürü sıkıntı olduğunu farkettim.Yeterli mevzuatım da olmadığından yardımlarınıza ihtiyacım var.
1- 13.08.2007 ve 30.09.2007 başlangıç tarihli karşılıklı iki daire 2 yıllığına kiralanmıştır.
2-Kira ödemelerinini .... verilen banka hesabına yatırılacağı yazılıdır.
3-Yıllık kira artış oranı % 35 tir.
4- Bir aylık kira bedeli ödenmediği takdirde..... muacceliyet şartı konmuştur.
5-kira bedelleri zamanında ödenmediği takdirde mahkemeden teminatsız ihtiyati haciz kararı alabilir.
6-kiracı daireyi kontrat müddetinden evvel tahliye etmek isterse oturduğu ayları ödedikten sonra ilerki aylara ait kira bedellerine mahsuben 6 aylık kira toplamını ödemeyi taahhüt eder.( bu madde için 5.100 şeklinde iki senet alınmıştır.
Old 26-12-2007, 17:45   #2
Av.Nesrin

AÇIKLAMALAR:
1- kira artış oranı kira yılı olan iki yılı mı kapsar.
2-kira bedelleri her seferinde mal sahibini kapıya gelerek elden almasıyla ödenmiştir.Tek tanık kapıcı, ne bir evrak ne bir alındı belgesi mevcut değildir.Banka hesabı yazılı olduğuna göre ödemeler usulüne uygun olduğu daha doğrusu ödemelerin yapıldığını tanıkla ispat şansımız var mıdır. Muacceliyet şartını da düşünürsek mal sahibinin bu kadar süre sessiz kalması lehimize bir durum yartır mı.
3-kira artış oranında oynama yapılmıştır. % 25Ten % 35 hiç bir tarafın parafı yoktur.Bu durum ilerde mahkeme aşamasına gelindiğinde artış oranı % 25e çekilebilir mi
5- nolu açıklamanın ihtiyati haciz kararı alabilmek için yeterli olmadığını düşünüyorum.Tarafların teminatsız ihtiyati haciz alınabileceğine karar vermeleri geç.erli olmasa gerek.
6- noda yazılı şart bir cezai şart mıdır. Doğru mu değerlendirdim.Cezai şart ise indirimi yapılabilir mi.
Biz bu daireleri tahliye etmek istiyoruz ama mal sahibiyle anlaşamayacağımız çok kesin. özellikle kira ödemeleri konusunda nasıl bir tedbir alabiliriz.Anahtar teslimini notere yapacağız anlaşılan, bu kadar ay ses çıkarmayan bir insan tahliyeden sonra bize ödenmmemiş kira alacakları derse tanıkla ispat yeterli gelir mi. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.
Old 26-12-2007, 18:39   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
1- kira artış oranı kira yılı olan iki yılı mı kapsar.

Yukarıda 1 No.lu mesajın 3 no.lu maddesinde 'yıllık' olduğu açıktır.

Alıntı:
2-kira bedelleri her seferinde mal sahibini kapıya gelerek elden almasıyla ödenmiştir.Tek tanık kapıcı, ne bir evrak ne bir alındı belgesi mevcut değildir.Banka hesabı yazılı olduğuna göre ödemeler usulüne uygun olduğu daha doğrusu ödemelerin yapıldığını tanıkla ispat şansımız var mıdır.

Yazılı belge ile kanıtlamak zorundasınız.

Alıntı:
Muacceliyet şartını da düşünürsek mal sahibinin bu kadar süre sessiz kalması lehimize bir durum yartır mı.

Lehinize bir durum yoktur.

Alıntı:
3-kira artış oranında oynama yapılmıştır. % 25Ten % 35 hiç bir tarafın parafı yoktur.Bu durum ilerde mahkeme aşamasına gelindiğinde artış oranı % 25e çekilebilir mi

Bu soruya verilecek olumlu yanıt etik olmayacağından yanıtlamıyorum. Anladığım kadarıyla kontratın tüm nüshalarında % 35 yazmaktadır.

Alıntı:
5- nolu açıklamanın ihtiyati haciz kararı alabilmek için yeterli olmadığını düşünüyorum.Tarafların teminatsız ihtiyati haciz alınabileceğine karar vermeleri geç.erli olmasa gerek.

Size katılıyorum.

Alıntı:
6- noda yazılı şart bir cezai şart mıdır. Doğru mu değerlendirdim.Cezai şart ise indirimi yapılabilir mi.

Bu hüküm B.K. 264 üncü maddesinin, kontrata dahil edilmesinden başka bir şey değildir. İndirim talep edemezsiniz.

Alıntı:
özellikle kira ödemeleri konusunda nasıl bir tedbir alabiliriz

Öncekiler için alınacak bir tedbir bulunmamaktadır. İşleyecek kiraları belirtilen banka hesabına yatırıp ihtirazi kayıtsız alması için dua edeceksiniz.

Saygılarımla
Old 26-12-2007, 22:30   #4
Av.Nesrin

sn.Suat Ergin ilginiz için çok teşekkür ederim.Benim çözümüm kira ilişkisine devam edip bundan sonraki ödemeleri banka kanalıyla yapmak olacak.Yapılabilecek başka birşey düşünemiyorum.Tekrar teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi