Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sahte imza teshisi ve sonuclari.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-01-2010, 19:17   #1
umutlaw

Varsayılan Sahte imza teshisi ve sonuclari.

Sayin Meslektaslarim,
X kisi Firma sahibidir, 2008 yilinda dogum tarihi tashih yoluyla degismistir, ayni zamanda sirketine ait vergi levhasi kayb olmus ve konu gazete ilan yoluyla vergi levhasinin hukumsuz oldugu yolunda tiraji yuksek bir gazetede ilan edilmistir.
Suanda kisi hakkinda Türk telekom tarafindan bir sozlesmeye istinaden icra takibi baslatmistir. Icra takibi ile yetkili sayin vekil meslektasimla gorustum kendisi bana savciliga suc duyurusunda bulunuldukten sonra ekte delillerle birlikte Turk Telekom Mudurlugu hukuk islerine basvurmami tavsiye ile icradaki dosyaya itiraz yazmammi istedi
Tabi meslekatsiminde bu konudaki kaygisini anliyorum ancak bu sekilde bir prosedurun uygulanmasindan meydana elebilecek sonucladan kaygiliyimdir.
Taktir ederseniz ki imzanin sahte olmasi ciplak gozle gorunmeyecek sekilde profisyonel yapilmistir nitekim bu surec icerisinde olasi bir cezayi sorumluluk ciktiginda x kisinin magdur olmamasi ve yine itibarli bir tacir olarak kendisine bir haciz isleminin uygulanmamasi dilegindeyim.
Tecrubelerinizi ve bu konu hakkinda alinabilecek olasi tedbirler hakkinda degerli dusuncelerinizi paylasmanizi dilerim.
Saygilarimla
Old 19-01-2010, 20:02   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan umutlaw
Sayin Meslektaslarim,
X kisi Firma sahibidir, 2008 yilinda dogum tarihi tashih yoluyla degismistir, ayni zamanda sirketine ait vergi levhasi kayb olmus ve konu gazete ilan yoluyla vergi levhasinin hukumsuz oldugu yolunda tiraji yuksek bir gazetede ilan edilmistir.
Suanda kisi hakkinda Türk telekom tarafindan bir sozlesmeye istinaden icra takibi baslatmistir. Icra takibi ile yetkili sayin vekil meslektasimla gorustum kendisi bana savciliga suc duyurusunda bulunuldukten sonra ekte delillerle birlikte Turk Telekom Mudurlugu hukuk islerine basvurmami tavsiye ile icradaki dosyaya itiraz yazmammi istedi
Tabi meslekatsiminde bu konudaki kaygisini anliyorum ancak bu sekilde bir prosedurun uygulanmasindan meydana elebilecek sonucladan kaygiliyimdir.
Taktir ederseniz ki imzanin sahte olmasi ciplak gozle gorunmeyecek sekilde profisyonel yapilmistir nitekim bu surec icerisinde olasi bir cezayi sorumluluk ciktiginda x kisinin magdur olmamasi ve yine itibarli bir tacir olarak kendisine bir haciz isleminin uygulanmamasi dilegindeyim.
Tecrubelerinizi ve bu konu hakkinda alinabilecek olasi tedbirler hakkinda degerli dusuncelerinizi paylasmanizi dilerim.
Saygilarimla

Sayın umutlaw,

Sahte imzanın nereye atıldığını yazmamışsınız. Telekom ile yapılan abonelik sözleşmesine mi atılmış?
Old 19-01-2010, 21:01   #3
umutlaw

Sayin Ergin,
Türk Telekom sözlesmesine imza yapilmistir.
Saygilarimla
Old 20-01-2010, 13:56   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan umutlaw
Sayin Meslektaslarim,
Saygilarimla

Anladıklarımı yazayım. Müvekkiliniz bir şirket sahibi iken, vergi levhası kaybolmuştur. Muhtemelen vergi levhasını ele geçiren kişiler, müvekkilinize ait şirket adına ve müvekkilinizin imzasını taklit ederek, Telekomla abonelik sözleşmesi imzalamışlardır.

Soru-1: Telefon nereye bağlanmış?

Müvekkilinizin doğum tarihi 2008 yılında tashih edilmiştir.

Soru-2: Abonelik sözleşmesi yapılırken mutlaka nüfus cüzdan süreti eklenmiştir. Sözleşme hangi tarihte yapılmış ve ekine nasıl ve kimin nüfus cüzdan fotokopisi eklenmiştir.

Müvekkiliniz Telekomla bir sözleşme yapıp yapmadığını bilebilecek, anımsayacak durumda değil midir?

Eğer sözleşme yapmadıysa imzanın kendisine ait olmadığından da emin olmalıdır. İstenildiği kadar, profesyonelce taklit yapılsın grafolojik incelemeyle ortaya çıkar.

İmza inkar edildiğinde ve imzanın borçluya ait olduğu ortaya çıktığında neden bir ceza-i yaptırımla karşılaşılacağını düşündüğünüzü anlayamadım. En fazla % 40 inkar tazminatına mahkum olunur. Ama size de olay biraz tuhaf gelmiyor mu? Bana geliyor. Belki müvekkilinizin anlattıkları sizi de tatmin etmedi.
Old 20-01-2010, 20:27   #5
umutlaw

Sayin Ergin,
Biraz suphem vardi bu suphede giderildi x kisi dosyaya gidip bakti ve imzasini cok guzel taklit edildigini gordu oyle ki kendiside buna sasmis durumda, ote yandan sozlesme imzalanirken x kisinin eski kimliginin fotokopisi kullanilmis.

Ornegin ayin 21 inde x kisi mahkemeden kesinlesmis dogum tarihi tashih kararini almis ancak telekom sozlesmesi ayni ayin 26 sinde eski kimlik ile yapilmis!

X kisinin daha once 2005 yilinda hirsizliga maruz kalmis bunlar ceza mahkemesinde goruluyor ve yine vergi levhasi kayip oldugu ay ile sozlesmenin yapildigi ay aynidir, vergi levhasi icin ayin 12 sinde gazeteye kayip olduguna dair ilan vermis ve hukumsuz oldugunu soylemis ancak sozlesme ayni ayin 26 sinde yapilmis ve eski kimlik ile eski vergi levhasi dosyaya birakilmis!

Bunu her kimse yapmis ise yakinidir bunu biliyoruz ancak kimseyide zan altina birakamiyoruz.

Kaygim sundan kaynaklaniyordu ki: Muvekkil bir kisiye telefon alimi hakkinda vekaletname vermisti ve benim aklimda dosyada vekaletnamenin olabilecegi geldi ancak telekom sozlesmesinin altinda bire bir x kisinin imzasi atilmis yani yaninda vekaleten bile yazilmamis ve vekilin imzasi yok sanki muvekkil ordaymis gibi bir imza atilmis.

Sorun su ki: Telekomdaki gorevli kisiyi gormeden nasil islem yapmis!

X kisi yaslidir ancak temyiz kudreti yerindedir nitekim kendisi sirkete pek ugramamaktadir.

Diger sorunuza gelince telefon sirketin adresine baglanmis!

Elimde daha once dava edilen iki hirsizlik olayi ile birlikte gazeteye vergi levhasi kayip ilani ve hukuk mahkemesinin dogum tarihi tashihi icin vermis oldugu kesin karar ve tarihleri mevcut.

Ben x e tam guvenim var: ancak kaygim su; dikkat ederseniz butun olaylar ve tarihler birbirine yakin islenmis sanki bunu yapan her seyi biliyormus. X e bir problem cikmasini istemiyoruz cunku kendisi yasli ve bu tur islerle ugrasmak istemiyor hatta parayi verelim konuyu kapatalim diyor ancak bir yandanda bu boyle devam ederse benden habersiz baska isler doner diye kaygilaniyor.
Bilgilerinizi paylasmanizi saygiyla dilerim.
Saygilarimla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi