Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

temyizden feragat hakkının doğduğu an

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-09-2010, 16:38   #1
burçindmr

Varsayılan temyizden feragat hakkının doğduğu an

merhaba arkadaşlar.
forumlarda soruma yeterince kanaat getiremedim. umarım bana yardımcı olabilirsiniz.
ortaklığın giderilmesi davamız karara çıktı. davalı taraflardan biri yurtdışında ikamet ediyor. tebligat yaptıracağız ama satış süresi çok gecikecek. yurtdışında oturan davalı aynı zamanda Türkiye'ye geldiğinde davayı kabul etmişti. beyanı dosyada mevcut.
düşüncem ise şu, bu davalı kişi konsolosluğa gidip esas ve karar numarasını belirtip temyizden feragat etse de illa ki tebliğin yapılması mı beklenir? karara çıktığı için buna gerek yoktur diyebilir miyiz? elinizde yargıtay kararı varsa çok sevinirim.
şimdiden teşekkürler.
Old 01-09-2010, 17:33   #2
av.knel

Alıntı:
Yazan burçindmr
merhaba arkadaşlar.
forumlarda soruma yeterince kanaat getiremedim. umarım bana yardımcı olabilirsiniz.
ortaklığın giderilmesi davamız karara çıktı. davalı taraflardan biri yurtdışında ikamet ediyor. tebligat yaptıracağız ama satış süresi çok gecikecek. yurtdışında oturan davalı aynı zamanda Türkiye'ye geldiğinde davayı kabul etmişti. beyanı dosyada mevcut.
düşüncem ise şu, bu davalı kişi konsolosluğa gidip esas ve karar numarasını belirtip temyizden feragat etse de illa ki tebliğin yapılması mı beklenir? karara çıktığı için buna gerek yoktur diyebilir miyiz? elinizde yargıtay kararı varsa çok sevinirim.
şimdiden teşekkürler.

Konsolosluğa gittiğinde (gitmeyi kabul etmiş görünen o ki) usulen bir meslaktaşımıza vekaletname çıkarsın, vekalet gereği meslektaşımız gerekeni esas mahkemesinde yapsın. Bu konuya ilişkin yargıtay kararı aramanıza anlam veremedim.
Old 02-09-2010, 09:13   #3
burçindmr

ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. tabi ki bu daha kısa bir yol.
yargıtayın tebligatın yapılmasına önem verip vermediği konusunda uygulaması var mı diye araştırıp yeterli cevap bulamadım. varsa, böyle bir kararı uygun başka yerlerde de kullanabileceğimi düşündüm.
Old 02-09-2010, 11:22   #4
av.knel

Alıntı:
Yazan burçindmr
ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. tabi ki bu daha kısa bir yol.
yargıtayın tebligatın yapılmasına önem verip vermediği konusunda uygulaması var mı diye araştırıp yeterli cevap bulamadım. varsa, böyle bir kararı uygun başka yerlerde de kullanabileceğimi düşündüm.

Yargıtay kanunlardan ve maddelerinden daha üstün bir kurum değildir. Mahkeme kararının tebliğe çıkarılması usul kanunları gereğidir; aksine Yargıtay karar veremez.
Old 02-09-2010, 13:40   #5
Avukat Özkan ÖZBAŞ

Varsayılan tebligat beklenmez

YHGK'nun temyiz hakkı ile ilgili bir kararında temyiz hakkının kararın verilmesi anında başladığı tebligatın ise temyizin sürecini belirlemek için olduğu yönünde bir kararı var. Yani karar tebliğe çıkmadan kararı temyiz edebiliyorsunuz. Ben bire bir yaşadım. hakim temyiz talebimi tebligat henüz dönmediği bu sebeple temyiz süremin başlamdığı gerekçesiyle reddetmişti . Ben de YHGK'nun bahsettiğim kararını dosyay koymuştum. Bu karar temyiz hakkının kararın verilmesi anında başladığını açık bir şekilde belirtmişti dolayısıyla temyizden feragat hakkı da aynı anda başlar. Tebligat feragatın ön şartı değildir.

Bir de süre kısa ise tebligatı APS olarak yaptırın. (davalı Türk ise) Konsolosluğa vs gerek yok. Yırt dışına aps mektup gibi gönderiyorsunuz. Bazı mahkemeler bu şekilde yapıyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi