Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Lüks sitede sokak köpeği sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-10-2011, 15:32   #1
kişiye özel

Varsayılan Lüks sitede sokak köpeği sorunu

Merhabalar,
Müvekkilimin oturduğu lüks sitede bir sokak köpeği var ve site sakinlerinden bazıları ona yemek ve su veriyormuş. Müvekkilimin rottweiler cinsi köpeğiyle kavga etmişler (müvekkilimin köpeği insanlarla çok iyi anlaşıyor ve arkadaş canlısı ancak diğer köpeklerle sosyal değil) müvekkilim, kendi köpeği güçlü olduğundan sokak köpeği zarar görmesin diye tasmasını bırakmamış ve sokak köpeği müvekkilimin köpeğini kuyruğundan yaralamış ve köpeği 1 hafta antibiyotik tedavisi görmüş. müvekkilim birkaç kez belediyeyi aramış ve belediye o köpeği siteden almaya geldiğinde hayvanları koruma derneğine üye olan bir site sakini belediyenin köpeği almasına engel olmuş ve hala köpeğe yiyecek su verip site içerisinde besliyor ve belediyenin almasına engel oluyormuş. Bunun üzerine müvekkilim ve bu şahıs sitede kavgaya tutuşmuşlar ve müvekkilime bir çok kez hakaret etmiş. Hakaret davası açacağız ancak sormak istediğim; belediye nasıl olur da bu şahsın lafıyla şikayete rağmen köpeği sitede bırakır? Bu durumla ilgili ne yapılabilir? Belediye her geldiğinde bu şahıs sokak köpeğini almalarını engelliyormuş.
Old 08-10-2011, 16:28   #2
Admin

Belediyeden bu olayla ilgili tuttukları zaptı isteyebilirsiniz ve zabıtta da yaptıkları işlemin ne olduğunu ve gerekçesini görebilirsiniz.

Bir tahmin yapmak gerekirse, Belediye işlem yapmak için geldiğinde komşunuz köpeğin sahipsiz olmadığını beyan ediyor olduğundan Belediye işlem yapmadan geri dönüyor olabilir. Neticede sizin köpeğiniz için sahipsiz diye götürmek için gelmiş olsalardı, alıp gitmelerine siz izin verecek miydiniz?

Durum böyleyse, artık bu köpeği sahipsiz ve sokak köpeği olarak görmek yerine, sizin köpeğiniz gibi sahipli bir köpek statüsünde kabul edip, atacağınız adımları buna göre planlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Örneğin komşunuz Belediye'ye karşı köpeğin sahipliğini üstlendiyse, 5199 sayılı kanunun 5/2 maddesine göre hareket etmeyi değerlendirebilirsiniz.
Old 08-10-2011, 18:59   #3
Armağan Konyalı

Sayın kişiye özel
Sorun belediye ile ilgisizdir. Sizin sorununuz sahipsiz hayvanın site dışına çıkarılmasıdır. Halbuki Hayvanları Koruma Kanunu’na göre, belediye sahipsiz hayvanları temelli almaz; alır ama kısırlaştırdıktan sonra yine aldığı yere bırakır:

Hayvanları Koruma Kanunu
Madde 6 - ....
‘’Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı şekilde yerel yönetimlerce kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürülmesi zorunludur. Bu hayvanların öncelikle söz konusu merkezlerde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanır. Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmaları esastır.’’

Saygılarımla
Old 08-10-2011, 19:26   #4
kişiye özel

Diyelim ki tuttukları zaptta belediyenin sokak köpeğini almasını engelleyen site sakini köpek benim gibi bir beyanda bulunmuşsa ve ben 5199 sayılı kanunun 5/2 maddesine göre hareket edersem,bu maddede "hayvanı barındırmak" evinde ya da bahçesinde barındırmak anlamına gelir ve site içinde yemeğini ve suyunu vermekle "hayvanı barındırma" yükümlülüğünü yerine getirmemiş olur değil mi?
Old 08-10-2011, 20:04   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan kişiye özel
"hayvanı barındırma" yükümlülüğünü yerine getirmemiş olur değil mi?
Sorun komşularla ilgili değildir. Sizin sorununuz sahipsiz köpeğin site dışına çıkarılmasıdır. Halbuki komşular bu konuda yetkisizdir.

Bir komşunun köpeğin sahibi olduğunu iddia etmesi için o köpeği kendi adına kaydettirmiş olması gerekir. Tasması ve tasmasında üzerinde adı yazan pulu takılı olması gerekir. Komşunuz bu işlemleri yaptırmadıkça köpeğin sahibi olduğunu iddia edemez.
Old 08-10-2011, 21:11   #6
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Komşunuz bu işlemleri yaptırmadıkça köpeğin sahibi olduğunu iddia edemez.
Köpeğin sahibi olduğunu iddia edemese dahi, 5199 3/f gereğince köpeğin sahipsiz olmadığını iddia edebiliir gibi geliyor bana:

Alıntı:
f) Sahipsiz hayvan: Barınacak yeri olmayan veya sahibinin ya da koruyucusunun ev ve arazisinin sınırları dışında bulunan ve herhangi bir sahip veya koruyucunun kontrolü ya da doğrudan denetimi altında bulunmayan evcil hayvanları,

Neticede "koruyucusu" olan ve koruyucunun kontrolü ve arazisinde bulunan köpeğe Belediye'nin müdahalesinin "koruyucu" tarafından engellenebileceği ve bu durumda da bu koruyucunun aynı kanunun 5/2 maddesi gereğince sorumluluğunun otomatik doğacağı konusunda bana katılmaz mısınız?
Old 08-10-2011, 21:32   #7
lawyer_2009

Köpek sahipsiz olduğundan, köpeği sahiplensin adına kimlik çıkarsın,böylece dilediği gibi site dışına çıkarabilir.
Old 08-10-2011, 21:34   #8
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Admin
Neticede "koruyucusu" olan ve koruyucunun kontrolü ve arazisinde bulunan köpeğe Belediye'nin müdahalesinin "koruyucu" tarafından engellenebileceği ve bu durumda da bu koruyucunun aynı kanunun 5/2 maddesi gereğince sorumluluğunun otomatik doğacağı konusunda bana katılmaz mısınız?
Size katılamadığım ilk hukuki görüşünüz bu olsa gerek.

Kanun'da koruyucuların sorumlulukları ile sahiplerin sorumlulukları ayrı maddelerde düzenlenmiş. Koruyucuların sorumlulukları 18. maddede yazılı:
Yerel hayvan koruma görevlilerinin sorumlulukları
MADDE 18. - Yerel hayvan koruma görevlileri; bölge ve mahallerindeki, öncelikle köpekler ve kediler olmak üzere, sahipsiz hayvanların bakımları, aşılarının yapılması, aşılı hayvanların markalanması ve kayıtlarının tutulmasının sağlanması, kısırlaştırılması, saldırgan olanların eğitilmesi ve sahiplendirilmelerinin yapılması için yerel yönetimler tarafından kurulan hayvan bakımevlerine gönderilmesi gibi yapılan tüm faaliyetleri yerel yönetimler ile eşgüdümlü olarak yaparlar.
Saygılarımla
Old 08-10-2011, 22:00   #9
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Admin
Köpeğin sahibi olduğunu iddia edemese dahi, 5199 3/f gereğince köpeğin sahipsiz olmadığını iddia edebiliir gibi geliyor bana:

Anılan Kanun'un 4/d maddesi de dikkate alındığında, hayvanın bu kişinin elinden alınamayacağı kanısındayım.

Ancak bundan sonra, hayvanın bakımından ve vereceği zararlardan sorumlu olacaktır. Bu kişi hakkında, şartları oluştuğu takdirde 24 ve 28. maddenin uygulanması ile hayvanın elinden alınması talep olunmalıdır.

Görüşündeyim. Saygılarımla.
Old 08-10-2011, 22:33   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan kişiye özel
Merhabalar,
Müvekkilimin oturduğu lüks sitede bir sokak köpeği var ve site sakinlerinden bazıları ona yemek ve su veriyormuş. Müvekkilimin rottweiler cinsi köpeğiyle kavga etmişler (müvekkilimin köpeği insanlarla çok iyi anlaşıyor ve arkadaş canlısı ancak diğer köpeklerle sosyal değil) müvekkilim, kendi köpeği güçlü olduğundan sokak köpeği zarar görmesin diye tasmasını bırakmamış ve sokak köpeği müvekkilimin köpeğini kuyruğundan yaralamış ve köpeği 1 hafta antibiyotik tedavisi görmüş. müvekkilim birkaç kez belediyeyi aramış ve belediye o köpeği siteden almaya geldiğinde hayvanları koruma derneğine üye olan bir site sakini belediyenin köpeği almasına engel olmuş ve hala köpeğe yiyecek su verip site içerisinde besliyor ve belediyenin almasına engel oluyormuş. Bunun üzerine müvekkilim ve bu şahıs sitede kavgaya tutuşmuşlar ve müvekkilime bir çok kez hakaret etmiş. Hakaret davası açacağız ancak sormak istediğim; belediye nasıl olur da bu şahsın lafıyla şikayete rağmen köpeği sitede bırakır? Bu durumla ilgili ne yapılabilir? Belediye her geldiğinde bu şahıs sokak köpeğini almalarını engelliyormuş.

Ben de görüşümü yazayım. Ama ne yazık ki böyle konular olunca salt hukuki görüşümü yazamıyorum.
Ne amaçlanıyor; önce onu anlayalım:

Alıntı:
Yazan kişiye özel
Müvekkilimin oturduğu lüks sitede

Hımm.. Evet, lüks bir site. Sokak köpekleri lüks sitelere yakışmaz elbette.

Alıntı:
Yazan kişiye özel
bir sokak köpeği var ve site sakinlerinden bazıları ona yemek ve su veriyormuş.

Aman ne fena! Demek bir sokak köpeğine yemek ve su veriyormuş ha! Ne büyük suç! Oysa aç ve susuz bıraksalar kendi kendine ölecek ya da başka yere gidecek, sorun çözülecek. Cık cık cık!

Alıntı:
Yazan kişiye özel
Müvekkilimin rottweiler cinsi köpeğiyle

Sokak köpeği, neden sokak köpeğidir? Bir cinsi olmadığı için mi? Bir sahibi olmadığı için mi? O da sokak köpeği olmasaymış canım!

Alıntı:
Yazan kişiye özel
Müvekkilimin rottweiler cinsi köpeğiyle kavga etmişler (müvekkilimin köpeği insanlarla çok iyi anlaşıyor ve arkadaş canlısı ancak diğer köpeklerle sosyal değil)

Sorun sokak köpeğinde mi şimdi?

Alıntı:
Yazan kişiye özel
müvekkilim, kendi köpeği güçlü olduğundan sokak köpeği zarar görmesin diye tasmasını bırakmamış

Böyle düşünceli biri, sokak köpeğinin oradan uzaklaştırılmasını neden ister ki?

Alıntı:
Yazan kişiye özel
sokak köpeği müvekkilimin köpeğini kuyruğundan yaralamış ve köpeği 1 hafta antibiyotik tedavisi görmüş.

Belki de köpekler serbest olsaydı anlaşacaklardı. Ya da yaralanan köpek bugüne dek diğer köpeklerle haşır neşir olabilseydi... Üzücü bir durum olmuş.

Alıntı:
Yazan kişiye özel
müvekkilim birkaç kez belediyeyi aramış ve belediye o köpeği siteden almaya geldiğinde hayvanları koruma derneğine üye olan bir site sakini belediyenin köpeği almasına engel olmuş ve hala köpeğe yiyecek su verip site içerisinde besliyor ve belediyenin almasına engel oluyormuş.

Bak sen! Ne karışıyormuş o?

Alıntı:
Yazan kişiye özel
Bunun üzerine müvekkilim ve bu şahıs sitede kavgaya tutuşmuşlar ve müvekkilime bir çok kez hakaret etmiş.

Anlaşılan sokak köpeği, kendisiyle ilgili olmayan bir husumetin kurbanı oluyor.

Alıntı:
Yazan kişiye özel
sormak istediğim; belediye nasıl olur da bu şahsın lafıyla şikayete rağmen köpeği sitede bırakır? Bu durumla ilgili ne yapılabilir? Belediye her geldiğinde bu şahıs sokak köpeğini almalarını engelliyormuş.

Geldik asıl soruya. Buna yanıt veremeyeceğimi söylemiştim.

Sayın kişiye özel,
Yazdıklarımın sizinle ve müvekkilinizle ilgisi yok; zira ikinizi de tanımıyorum. Ama sokak köpeklerini tanırım. Aşıları yapılmışsa (kulağındaki küpeden anlayabilirsiniz), kimseye zararları olmaz. Bir saldırı durumunda elbette köpekçe davranırlar ve kendilerini savunurlar.
Sokak köpeklerini rahat bırakalım lütfen. Onların ne sıcak yuvaları var, ne de yarın karınlarının doyacağının garantisi.
Unutulmasın: Sokak köpekleri, biz insanların sokağa attığı köpekler ve onların yavrularıdır.
Old 08-10-2011, 22:46   #11
lawyer_2009

Hayvanlar sokaklarda değil doğasının gerektirdiği yerlerde yaşamalıdır. Bu sağlanamıyorsa yetkili mercilerin yaratacağı en uygun koşullarda yaşaması gerekmektedir. Sokak hayvanlarını rahat bırakın demek, o hayvanlara yapılmış bir iyilik olduğunu sanmıyorum.
Old 08-10-2011, 22:50   #12
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan lawyer_2009
Hayvanlar sokaklarda değil doğasının gerektirdiği yerlerde yaşamalıdır. Bu sağlanamıyorsa yetkili mercilerin yaratacağı en uygun koşullarda yaşaması gerekmektedir. Sokak hayvanlarını rahat bırakın demek, o hayvanlara yapılmış bir iyilik olduğunu sanmıyorum.

Sayın lawyer_2009,
Köpek ve kediler, "orman ve yaban hayatı" hayvanları değildir.
Gidecek bir yerleri yok, bunu hatırlatmak istedim...
Old 08-10-2011, 22:58   #13
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan lawyer_2009
Hayvanlar sokaklarda değil doğasının gerektirdiği yerlerde yaşamalıdır.
Sokak köpeğinin doğası sokakta yaşamasını gerektirir. Bu nedenle Kanun köpeklerin aşılarının yapıldıktan sonra alındıkları yere bırakılmasını emretmiş.

İstanbul'daki bazı belediyelerin sokak köpeklerini toplayıp Kemerburgaz'ın ötesindeki ormanlara bıraktığını gördüm. Halbuki o ormanda bir komando bile yaşayamaz: Ne avlanacak hayvan var, ne de içecek su var.

Kısırlaştırmakla sokak hayvanlarının çoğalmaları önlenmekte ama insanların sokağa atma hızı çok daha yüksek.

Sorun köpeklerle ilgili değil. Her zamanki gibi insanlarla ilgili.
Old 09-10-2011, 06:07   #14
Av. Hulusi Metin

Onlar da Dünyalı...
http://www.evcilkopekler.com/kopek-i...o-sokak-kopegi

Kimisi tahliye edilir...
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=64708

Kimileri zehirlenir.

UNESCO tarafından 15 Ekim 1978 tarihinde Paris'te yayınlanmış on dört maddelik "hayvan hakları evrensel bildirisi"... Kim okur, kim takar...

Hukukun özünde sevgi vardır.
Old 09-10-2011, 06:54   #15
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Yorumsuz

Cumhuriyet 09.10.2011

ONUNCU KÖY
Bekir Coşkun
bcoskun@cumhuriyet.com.tr

Bu Kış Yine Zor Olacak...

O gece hava soğuktu...

Geç vakit kar atıştırmaya başladı... Pencereden gözüken sokak lambasının başına sanki daha çok kar yağıyordu...

Bizim oğlanlar bir ara huysuzlanıp patileri ile kapıyı açmamızı istediler...

Ön bahçede bir şey vardı...

El fenerini alıp peşlerinden gittik, sokağa bakan kapının merdivenlerinden çıkmış, eşiğe büzülmüş, avuca sığacak kadar bir küçük köpek yavrusuydu...

Uzun kulakları ıslanmış yanaklarına yapışmış, sırtında kar birikmişti...

Korkulu gözlerle bize baktı...

Sanki biraz daha küçüldü...

Onu kucağımıza aldığımızda titriyordu...

Andree ona küçük bir sepet hazırladı, havlularla kuruttuk, korkusunu aşınca önüne koyduğumuz süte doğranmış ekmeği deliler gibi yedi...

Sonra uyudu...

....
.....

Bunun hayvanlardan çok bir “insanlık” sorunu olduğunu bir türlü anlamadılar...

*

İyi insanlardan başka kimse yok ortalıkta...

Akşamları yemek artıklarını bir kaba koyup kapının önüne bırakın... Sabahleyin o kabın boş olduğunu gördüğünüzde, gece bir canlının, bir annenin, bir bebeğin karnını doyurduğunuzu düşünün, göreceksiniz gözleriniz dolacak...

Yakında soğuklar başlar...

Arkasından kar...

Bu kış yine zor olacak...
Old 09-10-2011, 06:57   #16
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Onlar ki..

59
Yazı fazlasıyla memnun geçirip, her bir gecenin yorgunluğunu, güneşin nasılsa uğramadığı kuytulukların serin gölgesinde her gün dinlenerek yeni bir geceye hazırlık yaparlarken, düş görüp görmediklerini ya da ne gördüklerini bilemediğim, uyandırmaya da çekindiğim için yolumu değiştirdiğim ,irili ufaklı, düz ya da karışık renkli, tatil hediyesi yaz aşklarının bitmesiyle terk edilmiş olup da kışı, –nasılsa- bir şekilde atlatmış , terk edilişlerini unutmayışlarının burukluğuyla yeni bir sevgi aramaktan da asla vazgeçmeyenler, terk etmeyecekleri kumsalın -bugün-şimdi-şu an- gölgelik bir yerinde sonbaharı, kışı, açlığı, susuzluğu düşünüyorlar gibi geldi bana. Öyle geldi.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...929#post504929
Old 09-10-2011, 16:29   #17
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Ben de görüşümü yazayım. Ama ne yazık ki böyle konular olunca salt hukuki görüşümü yazamıyorum.
Ne amaçlanıyor; önce onu anlayalım:

Hımm.. Evet, lüks bir site. Sokak köpekleri lüks sitelere yakışmaz elbette.

Aman ne fena! Demek bir sokak köpeğine yemek ve su veriyormuş ha! Ne büyük suç! Oysa aç ve susuz bıraksalar kendi kendine ölecek ya da başka yere gidecek, sorun çözülecek. Cık cık cık!

Sokak köpeği, neden sokak köpeğidir? Bir cinsi olmadığı için mi? Bir sahibi olmadığı için mi? O da sokak köpeği olmasaymış canım!

Sorun sokak köpeğinde mi şimdi?

Böyle düşünceli biri, sokak köpeğinin oradan uzaklaştırılmasını neden ister ki?

Belki de köpekler serbest olsaydı anlaşacaklardı. Ya da yaralanan köpek bugüne dek diğer köpeklerle haşır neşir olabilseydi... Üzücü bir durum olmuş.

Bak sen! Ne karışıyormuş o?

Anlaşılan sokak köpeği, kendisiyle ilgili olmayan bir husumetin kurbanı oluyor.

Geldik asıl soruya. Buna yanıt veremeyeceğimi söylemiştim.

Sayın kişiye özel,
Yazdıklarımın sizinle ve müvekkilinizle ilgisi yok; zira ikinizi de tanımıyorum. Ama sokak köpeklerini tanırım. Aşıları yapılmışsa (kulağındaki küpeden anlayabilirsiniz), kimseye zararları olmaz. Bir saldırı durumunda elbette köpekçe davranırlar ve kendilerini savunurlar.
Sokak köpeklerini rahat bırakalım lütfen. Onların ne sıcak yuvaları var, ne de yarın karınlarının doyacağının garantisi.
Unutulmasın: Sokak köpekleri, biz insanların sokağa attığı köpekler ve onların yavrularıdır.

Açıkçası yazdıklarınıza benzer şeyleri dün yazmak istemiştim. Ama "forum konusunu değiştiriyor" derler diye çekindim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi