Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Beledİyeye KarŞi AÇilacak Menfİ Tespİt Davasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-06-2011, 00:32   #1
GünHan

Varsayılan Beledİyeye KarŞi AÇilacak Menfİ Tespİt Davasi

Merhaba arkadaşlar. Bir müvekkilimin belediyeye borcu olmadığı halde, belediye kendisine "gel 6111 sayılı yasadan yararlan 7500 TL'lik borcunu yapılandır" şeklindeki bir içerik özetli tebligat göndermiştir. Ama müvekkiimin keisnlikle borcu yoktur. Ufak bir borcu olmuşsa da zamanında bunu ödemiştir. Şimdi belediyeye karşı borçlu olmadığının tespiti davası açmayı düşünüyorum. FAKAT GÖREVLİ MAHKEME HANGİSİDİR? İdare Mahkemesi mi, yoksa genel mahkemeler mi? Bir de borcu sildirmeden önce tam yargı davalarındaki gibi belediyeye borcum yoktur bunu sil deyip misal 60 gün gibi bir süre beklemem gerekiyor mu? Genel mahkemelerde açarsam böyle bir süre ve prosedür olmaz , ancak idari yargıda açılıcaksa var mı acaba? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim
Old 01-06-2011, 10:45   #2
Muhsin KOÇAK

Alıntı:
Yazan GünHan
Merhaba arkadaşlar. Bir müvekkilimin belediyeye borcu olmadığı halde, belediye kendisine "gel 6111 sayılı yasadan yararlan 7500 TL'lik borcunu yapılandır" şeklindeki bir içerik özetli tebligat göndermiştir. Ama müvekkiimin keisnlikle borcu yoktur. Ufak bir borcu olmuşsa da zamanında bunu ödemiştir. Şimdi belediyeye karşı borçlu olmadığının tespiti davası açmayı düşünüyorum. FAKAT GÖREVLİ MAHKEME HANGİSİDİR? İdare Mahkemesi mi, yoksa genel mahkemeler mi? Bir de borcu sildirmeden önce tam yargı davalarındaki gibi belediyeye borcum yoktur bunu sil deyip misal 60 gün gibi bir süre beklemem gerekiyor mu? Genel mahkemelerde açarsam böyle bir süre ve prosedür olmaz , ancak idari yargıda açılıcaksa var mı acaba? Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim
Yapılan tebligatın özelliği ne ? ödeme emri mi ? ödemeye çağrı memtubu mu ?

ödeme emri değil ise, idareye böyle bir borcun olmadığına ilişkin yazılı itiraz edilmeli, itirazın kabul edilmemesi halinde ise süresinde idari işlemin kaldırılmasına yönelik dava açılmalı .
Old 03-06-2011, 23:39   #3
GünHan

[quote=Muhsin KOÇAK]Yapılan tebligatın özelliği ne ? ödeme emri mi ? ödemeye çağrı memtubu mu ?
TEbligatın niteliği Ödemeye çağrı bildirimi, yani bilgi verme amaçlı mektup. kesin ve icrai bir işlem olmadığından iptal davasına konu edilemeyeceği tereddütsüz. Ancak sayın üstadım, direkt asliye hukuk mahkemesinde borçlu olmadığının tespitine yönelik dava mı açmalıyım yoksa sizin dediğiniz idareye talep yolunu mu takip etmeliyim pek karar veremedim. Hangisi daha direkt ve çözüm odaklı olur acaba? Sonuçta davayı kazanacağım her türlü garanti. Zira belediye bu bildirim yerine ödeme emri gönderdiğinde aynı nevi borçla ilgili, 20 tanesini vergi mahkemesinde iptal ettirdim, kesinleştiler... Ancak bu bildirim olunca hangi yolu seçsem diye düşündüm ancak, borçlu olmadığının tespiti davası açmak bana yakın geliyor...
Old 03-06-2011, 23:55   #4
Muhsin KOÇAK

[quote=GünHan]
Alıntı:
Yazan Muhsin KOÇAK
Yapılan tebligatın özelliği ne ? ödeme emri mi ? ödemeye çağrı memtubu mu ?
TEbligatın niteliği Ödemeye çağrı bildirimi, yani bilgi verme amaçlı mektup. kesin ve icrai bir işlem olmadığından iptal davasına konu edilemeyeceği tereddütsüz. Ancak sayın üstadım, direkt asliye hukuk mahkemesinde borçlu olmadığının tespitine yönelik dava mı açmalıyım yoksa sizin dediğiniz idareye talep yolunu mu takip etmeliyim pek karar veremedim. Hangisi daha direkt ve çözüm odaklı olur acaba? Sonuçta davayı kazanacağım her türlü garanti. Zira belediye bu bildirim yerine ödeme emri gönderdiğinde aynı nevi borçla ilgili, 20 tanesini vergi mahkemesinde iptal ettirdim, kesinleştiler... Ancak bu bildirim olunca hangi yolu seçsem diye düşündüm ancak, borçlu olmadığının tespiti davası açmak bana yakın geliyor...
Önce idareye başvurmanız bence daha etkili olur zira icrai
Bir islem olmadıgı gibi borçlu olmadıgının tespitinde sürecin uzaması ve bu aşamada idarenin ödeme emri tebliğ etme ihtimalinin de goz önünde bulundurulması gerekir. Herhangi bir ödemede bulunulmadigindan borçlu olmadıgının tespitinin de sıkıntılı geçme ihtilali de soz konusudur. Bence idareye işlemin düzeltilmesi talebinde bulunmanız en dogrusu olacaktır.
Old 03-01-2012, 13:32   #5
GünHan

Üstad teşekkür ederim paylaşımınız için. Pekiyi, ya ödeme emri gönderildi ve vatandaş itiraz süresinde itiraz etmedi ise, o halde menfi tesbit davası adli yargıda açılabilir mi? yoksa idari yargıda başka bir yol var mıdır?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi