Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

TCK 177 Hayvanın Tehlike yaratacak şekilde serbest Bırakılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-02-2007, 10:32   #1
avukatahmetusta

Varsayılan TCK 177 Hayvanın Tehlike yaratacak şekilde serbest Bırakılması

İyi günler müvekkilim kendisine ait ağılda hayvan bakıcılğı yapıyor.Yabancı bir köpek müvekkilimin ağılına gelip yerleşiyor.müvekkilim bir takım oyunlar yaptığı için köpeği ağıldan kovalamıyor.bu bir kaç gün zarfında bir gün köpek diğer ağıl sahiplerinden birinin hayvanlarına saldırmaya çalışıyor ve o ağıl sahibi müvekkilimi köpeği bağlaması hususunda uyarıyor ve müvekkilim köpeği ağılının dışında bir yere bağlıyor.ancak köpek bu bağdan kurtulup ağıl sahiplerinden birinin hayvanlarını telef ediyor.ağıl sahibi şikeytçi oluyor ve müvekkilim hakkında tck 177 den dava açılıyor.söz konusu köpek kesinlikle müvekkilime ait değil.yabancı bir köpek.bir zarar doğduğu için başka bir suça mı vücut verir.görüşlerinizi paylaştığınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 09-02-2007, 16:31   #2
avukatahmetusta

Varsayılan Tck 177 - köpeğin başka hayvana saldırması

iyi günler müvekkilim kendisine ait ağılda hayvan bakıcılğı yapıyor.Yabancı bir köpek müvekkilimin ağılına gelip yerleşiyor.müvekkilim bir takım oyunlar yaptığı için köpeği ağıldan kovmuyor.bu bir kaç gün zarfında bir gün köpek diğer ağıl sahiplerinden birinin hayvanlarına saldırmaya çalışıyor ve o ağıl sahibi müvekkilimi köpeği bağlaması hususunda uyarıyor ve müvekkilim köpeği ağılının dışında bir yere bağlıyor.ancak köpek bu bağdan kurtulup ağıl sahiplerinden birinin hayvanlarını telef ediyor.ağıl sahibi şikeytçi oluyor ve müvekkilim hakkında tck 177 den dava açılıyor.söz konusu köpek kesinlikle müvekkilime ait değil.yabancı bir köpek.bir zarar doğduğu için başka bir suça mı vücut verir.görüşlerinizi paylaştığınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 09-02-2007, 17:35   #3
AV.SANEM

Köpeğin müvekkilinizin olmadığını kanıtlamanız gerekmekte.Bunu da tanık anlatımıyla ispat edebileceğinizi düşünüyorum.Konuyla ilgili karar v.s araştırdım ama bulamadım.İyi çalşmalar.
Old 10-02-2007, 15:28   #4
detay82

Pekİ Önemlİ Olan Asil Şey MÜvekkİlİnİz Nasil İfade VerdİĞİ Ve Sİzİn Savunmalarinizin Ne YÖnde OlduĞu Bunlari Da Bİldİrİrsenİz Daha SaĞlikli Bİr Fİkİr AliŞ VerİŞİ Olur
Old 10-02-2007, 16:23   #5
Tünay

şahısın sahiplendiği hayvanları başıboş serbest bırakması ceza kanunuca suçtur. burada çözülmesi gerekn sorun sözkonusu köpeğin müvekkilinizce sahiplenip sahiplenilmediğidir. köpeği bir yere bağlamış olması sahiplendiği anlamına gelebilir. ama müvekkiliniz ben sözkonusu köpeği sahiplenmedim bu zaten sokak köpeğidir demişse, bu durumda karşı tarafın müvekkilinzce sahiplendiğini ispat etmesi gerekir. çünkü şüpheden sanık yararlanır. sanık köpek sokak köpeğidir dediği zamanda genelde sahiplenme olayı ispat edilememkte ve mahkemece delil yetersizliğinden beraat kararı vermektedir.
müvekkilinizin hazırlık aşamasındaki ifadeleri de önem taşımaktadır.
Old 11-02-2007, 22:16   #6
Av.Can

Dikkat edilecek olursa kanun metninde hayvanın sahipliğinden bahsedilmiyor."Gözetimi altında bulunan hayvanı..." diye başlıyor.Dolayısıyla sokak köpeği dahi olsa eğer müvekkiliniz o hayvanı gözetimi altına almışsa ki almış, bağlamış bir yere sahiplenmiş durumda.Şu halde müsnet suç işlenmiş gibi duryor.Hazırlkıktaki ifade çok önemli ama özellikle bu gözetim altında bulundurma olgusunu kırmanız lazım.Suçun salt tehlike suçu olduğu ve zarar doğması gerekmediğini de göz önünde bulundurun.iyi savunmalar, kolay gelsin.
Old 15-02-2007, 09:32   #7
avukatahmetusta

Varsayılan Uzlaşma kapsamındamı??

Daha önce bu konudan bahsetmiştim.TCK 177 Hayvanın Tehlike yaratacak şekilde serbest Bırakılması.Bu suç uzlaşma kapsamında mıdır?Maddede bir açıklık yok.takibi şikayete bağlı suçlar uzlaşma kapsamındadır deniyor.cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 15-02-2007, 10:50   #8
Av.Turhan Demiroğlu

İlgili maddenin gerekçesi:
GEREKÇE :

Madde ile kişinin gözetimi altında bulunan bir hayvanı başkalarının hayatı veya sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbest bırakması veya bunların kontrol altına alınmasında ihmal göstermesi suç sayılmıştır. Fiil somut tehlike suçu niteliğindedir. Suçun oluşması için bir zarar doğması aranmaz. Suç, kişinin gözetimi altında bulunan hayvanın başkalarını hayatı veya sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbest bırakması ile ya da bunların kontrol altına alınmasında ihmal göstermesi ile tamamlanır. Gözetimi altında bulunan hayvanı başkalarının hayatı veya sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbest bırakan veya bunların kontrol altına alınmasında ihmal gösteren kişinin, bu fiillerinden dolayı bir zarar meydana gelirse; fiilin sebebiyet verdiği netice açısından kast veya taksirine göre cezalandırılacaktır.

(Anlaşıldığı kadarıyla m.177 şikayete bağlı değil ve dolayısıyla uzlaşma kapsamında değil.)
Old 15-02-2007, 12:12   #9
Admin

Konuları birleştirdim, lütfen mükerrer konu açmayınız.
Old 13-10-2007, 02:44   #10
Av.Fahri Sürücü

Varsayılan hayvanın serbest bırakılması

bu hayvan benim değil
şeklinde iddiada bulunan kişi hayvanı bağlayan kişidir.

Sahiplenme gerçekleşmiştir.

Sayın TÜNAY ve BOMBACI SUAT konuyu gayet iyi özetlemiş, ellerine sağlık,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi