Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tapu iptal ve tescil kimler açabilir

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-02-2010, 11:22   #1
KOÇ

Varsayılan tapu iptal ve tescil kimler açabilir

Muris A 1982 senesinde vefat etmiş ve eşi B ondan bir kaç yıl sonra vefat etmiştir.A nın tapusuz taşınmazları mevcuttur ve 6 çocugu mevcuttur.Bu çocukalrdan 2 si erkek ve 4 ü kızdır.Erkek olan çocuklar aralarında anlaşıp tüm taşınmazları paylaşmışlar ve kendi adlarına 2008 yılında gecen kadastro sonucunda tespit ettirmişlerdir.A nın kız çocuklarından bir tanesinde 6 çocugu bulunmaktadır.Şimdi bu çoculardan biri dayılarına karşı tapu iptal ve tescil davası açmak istemektedirler.Sizce tapu iptal ve tescil davasını hangi hukuksal nedene dayandırabiliriz.Ayrıca davacı sıfatı konusunda zorunlu dava arkadaşlığı mevcut mudur.Davayı tek bir mirascının açıp tapuya miras payları oranında bu yerlerin tescilini talep edebilirmiyiz?İlgilenen arkadaslara şimdiden teşekkürler.
Old 10-02-2010, 16:06   #2
FYLOZOF

murisler öldükten sonra kadastro çalışması olduğundan, ve taşınmazlar, direkt, sizin müvekkilin dayıları adına tescil edildiğinden, bu taşınmazların murislerden kaldığını ispat etmelisiniz. Burda zorunlu dava arkadaşlığı var,diğer kardeşlerinde davaya dahil edilmesi lazım.
Old 10-02-2010, 16:29   #3
KOÇ

Varsayılan yanıtınız için teşekkürler

Alıntı:
Yazan FYLOZOF
murisler öldükten sonra kadastro çalışması olduğundan, ve taşınmazlar, direkt, sizin müvekkilin dayıları adına tescil edildiğinden, bu taşınmazların murislerden kaldığını ispat etmelisiniz. Burda zorunlu dava arkadaşlığı var,diğer kardeşlerinde davaya dahil edilmesi lazım.
öncelikle kardeşlerden ulaşabildiğim kadarına ulaşıp vekalet almaya çalışsam ve diğerlerini de davaya dahil etsem uygun olacak sanırım .Peki kardeşlerden biri adına dava açarak diğerlerininde davaya dahil edilmesini sağlasam olur mu acaba.
Old 10-02-2010, 21:13   #4
Yücel Kocabaş

Elbirliği mülkiyetinde mirasçılar birbiri aleyhine tapu iptali ve tescil davası açarak payları oranında tescil talebinde bulunabilir.
Mirasçıların birlikte hareket etmeleri gerekliliği mirasçı olmayanlar aleyhine açılan davalar için geçerlidir.
Diye düşünüyorum.
Old 10-02-2010, 23:27   #5
Av.M_K

mirasçı olmayan yeğen tapu iptal ve tescil davası açamayacağını düşünüyorum fakat mirasçılardan birisi anılan davayı açabileceği görüşündeyim ama bu davanın kadastrodan sonra üzerlerine geçirilmesi olayında itiraz süresi geçtiğinden tapunun iptal edilemeyeceğini yapılacak işin tenkis davası ile birlikte terditli olarak açılması ve saklı payların taksimi edileceğini düşünüyorum
saygılarımla
Old 11-02-2010, 09:56   #6
KOÇ

Sayın Av.M K yanıtınız için teşekkür ederim.Öncelikle tenkis davası için miras bırakanın mirastan mal kaçırmak amacıyla ölüme bağlı tasarrufta bulunması gerekmiyor mu?olayımızda ise böyle bir durum yok.Muris vefat ettikten sonra yeğenin annesi de öldüğü için annesinin miras hakkı ona geçmiyor mu.Yanlış mı düşünüyorum.
Old 11-02-2010, 11:53   #7
Av.M_K

Sayın Koç Özür dileyerek başlamak istiyorum haklısınız ama ben mirasbırakanın kızlarının bir tanesinin vefat edip geriye 6 çocuk kaldığını sorunuzdan anlamamışım o halde bu konuda haklısınız ama diğer konuda haklı olabilceğiniz doğru olabilir ama ben olsam mirasbırakanın oğullarının kadastro geçerken kendi üzerlerine tescil ettirmeleri ve bunun sonucunda itiraz süresini aradan baya zaman geçtiğinden ve açılan tapu iptal davasının bu sebepten dolayı rededilebileceğinden ve belki terditli olarak tenkis davası açılırsa,mirasbırakanın sağlığında yapmış olduğu tasarruf gibi düşünülüp mirasbırakanın üzerine tapu tekrardan çevrilebileciğini fakat erkek mirasçıların kadastro geçerken üzerlerine tescil ettirdikleri ve bu süre içerisindede itiraz edilmediğinden tescilin geçerli olduğunu mahkemenin düşünebileceği ve bu sebepten tapu iptal ve tescil davasının rededilebileceği ihtimaline karşılık halefiyet prensibine göre her nekadar tescil geçerli olsada saklı paylarda diğer mirasçılar açısından zedelenme olma ihtimaline karşılık bu şekilde düşünülerek hisseleri oranında bedel olarak taksim edilebileceğini düşündüğümden bu şekilde cevap verdim.Bu sorundan hukuk mantık olduğundan ve bu konuda mantıklı olabileceğinden affınıza sığınarak bu şekilde cevap verdim .sürçü lisan ettiysek afola.
saygılarımla
Old 11-02-2010, 12:25   #8
Yücel Kocabaş

Kadastro tespit tarihi 2008 olduğuna göre;
Kadastro K.nun 12/3 maddesi gereği , kadastrodan önceki nedenlere dayalı olarak 10 yıl içinde genel mahkemelerde dava açılabilir.
Old 11-06-2010, 14:14   #9
BAŞARAN

Aynı konu ile ilgili açacağım davada taraf konusunda emin olamadığım için aynı başlık üzerinden devam etmek istedim. Davacı olarak tek kişinin dava açması yeterli midir acaba yoksa zorunlu dava arkadaşlığı mı söz konusu olacaktır.Tecrübelerini paylaşan herkese Şimdiden Teşekkür ederim
Old 11-06-2010, 14:48   #10
KOÇ

Alıntı:
Yazan Av.M_K
.Bu sorundan hukuk mantık olduğundan ve bu konuda mantıklı olabileceğinden affınıza sığınarak bu şekilde cevap verdim .sürçü lisan ettiysek afola.
saygılarımla
Estağfurullah sayın Av.M_K asıl ben cevap verme zahmetinde bulundugunuz için teşekkür ederim.Kolaylıklar diliyorum
Old 11-06-2010, 14:52   #11
KOÇ

Varsayılan bence zorunlu dava arkadaşlığı söz konusu değil.

Alıntı:
Yazan BAŞARAN
Aynı konu ile ilgili açacağım davada taraf konusunda emin olamadığım için aynı başlık üzerinden devam etmek istedim. Davacı olarak tek kişinin dava açması yeterli midir acaba yoksa zorunlu dava arkadaşlığı mı söz konusu olacaktır.Tecrübelerini paylaşan herkese Şimdiden Teşekkür ederim
Açılacak tapu iptal tescil davasında mirasçıalrdan adece biri de dava açmak suretiyle miras hissesini tapu kaydına işletebileceği kanaatindeyim.Yanılıyorsam affola
Old 12-06-2010, 12:40   #12
üye31194

Değerli Meslekdaşım
Ortada aslında çok karışık bir durum yok
Öncelikle murisin ölen kızından olan 6 çocuğunun mirastan pay almalarına ilişkin elinizde bir veraset ilamı var mıdır ?
Veraset ilamı yoksa önce mirasçı olunduğunun belgelenmesi gerekmektedir,ondan sonra nasılki izale-i şuyuu davasından hak sahiplerinden yalnızca birisinin talebi diğerlerini bağlıyorsa burada da aynı durum söz konusu olacaktır.Yasal mirasçılardan birisi lehine dava açıp,kadastro geçtikten sonra 10 yıl içerisinde(dava hakkınız saklı) arazileri kendi adlarına kayıt ettiren dayılar hakkında TAPU İPTALİ VE TESCİL TALEBİ ile davanızı açabilirsiniz.
Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi