Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Mali Tatil Plan ve Bütçe Komisyonunda Kabul edildi

Yanıt
Konu Notu: 5 oy, 4,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-10-2006, 11:26   #1
Arif Aydın

Varsayılan Mali Tatil Plan ve Bütçe Komisyonunda Kabul edildi

1-20 TEMMUZ Tarihleri arasının ''Mali Tatil'' olmasını öngören Kanun teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Sait Açba'nın başkanlığında toplanan komisyonda, ''Mali Tatil'' için verilen 5 ayrı kanun teklifinin ortak görüşülmesine karar verildi.

Yapılan müzakereler sonucu görüşmelerin, daha kapsamlı olduğu gerekçesiyle AK Parti Ankara Milletvekili Bülent Gedikli'nin yasa teklifi üzerinden yapılmasına karar verildi. CHP milletvekilleri, Gedikli'nin önerisindeki 1-14 Ağustos tarihleri arasındaki bir mali tatilin çok az olduğunu belirterek, bu sürenin 1 aya çıkartılmasını istediler.

Yapılan müzakereler sonucu, AK Parti ve CHP milletvekilleri arasında uzlaşma sağlandı. Buna göre komisyonda, teklifteki 1-14 Ağustos tarihi, 1-20 Temmuz olarak değiştirerek benimsendi.

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen teklife göre, mali tatil süresince kanuni sürelerinde verilmesi gereken beyanname, vadesi mali tatile rastlayan vergi, resim ve harçlar ile vergi ceza ve gecikme zamları, vergi ve cezalara karşı uzlaşma talep etme veya cezada indirim hükümlerinden yararlanma amacıyla yapılacak başvuru ve bilgi verilmesine ilişkin süreler, tatilin bittiği günden
itibaren 7 gün uzatılacak. Ayrıca, belirli sürelerde yapılması gereken muhasebe kayıt ve bildirim süreleri ile vergi işlemlerine ilişkin dava açma süreleri, mali tatil süresince işlemeyecek.

Teklif, mali tatil süresince inceleme amacıyla defter ve belgelerin ibrazının talep edilmemesini ve mükellefler hakkında inceleme yapılmamasını, mali tatil süresi içinde gerçekleşen tebligat işlemlerinde sürenin, mali tatilin son gününden itibaren işlemeye başlamasını içeriyor. Gümrük idareleri, il özel idareleri ve belediyeler tarafından tahsil edilen vergi, resim ve harçlarla ilgili olarak mali tatil uygulanmamasını öngören teklifle, beyana dayanan ve beyanname verme süresi mali tatil nedeniyle uzamış olan vergilerde ödeme süresi, uzayan beyanname verme süresinin son gününden
itibaren 3. günün mesai saatine kadar uzamış sayılacak. Mali tatil ilan edilen döneme rastlayan beyan, bildirim ve ödemelerin süresi, mali tatilin bitiminden 7 gün sonraya uzatılabilecek.

Teklif, Maliye bakanına, 20 günü geçmemek üzere mali tatille ilgili değişiklik yapma yetkisi de tanıyor.
Teklifin gerekçesinde, meslek mensuplarının yoğun ve yorucu iş temposuyla çalıştığına işaret edilerek, düzenlemeyle, başta Maliye Bakanlığı olmak üzere çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile meslek mensuplarının tatil yapabileceği, böylece çalışmaların daha düzenli ve verimli olmasının sağlanacağı kaydedildi.
Old 07-10-2006, 13:07   #2
medenikal

bu memlekette zaten ;

bayramlar;milli günler; hafta tatili sonları vesair çalışılmayan gün sayısı çokken;

adli tatil;mali tatil vesair adlarla yapılan ara vermeler yanlıştır;

polisler için güvenlik tatili;

postacılar için; posta tatili;

tapu kadastrocular için tapu tatili;

kamu işçileri için işçi tatili;

memleket güllük gülistanlık olur da anlarız;

350 milyar dolar borça batmış; üretimin olmadığı bir memlekette;

bu uygulamalar akla zarardır;

bu kafayla bir gün gelecek millet olarak toptan tatile çıkacağız.......
Old 07-10-2006, 22:59   #3
Deniz İpek

sayın Taslak sızı tebrık etmek ısterım.. aslında herkes Turkıyenın durumununun farkında ama hıckımse umursamıyor kımse bu tatıl kavramına sızın gıbı ınce yaklasmıyor .. nasıl olurda şoyle rahat bır tatıl gecerırım dıye planlar kuruyorlar.. herkes uzerıne dusen gorevı severek ve duzgun yapsa devletın durumunda cıddı degısıkler olur bence..saygılar.
Old 18-10-2006, 08:03   #4
YALÇIN ÖNDER

Sayın Taslak,

Biz SM, SMMM ve YMM'ler olarak yıllardır talep ettiğimiz ve 2 yıl önce TÜRMOB Genel Kurulunda Başbakana ve Ana Muhalefet Partisi Başkanına söz verdirdiğimiz mesleki ortak bir talebimiz idi.

Bu şekilde çıkmasını biz de istemiyor idik.

Ancak ilk kez bir meslek örgütü olarak TÜRMOB üyelerini ortak bir talep etrafında birleştirmiş ve bir hakkını elde etmeye ramak kalmıştır.

Şimdi sizin ve/veya bizim serbest meslek erbabı olarak, doğrudan üretim ile ne ilgimiz var?

Hem aynı zaman da sizin çalışmaya ara verme sürenizde, adli tatilinizde iken, bir vergi inceleme elemanının ve/veya bir sigorta müfettişinin sizin tüm tatil planlarınızı bozarak, denetime davet etmesi çok mu olumlu karşılar idiniz?

Biz Mali Müşavirler olarak ne kadar yoğun ve vesayet altında çalışmak zorunda olduğumuzu, tanıdığınız birisi var ise daha dikkatle baktığınızda görebilirsiniz.

Çalışmak kadar, dinlenmek de bir insan hakkıdır.

Bir hukuk sitesinde, çalışan insanların hakkını savunmak zorunda bıraktığınız için üzgünüm.

Sizlerle ilk yazımda böyle tanışmak istemezdim, ama alaya almanıza da göz yumamazdım.

Vergi ve/veya Sosyal Güvenilk hukuku ya da idari yargı konularında buluşmak üzere.

Saygılarımızla.
Old 18-10-2006, 12:12   #5
Arif Aydın

Varsayılan hukuk haber

sayın aydın bey
ben bu konuyu hukuk haberler kısmına yazdım.
tartışmak için konu açmadım.
saygılar
Old 18-10-2006, 12:13   #6
Arif Aydın

Varsayılan yalçın bey

aydın bey değil
yalçın bey olacaktı
saygılar
Old 18-10-2006, 12:17   #7
medenikal

sayın önder;

doğrudan üretimle alakası hangi mesleği yaparsa yapsın her kesin vardır;

Alıntı:
alaya almanıza da göz yumamazdım.

artı alaya alma söz konusu değildir.;

dikkat ettiyseniz adli tatilin bile olmaması kanaatimi belirttim;

yani cuvaldınızı başkasına batırmadan iğneyi kendimize batırdım;

sizin görüşlerinize saygım var;

ama yine ;aynı fikir de olduğumu; bu ülkenin üretim yapmasının elzem olduğunu;

hizmet sektörünün de üretimim içinde olduğunu hatırlatarak;

üretmeyen türkiyenin hızla ; başına ne belaların geleceğini ;

ve bunun için içte ve dışta planların yapılıp uygulama aşamasında olduğunu ve hali hazırda uygulandığını;

düşünen bir vatandaş olarak görüşlerimizi belirttik
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi