Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Maillerin tespitinin istenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-01-2007, 14:25   #1
çınar

Varsayılan Maillerin tespitinin istenmesi

Değerli meslektaşlarım,
Aşağıda belirteceğim konuda bilgisi olan arkadaşlarımdan bilgi ve tecrübelerini benimle paylaşmalarını rica ediyor ve ilgilenen bütün arkadaşlara şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Müvekkil Limited şirkette, ortaklardan biri şirket sırlarını mail yolu ile üçüncü bir şahsa ifşa ediyor hatta başka ortaklıklar kurmaya çalışıyor. Ortaklıktan çıkarılan bu ortak hakkında tazminat davası açmayı düşünüyoruz. Sözkonusu maillerin tespiti için;
-hukuk mahkemelerinde tespit davası açmak mı yoksa,
-savcılığa şikayet yolu ile maillerin tespitini istemek mi daha kolay ve çabuk netice almak bakımından daha uygun olur.
- Ayrıca tespit sırasında davalının bilgi ve ifadesine başvurulur mu?
- Takriben tespit ne kadar sürer?
Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Old 10-01-2007, 16:55   #2
attorneytalay

Pınar Hanim,

Acikcasi guzel ve enteresan bir soru (en azindan bana gore). Size ancak yorum yoluyla yardimci olabilirim,

Bahsettiginiz kisi mail gondermis, eger bu mailleri silmisse ( silmis olma ihtimali yuksek) ortada bir sorun var demektir, burada da sanirim bilgisayarin hard diskinden geri cagirim yapilabilir( bilgim su yonde hardiskten silinen mailin saptanmasi ancak outlook kullaniminda mumkun, hotmail ve yahoo tarzi maillerde maalesef mumkun gorunmuyor), dolayisiyla onemli olan bilgisayar ve hard diski oluyor bence hukuk mahkemesinde acilacak bir tespit davasi ile bilgisayar onemli delilldir denilir ve uzerine tedbir istenebilir.

Tabi eger mailler silinmemisse( bu durumda sanirim diger ortaklar ciktisini vs alabilirler gibi geliyor bu mumkun degilse yine mahkemeden tedbir ve tespit istenebilir tabi)

Kafaniz karismis olabilir kusura bakmayin sadece yorum yapmaya calistim, kolay gelsin

talay
Old 10-01-2007, 17:03   #3
çınar

Sayın attorneytalay cevabınız için çok teşekkür ederim. Superonline ile ilgili bir davada böyle bir tespitin çok kısa sürede yapıldığını internette okumuştum. Bizim olayımızda gmail kullanılmış.Teşekkürler.
Old 10-01-2007, 18:26   #4
Admin

Biliyorsunuz hukuk mahkemeleri aracılığıyla yapılan tesbitler genelde çok kısa zamanda sonuçlanır. Çoğu kez pek çok mahkeme tesbit istediğiniz gün ya da ertesi gün tesbiti yapar.

Ancak bu durumda tesbiti yapacak teknik bilirkişiyi bulmak konusunda başvurduğunuz hukuk mahkemesinin biraz zorlanabileceğini ve bilirkişiyi bulana kadar tesbiti geciktirebileceğini düşünüyorum.

Ayrıca olayın teknik yönünü de düşünmek gerek: gmail kullanıldığını belirtmişsiniz. Bunun gönderen kişinin adresi mi, yoksa, göndericinin adresi mi olduğunu belirtmemişsiniz ancak biliyorsunuz gmail hesabı bir şirket hesabı değildir, özel ve kişisel nitelikte bir hesaptır. Dolayısıyla bu hesaba hesap sahibinin şifresi olmadan girmek ve tesbit yapmak mümkün değildir. Bunu teknik bilirkişi de yapamaz. Bu nedenle eğer email'i gönderen kişi gmail hesabından göndermişse ve şifresini de sizinle paylaşmıyorsa (doğal olarak!), o hesaba ilişkin bir tesbit yapmanızı mümkün görmüyorum. Ancak eğer gmail hesabı eposta nın alındığı hesapsa ve hesap sahibi de hesabını bilirkişiye açarsa, bu durumda bazı tesbitlerin yapılması mümkün olabilir.

Delil tesbiti istemlerinde Mahkeme karşı tarafa tebligatı tesbit sonrasına bıraktığında, tesbit yapılıncaya kadar karşı taraf bu talebinizi öğrenemez. Ancak tesbit talebiniz reddelirse, doğal olarak red kararı karşı tarafa tebliğ edileceğinden, talebinizden onun da haberi olacaktır.
Old 11-01-2007, 12:23   #5
çınar

Sayın Admin,
Cevabınız için çok teşekkür ederim. E-mail tespiti henüz uygulamada çok yeni bir konu bunu araştırmalarım neticesinde öğrendim. Mail hesabına göre de birtakım farklılıklar arz edebiliyormuş süreç. Örneğin davalının hesabı gmail, (görüştüğü şahsın da mail hesabını müvekkil biliyor ben şu an hatırlayamasam da.) Gmail, mail görüşmelerini uzun süre saklıyor ve mahkemece istendiğinde veriyormuş sanırım oysa yahoo özel hayatın gizliliği nedeniyle mailleri paylaşmıyormuş.Bir kısmının merkezi Amerika 'da dolayısıyla bu durumda tespitin çok uzun sürme ihtimali sözkonusu olabilirmiş. Ayrıca konusu suç teşkil eden maillerde şifrenin bizimle paylaşılmış olması gerekmiyor. Adli bilişim uzmanları bu konuda yetkili teknik bilirkişiler. Bunlar hep bölük pörçük edindiğim bilgiler ancak uygulamada benzer bir dava ile uğraşmış arkadaş arıyorum aslında. Bilgisayarların artık hayatımızın vazgeçilmez birer parçası olduğu düşünüldüğünde, kısa bir zamana kadar hukukçular olarak üstte belirttiğim benzeri konularda hepimizin uzman haline geleceği kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi