Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kira sözleşmesi aslı olmadan icra takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-02-2021, 21:49   #1
Av. Emre Öntekin

Varsayılan Kira sözleşmesi aslı olmadan icra takibi

Merhaba meslektaşlarım,

Müvekkilim uzun süredir kirasını ödemeyen kiracısını tahliye etmek ve kiraları almak istiyor ancak imzalı kira sözleşmesini kaybetmiş.

Bu durumda Örnek 13 ile icra takibi başlatmamız mümkün müdür? Eğer mümkünse itiraz edilmesi durumunda kira sözleşmesini banka dekontu ve tanıkla İcra Mahkemesi önünde ispat etmem mümkün müdür?

İcra takibi yoluna başvurmam mümkün değilse Sulh Hukuk Mahkemesi'nde kira alacağı davası açma yoluna başvurabilir miyim?

Teşekkürler.
Old 08-02-2021, 13:53   #2
av.fidan

Konu ile alakalı detaylı açıklamalar mevcut: http://tbbdergisi.barobirlik.org.tr/m2009-84-556

Yazıda; "alacaklı “takip talebi”nde sözlü kira sözleşmesine dayanmışsa, borçlu-kiracının bu kira sözleşmesine itiraz etmiş
olması halinde, alacaklı-kiralayan, icra mahkemesine başvurup “itirazın kaldırılmasını ve tahliyeye karar verilmesini” isteyemez. Bu durumda,
alacaklı-kiralayanın sulh hukuk mahkemesine başvurup “kira alacağının
ödenmesi ve temerrüt nedeniyle tahliye kararı verilmesini” istemesi gerekir" denmektedir.

Örnek 13 ile ödeme emri oluşturulacağı kanaatindeyim. Eğer kiracı olmadığını iddia ederek itiraz ederse, haksız işgal ile de tahliye edebileceğinizi düşünüyorum.
Old 08-02-2021, 15:20   #3
Av. Musa TAÇYILDIZ

Merhabalar meslektaşım;

Bildiğiniz üzere kira sözleşmesinin yazılı şekil şartı yok yani sözlü de yapılabilir.

Sözlü kira sözleşmesine dayanarak da 13 örnek ödeme emri ile tahliye ve alacak talebinden bulunabilirsiniz.

Ödeme emrine karşı borçlu yanın itirazına göre durum değişecektir;
1- Ödedim diye itiraz ederse; kira ilişkisini kabul etmiş olacağından icra hukuk mahkemesinde itirazın kaldırılması davası açabilirsiniz.
2- Kira ilişkisi yoktur diye itiraz ederse; bu durumda dekontun durumuna göre değişecektir.
a)Dekontta; kira bedeli yazıyorsa yine icra hukuk mahkemesinde dava açabilirsiniz.
b) Dekontta kira ilişkisi yazmıyor ve borçlu da örneğin;"ben satın aldım taşınmazı, bunlar taksit ödemesi" gibi mülkiyet iddiasında bulunuyorsa; bu durumda genel mahkemede itirazın iptali ve tahliye talepli dava açmanız gerekir.
Old 08-02-2021, 18:45   #4
Av. Emre Öntekin

Cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ederim.

Banka ödeme dekontunda "2019 Eylül, Ekim, Kasım, Aralı Kira Ödemesi" şeklinde bir ifade yer alıyor.
Old 04-11-2023, 23:04   #5
Avukatt2121

Merhaba meslektaşlarım, aynı konu üzerinden bir sorum olduğu için yeni konu oluşturmuyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Benim de müvekkilim kira sözleşmesini kaybetmiş, kira sözleşmesinin başlangıç tarihini elektrik idaresinden öğrenerek tahliye talepli örnek13 sözlü icra takibi başlatmayı düşünüyorum. Sözleşmenin fotokopisini alsam dahi yargılamanın ilerleyen aşamalarında dava açmamız gerekirse kira sözleşmesinin aslının istenmesi ihtimali olduğu için risk almak istemiyorum. Ancak kiracı taraf icra takibine sözleşmenin aslını bulup sunar ise benim sözlü olarak başlatmış olduğum icra takibi yazılı kira sözleşmesi sunulduğu için düşer mi?
-Müvekkilimin kiracı tarafa bu durumdan dolayı vekalet ücreti ödemesini istemiyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi