Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Mbazade

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2002, 00:50   #1
Kooperatif üyeliği

Varsayılan Mbazade

Bir kooperatife 1999 senesinde üye oldum. Üyeliği başka bir üyeden devir almıştım. Ancak herhangi bir noter sözleşmesi yapılmadı. Sadece kooperatif muhasibine verdiğim peşinat ve devraldığım kişiye verdiğim (onun ödediği miktar) parayı gösteren el yazısıyla yazılıp altına koop. kaşesi basılmış ve imzalanmış bir tutanak var. Daha sonradan bir vesileyle koop. karar defterinden gördüğüm üyelik devir kararı sayfasında üyeliğini bana devreden kişinin ismi farklı. Bu kişinin üyelikten kendi isteğiyle çıktığı bana söylendi. Fakat elimdeki belgedeki isim farklı. Son genel kurulda ben çağrıldım ve noter kura çekilişinde benim adıma daire çıktı. Daha sonradan bir problem çıkabilir mi. Benden önceki üye, yani karar defterinde adı geçen kişi, benim dairem üzerinde bir hak iddia edebilir mi?

10-04-2001 10:45:38
Old 02-03-2002, 00:50   #2
vefa

Merhaba sayın Mbazade,
Kooperatiflerde açık kapı ilkesi vardır. Yani her ortak ortaklıktan çıkabilir ve yerine Koop.K.madde 8.deki şartları taşımak kaydıyla ve genel kurulca kararlaştırılan üye sayısı aşılmamak kaydıyla yeni bir ortak girebilir.

Kural olarak ortak olabilmek için ; medeni hakları kullanma yeterliğine sahip olmak, kooperatif ana sözleşmesinde gösterilen şartları taşımak, ortaklık için yazılı başvuruda bulunmak gerekir. Kooperatif ortaklığı için ; Yönetim Kurulunun ortaklığa kabul kararı vermesi ve sonra da ortaklık defterine kaydı gerekir. Ancak ortaklar defterine yazılmış ise , kabul kararı olmasa da o kişinin ortak olacağına ilişkin Yargıtay kararı var ( Y 11 HD. 5.2.82 E.228/K.404)

Kooperatif ortaklğına girişte yönetim kurulu kararı olmasa bile kooperatifin para kabulü , ortaklığı örtülü biçimde kabul anlamındadır (Y 11.HD 4.12.89 E.9232 K.6847)

Sizin yaptığınız ödemede kooperatif kaşesinin ve imzasının olduğunu söylüyorsunuz . kaldı ki genel kurulda çağrılmışsınız ve sizin adınıza daire çıkmış. tapu dağıtım listesinde de adınız geçiyor. Sanırım ortaklar defterinde sizin adınız da kayıtlı. Bunu bir kontrol edin lütfen.

Ancak önemli bir nokta var SİZ BİR DEVİR İŞLEMİNDEN BAHSEDİYORSUNUZ: Payın devri sözleşmeyle yapılır anasözleşmede hüküm yoksa noterden yapılması şart değil adi şekilde yani sadece yazılı olarak ortaklık payının devri iradesini gösteren bir sözleşme de geçerlidir.

Fakat sizin anlatımınızdan elinizde sadece bir miktar paranın verildiğine ilişkin bir tutanak olduğu anlaşılıyor. bir kişiye belli bir meblağ vermeniz o kişiyle aranızdaki ilişkiyi belgelemez. o tutanakta o paranın ne için verildiği de yazılmalı . Üstelik devir aldığınız kişinin adının da farklı olduğunu söylüyorsunuz.

sonuç olarak bahsettiğiniz devir kararında sizin de adınız varsa ve genel kurulda çağrıldığınızı da düşünerek yukarıdaki yargıtay kararları ışığında ortaklık sıfatınız açısından sorun olmayacağını düşünebilirsek de
Devir sözleşmenizin olmaması, devir kararında ödeme yaptığınız kişiden farklı bir şahsın adının yer alması ve kooperatiflerde maalesef sizin de bahsettiğiniz gibi suistimallere sıkca rastlanılması nedeniyle elinizdeki tüm belgelerle geç olmadan bir avukata danışmanız iyi olacaktır bence.

Hoşçakalın.

12-04-2001 22:11:03

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,05776691 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.