Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçinin yıllık izinde işten çıkarılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-03-2011, 10:45   #1
NAZ80

Varsayılan İşçinin yıllık izinde işten çıkarılması

işçi yıllık izne çıkarılmış izin süresi içinde iş akti fesh edilmiş, yıllık iznini kullanırken sskya işten çıkış bildirgesi verilmiştir.

Ancak işçide yıllık izne çıktığı gün başka bir işyerinde işe başlamıştır sgk lı olarak.

kıdem tazminatını alabilir mi?
Old 04-03-2011, 14:11   #2
Av.Turhan Demiroğlu

Anlaşıldığı kadarıyla, işçi, iş akdini eylemli olarak feshetmiştir. Haklı nedeni yoksa (ücretinin ödenmemesi vb.) kıdem tazminatı alamayacağını düşünüyorum.

Ek olarak
4857/İzinde çalışma yasağı

MADDE 58 - Yıllık ücretli iznini kullanmakta olan işçinin izin süresi içinde ücret karşılığı bir işte çalıştığı anlaşılırsa, bu izin süresi içinde kendisine ödenen ücret işveren tarafından geri alınabilir.

Saygılarımla...
Old 04-03-2011, 15:04   #3
Levent Cirit

Md.58 her ne kadar o hususu belirtmişse de burada işçi, işverenin fesih iradesini kuruma bildirmesinden sonra başka kurumda işe başladığından 58 burada uygulanamaz.
Feshin haksız olduğunu ispat edebiliyorsanız tabii ki kıdem ve hatta ihbar tazminatını alabilirsiniz.
Old 04-03-2011, 15:16   #4
NAZ80

işveren işçiyi 5 gün yıllık izne çıkartıyor ve izin süresi içinde sgk ya bildirerek iş aktini fesh ediyor. Bence burda işverenin iş akdini feshi haksızdır. kıdem tazminatını işçi alabilir diye düşünüyorum.
Fakat işçi de izne ayrıldığı gün başka yerde sgk lı işe başlıyor. tabi bunu işverenin bilmesi gibi bir durum yok. sgk ya bildirimden en az 15 günn sonra sgk kaydı görülebilir. İşverenin delil ve tanığıda yok.
Old 04-03-2011, 15:18   #5
Atahun

Alıntı:
Yazan NAZ80
işçi yıllık izne çıkarılmış izin süresi içinde iş akti fesh edilmiş, yıllık iznini kullanırken sskya işten çıkış bildirgesi verilmiştir.

Ancak işçide yıllık izne çıktığı gün başka bir işyerinde işe başlamıştır sgk lı olarak.

kıdem tazminatını alabilir mi?

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
Md.58 her ne kadar o hususu belirtmişse de burada işçi, işverenin fesih iradesini kuruma bildirmesinden sonra başka kurumda işe başladığından 58 burada uygulanamaz.
Feshin haksız olduğunu ispat edebiliyorsanız tabii ki kıdem ve hatta ihbar tazminatını alabilirsiniz.

Sayın NAZ80' nin anlatımından işverenin, işçinin başka bir yerde işe başlamasından sonra işçinin iş akdini fesih ettiğini anlıyorum. Çünkü işçi, izne çıktığı gün başka bir yerde işe başlamıştır. Bu bakımdan Sayın Turhan Demiroğlu' nun düşüncesine katılıyorum.

Tabi burda SGK.' ya bildirilen fesih nedeninin ne olduğu önemli. Eğer işveren işçinin izinli olduğu dönemde başka bir yerde sigortalı olarak işe başladığını tespit edip, buna istinaden iş akdini fesih etmişse, işçi herhangi bir tazminat alamaz diye düşünüyorum.
Old 04-03-2011, 15:21   #6
Atahun

Alıntı:
Yazan NAZ80
işveren işçiyi 5 gün yıllık izne çıkartıyor ve izin süresi içinde sgk ya bildirerek iş aktini fesh ediyor. Bence burda işverenin iş akdini feshi haksızdır. kıdem tazminatını işçi alabilir diye düşünüyorum.
Fakat işçi de izne ayrıldığı gün başka yerde sgk lı işe başlıyor. tabi bunu işverenin bilmesi gibi bir durum yok. sgk ya bildirimden en az 15 günn sonra sgk kaydı görülebilir. İşverenin delil ve tanığıda yok.

Yanılıyorsunuz. Gayri resmi olarak aynı dakikada görebilir. Hatta, "işe giriş bildirgesi" ni aynı anda temin edebilir.

Daha doğrusu ;

- İşveren, işçinin iş akdini hangi gerekçeyle fesih etmiştir? SGK.' na bildirilen fesih nedenine ne yazmıştır?

- İşveren, işçinin iş akdini ne zaman fesih etmiştir? Bu tarih, işçinin yeni bir yerde işe başlamasından sonra mı? aynı gün mü?

Bu soruların yanıtlarından sonra daha sağlıklı cevap verileceğini düşünüyorum.
Old 04-03-2011, 15:35   #7
NAZ80

işçinin iş aktı yıllık izin süresi içinde (2 gün )ve devamında tutulan(2 gün) devamsızlık tutanakları ile fesh edilmiştir.tutanak dışında delil yoktur.Tutanağı imzalayanların tanıklığıda yoktur.

ayrıca iş akti tutanakların tutulmaya başladığı gün ve yıllık zin süresi içinde feh edilmişit.rEğer işçinin iş akti iyi niyetle fesh edilecekse yılllık izni bittikten sonra tutulan devamsızlık tutanakları ve tutanaklardan sonraki günde sgk çıkışı verilmelidir. diye düşünüyorum.
Old 04-03-2011, 15:39   #8
Atahun

Alıntı:
Yazan NAZ80
işçinin iş aktı yıllık izin süresi içinde (2 gün )ve devamında tutulan(2 gün) devamsızlık tutanakları ile fesh edilmiştir.tutanak dışında delil yoktur.Tutanağı imzalayanların tanıklığıda yoktur.

ayrıca iş akti tutanakların tutulmaya başladığı gün ve yıllık zin süresi içinde feh edilmişit.rEğer işçinin iş akti iyi niyetle fesh edilecekse yılllık izni bittikten sonra tutulan devamsızlık tutanakları ve tutanaklardan sonraki günde sgk çıkışı verilmelidir. diye düşünüyorum.

Sayın NAZ80 ; İşçi önce izne çıkarılıp, arkasından işe gelmedi diye devamsızlıktan dolayı tutanak mı tutulmuş? Sonrasında devamsızlıktan dolayı mı fesih yapılmış?
Old 04-03-2011, 15:41   #9
NAZ80

evet işçi 5 gün izne çıkarılmış yazılı belge ile bu iznin 3. günü iş akti fesh edilmiş ..devamsızlıktan
ama işçide iznin 1. günü başka yerde sgk lı çalışmaya başlamış
Old 04-03-2011, 15:45   #10
NAZ80

yazılı belgeden kastım yıllık izin kullanmak için imzalatılan belge
Old 04-03-2011, 15:49   #11
Atahun

Alıntı:
Yazan NAZ80
evet işçi 5 gün izne çıkarılmış yazılı belge ile bu iznin 3. günü iş akti fesh edilmiş ..devamsızlıktan
ama işçide iznin 1. günü başka yerde sgk lı çalışmaya başlamış

Anlatımlarınıza dayanarak; her ne kadar işveren iyi niyetli hareket etmemiş olsa da, işçi başka bir yerde işe başlamakla iş akdini kendisi fesih etmiştir. Bu nedenle tazminat alamaz diye düşünüyorum. Çünkü işe giriş, fesih tarihinden öncedir.
Old 05-03-2011, 00:52   #12
BALDIRAN

KANIMCA Burada sorun,önce iş akdinin işci tarafından mı işveren tarafından mı feshedildiğinin tyespitidir, sonra da bu feshin haklı gerekçeye dayanıp dayanmadığı.
Eğer, işci, yıllık izne çıktığı gün, bir başka işyerinde çalışmaya başlamışsa ve yıllık izini bitmiş olmasına rağmen, eski iş yerinde çalışamaya geri dönmemişse, iş akdi, o tarih itibarıyla işci tarafından fesh edilmiş demektir. (Ancak, işverenin, devamsızlık tutanağı tutup, ona göre iş akdini fesh etmesi, işverenin bu durumu bilmediğine yorumlanabilir)İş akdi işci tarafından fesh edilmiş diyorsak, bundan mutlaka kıdem tazminatı alamaz gibi bir sonuç çıkmaz kanısındayım, işcinin, iş akdini fesih için haklı sebepleri varsa, (maaşların ödenmemesi/hayati tehlike vs) kıdem tazminatı alması söz konusu olabilir.
Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi