Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamulaştırmasız Hukuki El Atma YARDIM

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-11-2023, 13:24   #1
pirensesavukat

Varsayılan Kamulaştırmasız Hukuki El Atma YARDIM

Meslektaşlar merhaba, müvekkile ait arsa vasfındaki taşınmaz 2018 yılında eğitim alanı olarak ayrılıyor. kamulaştırmasız hukuki el atma davası açmayı düşünüyorum. Boş arsa olsa da ecri misil tazminatı isteyebilir miyim? Davayı belirsiz alacak davası olarak mı açmam lazım. Elimde emsal karar yok. Emsal karar şart mı? Harç maktu mu nispi mi? Davadan önce idareye başvurma şartı var mı? Aydınlatırsanız çok sevinirim

Üyemiz pirensesavukat 19-06-2023 13:30 tarihinde Ankara Ankara Adliyesi'de bulunacak. Bu kurumdaki işler için kendisi ile 19-06-2024 12:00 tarihine kadar temasa geçebilirsiniz. [İlgili Adliyeye Gidiyorum Duyurusu]
Old 11-11-2023, 13:39   #2
osmmdr

ecrimisil alabilirsiniz. ancak 5 yıllık ecrimisil alabilrsiniz. davayı da belirsiz alacak olarak açın. davacı taraf çok ise her biri için ayrı ayrı dava açmanızda fayda var. idareye ön başvuruyu da unutmayın
Old 11-11-2023, 13:55   #3
pirensesavukat

Alıntı:
Yazan osmmdr
ecrimisil alabilirsiniz. ancak 5 yıllık ecrimisil alabilrsiniz. davayı da belirsiz alacak olarak açın. davacı taraf çok ise her biri için ayrı ayrı dava açmanızda fayda var. idareye ön başvuruyu da unutmayın
Meslektaşım harç nispi mi maktu mu? Ecrimisil ve kamulaştırma bedeli için ayrı ayrı istekte bulunacağım değil mi?

Üyemiz pirensesavukat 19-06-2023 13:30 tarihinde Ankara Ankara Adliyesi'de bulunacak. Bu kurumdaki işler için kendisi ile 19-06-2024 12:00 tarihine kadar temasa geçebilirsiniz. [İlgili Adliyeye Gidiyorum Duyurusu]
Old 11-11-2023, 13:55   #4
pirensesavukat

Davayı asliye hukukta açmam gerekiyor değil mi?

Old 11-11-2023, 17:51   #5
Yücel Kocabaş

Hukuki el koymaya dayalı bedel davaları Kamulaştırma K. Ek m.1'e göre adli yargıda (Asliye Hukuk'ta) açılacak davalardandır.Dava belirsiz alacak veya kısmi dava şeklinde açılabilir. Nispi harca tabidir.

Bedel davasının açılabilmesi için; İmar K. m.10'a göre, taşınmazın uygulama imar planına alınmasının onay tarihinden itibaren en az 5 yıllık sürenin geçmesi ve bu süreç içinde kamulaştırma kararının alınmamış olması gerekir.Somut olayda taşınmazın 2018 yılında imar planına alındığı ifade edildiğine göre, uygulama imar planının onay tarihinin ay ve gün olarak belirlenmesi önem gösterir. Ayrıca idareye başvuru şartı aranmaz.

Bedel dışında ecrimisil de talep edilebilir. Talepler aynı dava içinde ayrı ayrı miktar gösterilerek açılabilir. Ecrimisilin başlangıç tarihi yukarıdaki gibi uygulama imar planının onay tarihi olur.
Old 21-11-2023, 13:25   #6
avccyilmaz

Alıntı:
Yazan pirensesavukat
Meslektaşlar merhaba, müvekkile ait arsa vasfındaki taşınmaz 2018 yılında eğitim alanı olarak ayrılıyor. kamulaştırmasız hukuki el atma davası açmayı düşünüyorum. Boş arsa olsa da ecri misil tazminatı isteyebilir miyim? Davayı belirsiz alacak davası olarak mı açmam lazım. Elimde emsal karar yok. Emsal karar şart mı? Harç maktu mu nispi mi? Davadan önce idareye başvurma şartı var mı? Aydınlatırsanız çok sevinirim
Hukuki el atma durumunda, imar planında taşınmaz eğitim alanı olarak ayrılsa da fiilen taşınmaza hiç el atılmamış olabiliyor. Bu durum da taşınmazı kullanmanızı engellememiş oluyor. Bu yüzden ecrimisil talebinde bulunurken taşınmazın kullanımının kısıtlanıp kısıtlanmadığına, bu süreçte tarafınızca kullanılıp kullanılmadığına dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum.
Old 28-11-2023, 14:00   #7
av.sahinsahin

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Hukuki el koymaya dayalı bedel davaları Kamulaştırma K. Ek m.1'e göre adli yargıda (Asliye Hukuk'ta) açılacak davalardandır.Dava belirsiz alacak veya kısmi dava şeklinde açılabilir. Nispi harca tabidir.

Bedel davasının açılabilmesi için; İmar K. m.10'a göre, taşınmazın uygulama imar planına alınmasının onay tarihinden itibaren en az 5 yıllık sürenin geçmesi ve bu süreç içinde kamulaştırma kararının alınmamış olması gerekir.Somut olayda taşınmazın 2018 yılında imar planına alındığı ifade edildiğine göre, uygulama imar planının onay tarihinin ay ve gün olarak belirlenmesi önem gösterir. Ayrıca idareye başvuru şartı aranmaz.

Bedel dışında ecrimisil de talep edilebilir. Talepler aynı dava içinde ayrı ayrı miktar gösterilerek açılabilir. Ecrimisilin başlangıç tarihi yukarıdaki gibi uygulama imar planının onay tarihi olur.

Meslektaşıma ek olarak şunu ekleyeyim yanlış hatırlamıyorsam 1983 öncesi kamulaştırmasız el atma olaylarında harç maktu, 1983 sonrası kamulaştırmasız el atma olaylarında harç ve vekalet ücreti nispi diye hatırlıyorum. Sizin durum özelinde fark eder mi bilemem ancak araştırma yapan meslektaş denk gelirse bu ayrımı da irdelemesini tavsiye ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi