Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

teminat senedinin usulsüz takibe konu olması...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-05-2011, 09:18   #1
swift61

Acil teminat senedinin usulsüz takibe konu olması...

Biliyorum bu konuda çok başlıkvar ama benim durumuma özel bi konu bulamadım. Müvekkilim ve eski ortağı tafaından başka bir kişiye teminat amacıyla bir snet verilmişti.Yalnız üzerinde teminattır vb ibareler yoktu. Müvekkilim ve ortağının arası bozuldu ve ortaklıkları sona erdikten sonra eski ortağı alacaklı kısmı boş olan senedin bu kısmına bir başka kişiyi yazdırarak bu senedi o kişi adına takibe koydurdu. ortada böyle bir alacak çok yok takdir edilir ki. Ayrıca senette benim müvekkilim kefil, Asıl borçlu kısmında eski şirketleri imza kısmında eski ortağı ve kendisinin imzaları mevcut. Senedin diğer unsurları sonradan doldurulmuş. ( bedel hariç. ). Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz. Yardımlarınız ve paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler...
Old 09-05-2011, 09:22   #2
sebepsiz zenginleşme

öncelikle Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunun sonraa menfi tespit davası açın icra takibi açılmadan %15 teminat yatırın tavsiyem bu yönedir ayrıca teminat olduğunu kanıtlar bir yazılı belge yoksa iyi niyetli hamil bundan etkilenmez bir de savcılığa suç duyurusunda bulunurken bilirkişi incelemesi talebinizi de ekleyin bu yazıların imzaların grafolojik incelemede tarihleri belli oluyor mu bilmiyorum ama gene de talepte bulunun derim
Old 09-05-2011, 10:22   #3
swift61

icra tkibi başlatılmış ve bugün itiraz için son günü.yalnız icra inkar tazminatı düşündürüyor,senet miktarı yüklü. alacaklı kısmı zamanında boştu sonradan dolduruldu yani 3. kişi söz konus değil, ve söz konusu kişiyle hiçbir ticari ilişki alacak vercek vs. ilişkisi de yok hatta tanışıklık bile yok.
Old 09-05-2011, 12:05   #4
sebepsiz zenginleşme

Menfi Tespit Davası açmanız gerekmekte hemde hemen arada bir ticari ilişkinin olmadığını özellikle vurgulayın İcra mahkemesine itiraz ederseniz %40 ica inkar tazminatı olmasa da dar yetkili mahkeme olduğu için ayrıntılı inceleyemeyecektir ancak genel mahkemede icranın tedbiren durdurulmasını dava sonuna kadarda istemeyi unutmayın daha geniş biçimde inceleyecek olan genel mahkemedir
Old 09-05-2011, 14:32   #5
swift61

evet haklısınız.suç duyurusunda bulundum akabinde menfi tespit davası açacağım, ceza davasını da göstererk tedbir kararı almayı düşünüyorum.bu yolu izlemem daha doğru olacağım kanısındayım??
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi