Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hacizli alacağın icra dosyasına gönderilmemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2012, 14:49   #1
silwersnake

Varsayılan Hacizli alacağın icra dosyasına gönderilmemesi

İyi günler sevgili meslektaşlarım. Bir hususta görüşünüzü almak istiyorum.

Başlatmış olduğumuz bir icra takibinde, borçlunun bir kamu kuruluşundaki hak ve alacakları üzerine haciz koyduk ve dosyamıza farklı tarihlerde üç kez ödeme yapıldı. Fakat daha sonrasında bu ödemeler kesildi, ilk aşamada borçlunun hakediş yapamadığından dolayı para gönderilmediğini sandık ancak daha sonra yapmış olduğumuz araştırmada, hacizli hakediş alacaklarının, hiç bir merci kararı olmaksızın, salt hukuk müşavirliğinden görüş alınmak suretiyle ödemesinin kurumca durdurulduğunu ve üzerine haciz koymuş olduğumuz bu hak ve alacakların borçlunun bizzat kendisine ya da alacağı temlik ettiği üçüncü kişilere ödediğini öğrendik. Kamu kurumunun hukuk müşavirliğinden görüş, borçlunun, adi ortaklıkta payı olan bir şirket olduğu ve hakedişlerin adi ortaklık adına yapıldığı ve adi ortaklık alacaklarının haczedilemeyeceği yönündedir.

Burada temel sorun, hacizli alacağın herhangi bir merci kararı olmaksızın icra dosyasına ödenmemesi, üçüncü kişilere ödenmesi olduğundan, dava açmayı düşünüyorum ancak açılacak davanın icra tetkik merciinde mi, yoksa hukuk mahkemelerinde mi açılacağı ve yetki açısından icra dosyasının bulunduğu yer mahkemesinin mi yoksa hacizli alacağın bulunduğu kurumun bulunduğu yer mahkemesinin mi yetkili olduğu konusunda tereddürlerim var. Elinizde bununla ilgili yargıtay kararı var mı? Bu konudaki bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum. Şimdiden herkese teşekkürler.
Old 23-02-2012, 15:19   #2
aunustu

Hocam zaten icra müdürlüğünün haciz yazısı yasaya aykırı. Maalesef adi ortaklığın ortağının borcu için hakedişine haciz konulamaz. Bana göre dava açsanız da bir netice elde edemezsiniz. Ümidinizi kırmak istemem belki benim bilmediğim birşey vardır. Ama ben böyle biliyorum.

Yapmanız gereken adi ortaklıktaki ortağın kar payına, adi ortaklıktaki alacağına, faiz alacağına, ve en önemlisi tasfiye olması halinde tasfiye payına haciz konulması için 89/1 haciz ihbarnamesi gönderin adi ortaklığı temsil eden biri varsa ona yoksa her iki ortağada gönderin. Sonra iştirak halinde malik olduklarından ortaklığın giderilmesi davası açın. Uzun iş ama başka yöntem de yok. Malesefff, kolay gelsin.
Old 23-02-2012, 15:25   #3
silwersnake

Alıntı:
Yazan aunustu
Hocam zaten icra müdürlüğünün haciz yazısı yasaya aykırı. Maalesef adi ortaklığın ortağının borcu için hakedişine haciz konulamaz. Bana göre dava açsanız da bir netice elde edemezsiniz. Ümidinizi kırmak istemem belki benim bilmediğim birşey vardır. Ama ben böyle biliyorum.

Yapmanız gereken adi ortaklıktaki ortağın kar payına, adi ortaklıktaki alacağına, faiz alacağına, ve en önemlisi tasfiye olması halinde tasfiye payına haciz konulması için 89/1 haciz ihbarnamesi gönderin adi ortaklığı temsil eden biri varsa ona yoksa her iki ortağada gönderin. Sonra iştirak halinde malik olduklarından ortaklığın giderilmesi davası açın. Uzun iş ama başka yöntem de yok. Malesefff, kolay gelsin.

adi ortaklık açısından zaten o yolu izledim, yani adi ortaklıktaki kar payına falan haciz yazıları yolladım ama benim bilmek istediğim, haciz işlemi uyguladıktan sonra parayı icra dosyasına gönderen, fakat daha sonrasında hiçbir merci kararı olmaksızın salt görüş almak suretiyle para gönderimini durduran idareye karşı başvurabileceğimiz herhangi bir kanun yolu var mı?
Old 23-02-2012, 21:38   #4
Mardin

Dosyanız borçlusunun hakedişlerine yazılan haciz müzekkeresi üzerine,haczın tatbik edilip edilmediği önemliir.
Yazılan müzekkere üzerine kurum,haczı tatbik etmiş ise,İİFK.nun 367 Maddesi gereğince paranın icra dosyasına yatırılma zorunluluğu doğar;Hakediş para dosyaya yatırılmaması nedeni ile ,hacız müzekkeresinin İİFK.nun 89.Maddesindeki hacız ihbarnamesi hükmünde olduğundan,ödenen para kurumun zimmetinde sayılır. Hiç bir hükme hacet kalmaksızın ödenen paranın kurumdan tahsili hususunda icra müdürlüğüne talebte bulunulması gerekmektedir.
Taleb üzerine icra hukukunun tahsil prosedürü işletilmelidir.
Ayrica parayı ödeyenin cezai sorumluluğu doğar,hukuk muşavirliğinin talimatı,parayı üçüncü şahsa ödeyen kurum yetkilisini sorumluluktan kurtarmaz.
Hacız müzekkeresi üzerine ,hacız konulmamış ise ve icra yazısına cevap verilmemiş ise,bu kere yine işlemin yapılmaması ve icra müdürlüğünün yazısına cevap verilmemesi hususunoa cezai sorumluluk doacaı gibi,işlemi olumlu veya olumsuz yapmamasından dolayı ,hak kaybının ,tekrar kurumdan istenebilecektir.
Kurum usulsuz olsa dahi haczı tatbik etmek zorunda olup,borçlu adına tasarrufta bulunma yetkisi yoktur.
İyi çalışmalar diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi