Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Duruşmada bulunanlar kimlerdir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-11-2011, 12:21   #61
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Nur Hayat BURAN
Sadece hükmü verdi, tefhim etmedi. Katip yazdığı için oturuyordu.

Usule uygun olmamış. Hakimin kısa kararı yazdırıp, sonra tefhim etmesi ve tefhim esnasında hakim dışında katip dahil herkesin ayakta dinlemesi gerekirdi.
Old 03-11-2011, 12:39   #62
avpınar

Kanunun ifadesi yanlış anlaşılmaya neden oluyor bence. Duruşmada bulunanlar değil de taraflar denilseydi duraksamaya yer olmayacak ve uygulamada böyle komik durumlar yaşanmayacaktı.
Old 03-11-2011, 12:51   #63
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan avpınar
Kanunun ifadesi yanlış anlaşılmaya neden oluyor bence. Duruşmada bulunanlar değil de taraflar denilseydi duraksamaya yer olmayacak ve uygulamada böyle komik durumlar yaşanmayacaktı.

Haklısınız. İfade başarısızlığı açısından katılıyorum.
Amaaa, dava tektir ve bu tek davanın duruşması yapılır. Bir davanın duruşması birden fazla oturum da sürebilir. Maddede duruşmada bulunanlar ifadesini bu şekilde o davanın duruşması olarak kabul etmek gerekir. Yani duruşmanın içinde bulunduğu kavram "dava"dır. "Duruşmada bulunanlar" da o duruşmaya ilişkin davanın taraflarıdır. Meseleyi lafzen de böyle yorumlamak gerekir. "Bulunanlar" kelimesindeki çoğul eki, ilgili ilgisiz herkesi değil, usul hukukundaki iki taraflılık, taraf taaddüdü ve taraf vekillerini ifade için kullanılmıştır.
Diğer kişiler ise "duruşma" da değil "duruşma yapılması için tahsis edilmiş salonda" bekleyenlerdir.
Saygılar.
Old 03-11-2011, 12:59   #64
avpınar

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Haklısınız. İfade başarısızlığı açısından katılıyorum.
Amaaa, dava tektir ve bu tek davanın duruşması yapılır. Bir davanın duruşması birden fazla oturum da sürebilir. Maddede duruşmada bulunanlar ifadesini bu şekilde o davanın duruşması olarak kabul etmek gerekir. Yani duruşmanın içinde bulunduğu kavram "dava"dır. "Duruşmada bulunanlar" da o duruşmaya ilişkin davanın taraflarıdır. Meseleyi lafzen de böyle yorumlamak gerekir. "Bulunanlar" kelimesindeki çoğul eki, ilgili ilgisiz herkesi değil, usul hukukundaki iki taraflılık, taraf taaddüdü ve taraf vekillerini ifade için kullanılmıştır. Diğer kişiler ise "duruşma" da değil "duruşma salonunda" bir kenarda bekleyenlerdir.
Saygılar.

Katılıyorum söylediklerinize ve kanunun ifadesinden bunun anlaşılması gerektiğine. Hatta bu tartışma konusu açıldığında maddenin açık olduğunu ve tartışmanın gereksiz olduğunu bile düşünmüştüm. Fakat uygulamada hakimler farklı yorumladığı için böyle bir ortam doğdu. Oysa ki Usul Kanunu yoruma açık olmamalı, her husus kanunda açıkça belirtilmeli ki uygulamada birlik olsun.
Old 22-11-2011, 10:32   #65
Av.Nur Hayat BURAN

Geçen hafta seminerde Muhammed Özekes Hoca'ya sordum, Türk Milleti adına verilen karar olduğuna göre salondaki herkes dedi.
Old 22-11-2011, 14:35   #66
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Nur Hayat BURAN
Geçen hafta seminerde Muhammed Özekes Hoca'ya sordum, Türk Milleti adına verilen karar olduğuna göre salondaki herkes dedi.

Hoca böyle düşünüp hazırlamış olabilir ancak kanunkoyucu bu şekilde mi algıladı acaba

Yasada belirtilen hükmü algılayış biçimine saygı gösteriyorum, yasayı uygulamada ki titizliğe de saygı gösteriyorum hatta daha da ileri gidip yasa da "dinler" kelimesine de takılıp, dinliyorlar mı yoksa başka şey mi düşünüyorlar? Kontrolünü yapsalar dahi saygı gösteriyorum.

Ancak,

kulak meselesini bırakıp, deve ile uğraşma noktasında da aynı titizliği gösterecekler mi benim bu konuda kaygılarım var...

Şuan dahi iki duruşma arası 5 ay veren hakim var, delillerin toplanmasında sürat, usul ekonomisine verilen önem, davaların süratle sonuçlanması, ya bunlar ne oldu?

Kolay Gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi