Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Fakülte bitti,şimdi ne olacak?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-07-2007, 12:37   #1
ben_c

Varsayılan Fakülte bitti,şimdi ne olacak?

yeni mezun bir hukukçuyum.öğrencilik konusunda baya bi tecrübeliydim.eee ilkokul,ortaokul,l,se,üniversite...dile kolay.şimdi meslek hayatıma atılacağım ve bu konuda kendimi çok tecrübesiz buluyorum.sayın avukat,hakim,savcı,akademisyenlerin yardımlarını bekliyorum.meslek hayatımızda bizi ne tür güzellikler ve zorluklar bekliyor?şimdiden tüm yanıtlar için teşekkürler...
Old 15-07-2007, 14:12   #2
Jeanne D'arc

Ne desek boş. Yaşayarak öğreneceksiniz.
Old 15-07-2007, 14:35   #3
uSaRe01

Hayatın kolay kısmı bitmiş hayata hoş geldin
Old 16-07-2007, 09:01   #6
Av.Demet

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz...
Değerli Meslektaşlarımızın da belirttiği gibi önünüzde fakülte yıllarından çok daha zor ve çok daha yorucu günler, aylar, yıllar var.Şunu belirtmek isterim ki, elbette yaşamımızın her döneminde iyi ve kötü zamanlarımız olacaktır.Ne de olsa iyi-kötü her şey biz, insanlar için...Önemli olan hakimlik, savcılık, noterlik, kamu avukatlığı ya da serbest avukat olarak sevdiğiniz işi yapmaktadır...

Meslek hayatınızda sonsuz başarılar dileği ile....
Old 08-08-2007, 20:28   #7
özdemir demirtaş

merhabalar,ben de hukuk fakültesinden mezun oldum.bi seçim yapmam gerekiyor ancak zorlanıyorum,fikri yardımlarınız beni oldukça sevindirecek.halen bi devlet hastanesinde sağ. memuru olarak çalışıyorum.istifa edip avukatlık mı yapsam.yoksa devam mı etsem.siz olsaydınız ne yapardınız...teşekkürler...
Old 10-08-2007, 21:56   #8
ben_c

meslektaşlarımız bize pek yardım etmek istemiyor anlaşılan
Old 13-08-2007, 01:25   #9
Av. Can DOĞANEL

Sitemkarsınız ama bence biraz yersiz..
Çok alternatifli cevapları olabilcek bir soru sormuşsunuz...
Genel anlamda şu sitede yazılanları okursanız. İçine gireceğiniz camianın nelerle uğraştığına ve nelere muhatap olduğuna az çok vakıf olabilirsiniz. Sizi bekleyen güzelliklerin ve zorlukların neler olduğunu nereden bilebiliriz?? Sizi tanımıyoruz bile.. Hele bir arkadaş memurluktan istifa edip büro mu açsam demiş.. Ne bileyim ben? Ayrıca ne ağır bir sorumluluktur bize yüklenen farkında mısınız? Avukatlık insanın yeteneğine ve sosyal ilişkilerinde ve ikna kabiliyetine bağlı bir meslektir. (Çok çok kısa bir özet, asla bu kadar değildir.) Memuriyette alınan maaş kadar para kazanma garantisi yoktur. Hatta yarısı kadar ve dahası çeyreği kadar kazanmanın garantisi de yoktur. Bunun yanında 4-5 katını kazanma ihtimali de bulunmaktadır. Bu kadar ağır sorumluluk yükleyen bir soruya kesinlikle cevap vermem. Öz kardeşim olsanız kararınıza karışmam.. Kendi hayatınız ve kendi kararınızdır..
Old 13-08-2007, 01:46   #10
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan ben_c
.meslek hayatımızda bizi ne tür güzellikler ve zorluklar bekliyor?şimdiden tüm yanıtlar için teşekkürler...

Bazı şeyleri yaşamadan anlatmak çok etkili olmuyor.Yalnız şu var ki,güzellilker de zorluklar da yaşanıyor ama,bu meslekte yıllar çok çabuk geçiyor...
Old 13-08-2007, 10:17   #11
ncoban

ben de bu sene mezun oldum ve hemen çalışmaya başladım.1 ay önce mezun olmama rağmen okul hayatını şimdiden özledim.gerçekten iş hayatı çok stresli ve yorucu.hem de başkasının emri altında çalışmama rağmen.ilerde kendi iş yerimi açınca eminim herşey daha stresli olacak.herkese iş hayatında başarılar.
Old 30-08-2007, 17:05   #12
venganza

selam arkadslar. ben c nin yaşadığı ne yapacağım sendromu bendede var. daha somut bi şekilde sorayım ben. yaşanılan sıkıntılardan sonra pişmanlık ya da mesleğe karşı soğuma oluyor mu?noolur olmasın
Old 06-09-2007, 10:43   #13
KARİNE

Varsayılan heyy

İlk cevaplar korkucu olmus ama dogru korkmalıyız.Bende taze bir stajyer olarak korkuyorum umarım basarılı oluruz.Av. can DOGANEL bisey söylüyorsa dogrudur ben_c dıkkate almalısın.
Old 06-09-2007, 13:21   #14
ceylan köse

merhaba.ben daha ikinci sınıftayım.ve savcı olmak istiyorum.bir bayan için savcı olmanın zor olduğu görüşünde olan insanlar var.bunlardan biri de erkek arkadaşım.ileride eğer olur da evlenme söz konusu olursa savcı olan biriyle evlenmek istemeyeceğinden söz ediyor bir kaç gündür.sizce de haklı mı.savcı olan bir bayanla evlenmek demek, zor ve düzensiz bir hayat demek mi?l
Old 08-09-2007, 12:17   #15
üye10040

merhaba ceylan. bende hukuk ikideyim bu yıl. ve benim de düşündüğüm bir meslek savcılık. Savcı olmak sanırım avukatlıktan biraz daha zor. çünkü avukat olununca bir yerde yerleşebiliyor ve orada uzun yıllarca mesleğinizi sürdürebiliyorsunuz. Savcılıkta ise yer yer, yöre yöre tayinler söz konusu. Öncelikle sanırım doğuda bir mecburi hizmet var. Cumhuriyet Savcısı olmak bayanlar için biraz zorlayıcı olabilir. Ama ben şuna inanıyorum. Ben hukuk öğrencisi olarak istediğim bir dalda başarı gösterdiğimde mutlu bir hayat sürdürebileceğim. Meslek kararı kesinlikle hayatlarımızı değiştirecektir. Avukatlık, Hakimlik, Savcı ya da akademik eğitimde kalmak bunların hepsinin ayrı zorlukları var fakat gönlünüzdeki çalışma aşkı ve hırsıyla bu zorlukları yenebilirsiniz. Erkek arkadaşınızdan sitem etmişsiniz. Haklısınız benim de erkek arkadaşım savcılığın zorlu olacağından bahsediyor ve fikrimi değiştirmeye çalışıyor. Kendisi de hukuk 2'de aynı sınıftayız. Ona da inandığım düşüncemi söylüyorum. Eğer savcı olmak benim idealim olursa buna karşı çıkmaması gerekir tam aksine yanımda olmalıdır. Çünkü beni mutlu edecek olan o uzun ve yoğun yıllar sevdiğim bir dalda çalışma aşkıyla emek sarfetmektir. Düşüncelerinizi arkadaşınıza anlatmanızı tavsiye edebilirim. Ve en önemlisi çok para kazanıp mutsuz bir hayat geçirmektense az kazanıp sevdiğiniz işi yapmanızı öneririm. Ve bunu destekleyen ve anlayan kişilerle birlikte olmalısınız, bence. Karamsar olmayın eminim umut ışığınız kalbinizde yanacaktır sevgilerle
Old 09-09-2007, 14:46   #16
obaykan

bu soruyu son dersimi panoda geçtiğimi görünce sormuştum önce bir sevinç yumruğu atıp havaya sıçramıştım.annemleri arayarak mutlu haberi vermiştim ama biraz annemin yüreğine indirir vaziyette.sonra haydarpaşadan kadıköye doğru inerken ee demiştim şimdi ne olacak)) bir sigaraya yakıp düşünmeye başlamıştım.nedense bitirmeye o kadar şartlandırmıştım ki okulu sonrası düşünmemiştim bileama oldu staj askerlik derken perşembe günü yemin törenim var ruhsatımı alıyorum e ruhsatımı aldım şimdi noolcak)))
Old 09-09-2007, 16:32   #17
BETÜL HANIM

tüm site üyelerine iyi günler diliyorum.benim sorumda hala hukuk fakültesinde okuyor olup mezun olduğunda ne yapacağına karar veremeyen arkadaşlarımla aynı.benim amacım avukat olmak ;fakat çevremdeki insanlar hakim olmam konusunda baskı yapıyor.dolayısıyla benim kafamda kesin bir karar belirginleşmiyor.avukatlık yaparken yeri gelince dürüst davranmamam gerektiğini sölüyorlar.oysa ben ne olursa olsun dürüst olmak gayesindeyim.ayrıca avukat adaletin sesidir ve daima dürüst olması gerekir.ben bu kanıdayım.bu konuda fikri olan arkadaşların düşüncelerini benimle paylaşmalarını rica ediyorum.şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.saygılarımla...
Old 15-09-2007, 08:34   #19
MUSTAFAS

Mutlu begüm

Alıntı:
Yazan BegümK
merhaba ceylan. bende hukuk ikideyim bu yıl. ve benim de düşündüğüm bir meslek savcılık. Savcı olmak sanırım avukatlıktan biraz daha zor. çünkü avukat olununca bir yerde yerleşebiliyor ve orada uzun yıllarca mesleğinizi sürdürebiliyorsunuz. Savcılıkta ise yer yer, yöre yöre tayinler söz konusu. Öncelikle sanırım doğuda bir mecburi hizmet var. Cumhuriyet Savcısı olmak bayanlar için biraz zorlayıcı olabilir. Ama ben şuna inanıyorum. Ben hukuk öğrencisi olarak istediğim bir dalda başarı gösterdiğimde mutlu bir hayat sürdürebileceğim. Meslek kararı kesinlikle hayatlarımızı değiştirecektir. Avukatlık, Hakimlik, Savcı ya da akademik eğitimde kalmak bunların hepsinin ayrı zorlukları var fakat gönlünüzdeki çalışma aşkı ve hırsıyla bu zorlukları yenebilirsiniz. Erkek arkadaşınızdan sitem etmişsiniz. Haklısınız benim de erkek arkadaşım savcılığın zorlu olacağından bahsediyor ve fikrimi değiştirmeye çalışıyor. Kendisi de hukuk 2'de aynı sınıftayız. Ona da inandığım düşüncemi söylüyorum. Eğer savcı olmak benim idealim olursa buna karşı çıkmaması gerekir tam aksine yanımda olmalıdır. Çünkü beni mutlu edecek olan o uzun ve yoğun yıllar sevdiğim bir dalda çalışma aşkıyla emek sarfetmektir. Düşüncelerinizi arkadaşınıza anlatmanızı tavsiye edebilirim. Ve en önemlisi çok para kazanıp mutsuz bir hayat geçirmektense az kazanıp sevdiğiniz işi yapmanızı öneririm. Ve bunu destekleyen ve anlayan kişilerle birlikte olmalısınız, bence. Karamsar olmayın eminim umut ışığınız kalbinizde yanacaktır sevgilerle
yazında bana atıfta bulunmuşsun ama benim babam savcı inan bayanlar için zor bir kere inan nöbet tutmuyorsunuz çünkü başsavcılar bayan savcılara nöbet yazmazlar yazık değilmi erkek savcılara sizin yükünüz onlara biniyor savcılık suçluyla polisle zanlıyla direk muhattaptır bayan için zor iş demi begüm
Old 17-09-2007, 21:32   #20
müge_

Merhabalar
Bende yeni mezun stajyer avukat olarak çok kararsızdım bu yüzden yüksek lisansa başvurmayı tercih ettim.Açıkçası iş hayatı çok yorucu ve ne yazık ki stajyer olduğunuz zaman zor şartlar altında çalışmak zorunda kalıyorsunuz.O yüzden en baştan meslek seçımine karar vermek çok önemli bence.Avukatlık rahat gibi görünsede iş saatlari belli olmayan bir meslek.5 te bırakıp gidebilirim demek zor.Açıkçası herkesin beklentilerine bağlı bu seçim bence.
Old 18-09-2007, 01:52   #21
lavinya

ben de hukuk fakültesini yenı bıtırdım ve bundan sonra ne olucagı konusunda kaygıları olan arkadaslarıma katılıyorum kendimi fakülteyi bitirmeye o kadar sartlamıstım kii;sonrasını düşünmemiştim...şimdiyse ne olucak...hakimlik sınavında sansımı denemek istiyorum ama nerden başlamam gerektigini bilmiyorum?acaba kurslar faydalımı yada hangi konulara onem vermelıyım yanı nerden baslamam gerektıgı konusunda ınanılmaz kararsızım.yardımcı olursanız sevinirim.
Old 18-09-2007, 12:58   #22
Seyda

Değerli arkadaşlar;

Öncelikle mezuniyetiniz hayırlı olsun. Fakülteyi yeni bitiren arkadaşlarıma tavsiyem aceleci olmamaları ve panik yapmamaları..İnanın bir süre sonra sizin elinizde olmadan veya olarak herşey rayına oturuyor.Ne yapmak istediğinize biraz da iş ortamıyla tanıştıktan sonra karar verebilirsiniz.Ancak nerden tutturursam mantığı hiçbirimize mutluluk getirmez.

Hakimlik sınavı şans denenecek gibi bir sınav değildir. Zorlu geçecek bir ders çalışma dönemine ihtiyacınız vardır.Bu dönemi ne kadar faydalı geçirirseniz sınavı kazanma şansınız da o kadar artar.Hakimlik-savcılık mesleğinin artı ve eksilerini değerlendirin.Özellikle tayin durumunu kaldırabilecek bir yapınız olup olmadığını, bulunduğunuz şehirden ayrılıp ayrılamayacağınızı düşünün..Bunları göze alabilirim derseniz başka hiçbir şey yapmadan sınava hazırlanmanızı tavsiye ederim.

Bu dönemde Avukatlık Stajını başlatmanızın size bir zararı olmaz ancak staj döneminde hiç çalışmamış,adliyeye gitmemiş,duruşma izlememiş olmanız sizin için büyük kayıp olur..

Avukatlık stajının zor olduğu bir gerçektir.Hem bu zorluktan kaçıp, hem hakimlik sınavına hazırlanmanın zorluğundan kaçıp biryere varamazsınız.

Zorlukları göze alıp, en kısa sürede kararınızı verebilmeniz dileğiyle..

Saygılarımla..
Old 18-09-2007, 13:40   #23
muğlak

ben de okulunu bu yıl bitirenlerdenim. bir nevi sudan çıkmış balık gibi hissediyorum kendimi. 3 kasım'da gerçekleştirilecek olan hakimlik sınavına başvurdum. her ne kadar 1.5ay kadar kısa bir zaman kalmış olsa da, bilgilerim tazeyken kendimi denemek istedim. zira en başta istediğim meslek hakimlik. yine de kafamda cevapsız bir çok soru bulunmuyor dersem yalan olur.
Old 12-11-2007, 19:58   #24
dicle3008

Varsayılan MesleĞe Adimlar Kala

herkese merhabalar ben hukuk fakültesi dördüncü sınıf öğrencisiyim ve ne yalan söyleyeyim geleceğim açısından biraz karamsarım herhalde öğrencilik hayatı bitiyor diye biraz korkuyorum aslında çevredeki insanların yorumları özellikle beni çok korkutuyor herkesin gözünde hukukçular artık hep boşta kalıyor aslında bir yandan kendime güveniyorum ama bir yandan da ya doğruysa ne olacak diye kendime sormaktan kaçınamıyorum zaten normalde de pek konuşkan biri değilimdir ve hep avukat dedidiğin çok konuşur tepkileriyle karşı karşıya kalıyorum hepinizin bu konuda yardımlarına ihtiyacım var ben ne yapmalıyım ki bu korkularım son bulsun en ufak bir yorumunuz bile inanın çok yardımcı olabilir hepinize şimdiden çok teşekkür ediyorum ve yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum...
Old 16-11-2007, 15:10   #25
legal2003

mrb arkadaşlar.bende ekim sonunda mezun oldum.kafam çok karışık.nisandaki hakimlik sınavına hazırlanmak istiyorum.aynı zamandada stajımı başlatsammı diyorum.kazanmama riskini gözardı edemiyrum.napsam acaba
Old 16-11-2007, 17:10   #26
ben_c

sevgili legal 2003,
ben de sizin gibi düşünerek yaklaşık 3 ay sadece ders çalıştım.sonra baktım olmuyor,hep ders çalışmak beni bunalıma sürüklüyor,en iyisi stajıma başlayayım dedim ve başladım.
2 aydır staj yapıyorum ve inanın tüm stresimi üzerimden attım.hakimlik sınavına da girdim.zaten kasımdaki sınava girmemdeki amaç heyecanımı yenmekti ve bunu başrdım.hesapladığım puanla her ne kadar 70 barajını geçememiş olsam da gördüm ki günlük en fazla 4 saatlik verimli bir çalışma sonrası yapılmayacak bir sınav değilmiş.
size tavsiyem,tüm zamanınızı kitaplara gömülerek geçireceğinize,günde en fazla 4 saat çalışmanız,günün geri kalan bölümünde ise kendinizi hukukçuluğa hazırlamanızdır.umarım her şey gönlünüzce olur.
Old 22-11-2007, 11:25   #27
üye10245

bende avukatlık stajına başlayalı 4 ay oldu. inanın arkadaşlar korkacak bişey yokmuş. bana çok güzel bir meslek gibi geldi. en azından ben bu mesleğe bayaa ısındım. bilmem belkide staj hocamdan veya şehirden dolayı. küçük biryerde staj yapmanın avantajından hep bahsederlerdi. bunu kendim yaşıyorum doğruymuş.

hakimlik savcılık düşünen arkadaşlar, hiç durmasın bugünden tezi yok ders çalışmaya başlasınlar. eminim ki çalışılarak yapılmayacak iş yok. özellikle hakimlik savcılık sınavı. baktığım zaman katılan sayısı ve alınan sayısına göre kazanma ihtimali en yüksek devlet memurluğu sınavıdır. öğretmenlikten bile.

teşekkürler.
Old 16-02-2008, 20:22   #28
auhf_ag

İşte kafaları en çok meşgul eden sorulardan belki de en önemlisi.Okul bitince ne olacak? Gelecek yıl mezun olacak olmama rağmen bu sorunun yanıtı kafamda netleşmediği için ben de endişeliyim.Bu yüzden hep öğrenci kalsak diyorum=)Adliyeye gidip bir dava izlediğim zaman, kendimi hakim olmaya daha yakın buluyorum.Ancak sayın Seyda Hanım'ın bahsettiği tayin meselesi benim de kafamda soru işaretleri yaratıyor.Koşullar gerçekten oldukça ağır.Avukatlık da bir diğer seçeneğim bu durumda.Sanırım mezun olmadan önce bir avukatın yanında çalışıp o ortamı solumak (belki de geç bile kaldım bunun için bilemiyorum) karar verme açısından oldukça iyi olacaktır.Belirttiğim gibi kafam bu noktada oldukça karışık...
Old 20-02-2008, 23:02   #29
ben_c

sayın safa,
ben bu soruyu sizin deyiminizle bir şey olması için sormadım.burası hukuk konularının tartışıldığı bir forum ve sanırım hukuk yaşamıyla ilgili her türlü konuyu sormak ve paylaşmak konusunda özgürüz.bu konuyu açarken okulu daha yeni bitirmiştim.kocaman bir boşluk içerisindeydim.yaşadıkça ve zaman geçtikçe bazı şeyler yerli yerine oturuyor bunu öğrendim.her hukukçu benim ve benim gibi yeni mezun arkadaşlarımın çektiği sıkıntıları çekmiştir ve çekecektir.bu konuyu açmamdaki amaç gelen cevaplarla benim ve benim gibi kafası karışık olan tabiri caizse sudan çıkmış balık gibi ne yapacağını bilemeyen arkadaşların bir nebze de olsa atacakları adımlarda önlerini görebilmelerini sağlamaktı ve bu amacıma ulaştığıma da inanıyorum.çünkü yazılan yanıtlarla daha önce bu yoldan geçmiş olan arkadaşlar bizlere farkında olarak veya olmayarak ışık tutmuş oldular. hepinize hukukla iç iç içe aydınlık yarınlar diliyorum.
mezun olacak arkadaşlar,okul bitince kafanız karışabilir, ama bu durum sizi sakın karamsarlığa düşürmesin.çünkü her şeyin ilacı zaman derler ya,gerçekten de zaman geçtikçe görüyorsunuz ki her şey ama her şey yerli yerini almış...inanın bana.
Old 18-04-2008, 20:57   #30
Kemal Yıldırım

Soru

Bir aksilik olmazsa, yaklaşık 2 ay sonra mezun olmuş olacağım ve bu durum 1 haftadır (vize dönemi) gereksiz yere kafamı karıştırıyor. Aslında okul bitince ne olacağı konusunda bir sıkıntı yok. Bir yerden başlayacağız. Ama asıl sıkıntı nereden ve neye başlayacağız, daha doğrusu yapacağımız tercih. bu tercihi yaparken etkili olacak hususlar:

1- Hangi meslek? 2- Hangi şehir? 3- Çevresel etkenler (aile, arkadaşlar, değerli hukukçu büyüklerimiz) 4- İstek ve beklentilerimiz ile teklifler vs.. vs..

Yapılacak en güzel şey kendimizce bizleri seçim konusunda etkileyeceğini düşündüğümüz tüm etkenleri birlikte değerlendirmek, bunları ortak paydada (meslek, şehir..) birleştirip bir sonuca varmak. İnanın çok kolay olmayacak, en azından benim için öyle. Biraz olsun ne oalcağını kendimce şekillendirdim; ancak, her an her şeyin fikir değişikliği yaratabileceğini de düşünerek temkinli olmaya gayret gösteriyorum. Gerçekten de zaman herşeyin ilacıdır (muhakkak istisnalar vardır; ama, istisnalar kadileri bozmaz). Bekleyip göreceğiz

Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi