Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

eşya davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-12-2008, 17:13   #1
tuba

Varsayılan eşya davası

Ben boşanma davası açtıktan sonra ıslah dilekçesi sunarak ziynetleri,çeyiz eşyalarını ve kişisel eşyaları talep ettim. Ancak hakim ıslah talebimi reddetti. Bunun üzerine ben de ayrı bir dava olarak eşya davası açtım. Karşı taraf boşanma davası kesinleşmediği için derdestlik itirazında bulunabilir mi? Ya da boşanma davasının kesinleşmemiş olması benim eşya davası açmama engel mi? Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Old 04-12-2008, 18:28   #2
Av.Svg

Derdestlik itirazı, ancak bir davanın görülmekte olması ve o dava görülürken aynı taraflar arasında, aynı konu hakkında, aynı olaylara dayanılarak ikinci bir dava açılmaması halinde söz konusu olabilmektedir. Ancak siz ilk davanızda tarafların boşanmasını isterken ikinci davanızda taraflar arasındaki malların paylaşımı ile ilgili bir talepte bulunmuşsunuz. Dava konuları farklı olduğu için derdestlik itirazı geçerli olmayacaktır. Ancak açtığınız ikinci davada boşanma davası bekletici mesele olabilir ve boşanma davasının sonucuna göre sonraki davanıza karar verilebilir. Saygılarımla.
Old 05-12-2008, 09:18   #3
Av.Abidin MUTLU

Sayın Av.Svg'nin belirtmiş olduğu gibi, daha sonraki açmış olduğunuz davanın, "malların paylaşımına" ilişkin bir dava olduğunu düşünmüyorum. Eşya hukukunda ifadesini bulan mülkiyete ilişkin bir eşya davası niteliğindedir. Bu sebeple bu davanın görülebilmesi için, boşanma davasının sonuçlanmasının beklenilmesine gerek yoktur.
Ayrıca derdestlik itirazında bulunulamaz.
Saygılarımla...
Old 05-12-2008, 12:02   #4
Yücel Kocabaş

Sayın MUTLU'ya katılıyorum.
Evlilk devam ederken tarafların ayrı yaşaması halinde dahi eşya davası açılması mümkündür.
Old 07-12-2008, 02:17   #5
Av.Sencer Ersan

Eşya davası açmak için boşanma davasının kesinleşmesini beklemeye gerek yok, ancak gözden kaçırılan bir husus var;ıslah ne tarafların ne de hakiminin iznine bağlıdır.Siz davanızı ne şekilde ıslah etmişseniz dava o haliyle sürecektir ve karara bağlanacaktır.Islah talebini neden reddetti hakim bilemiyoruz ama siz usulüne uygun ıslah dilekçesi vermiş ve harcını yatırmırşsanız boşanmanın yanı sıra eşyaya ilişkin talepler de geçerli olacaktır.Bu nedenle açmış olduğunuz 2.davada derdestlik itirazı ile karşılaşmanız olası
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi