Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sebepsiz zenginleşme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-02-2014, 21:08   #1
SELÇUK GAZİ

Varsayılan Sebepsiz zenginleşme

Saygıdeğer meslektaşlarım;
Bir müvekkil icra tehdidi altında 2012 yılının nisan ayında ödeme yapmış, kendisine ödeme yaptığına dair bir de belge verilmiş. İstirdat davası açmak için gerekli 1 yıllık süreyi de kaçırmış durumda. Bu noktadan hareketle parayı ödediği GSM şirketine karşı sebepsiz zenginleşme noktasından hareketle bir dava açmak istiyorum. Ancak yine de sizin değerli fikirlerine de başvurmak istedim. Paylaşımda bulunan herkese şimdiden teşekkürü bir borç bilir, iyi çalışmalar dilerim.
Old 21-02-2014, 12:06   #2
Luck

Sayın SELÇUK GAZİ,

İİK m. 72'de düzenlenen istirdat davası açma süresi geçmiş olsa dahi TBK m. 82/1'e göre süre geçmemişse sebepsiz zenginleşme davası açılabileceğini düşünüyorum. Bunun önünde hiçbir engel yok. Ancak, aşağıda sunacağım Yargıtay kararı aksini belirtmiş gibi. Yine o karara konu olan somut olayın özellikleri farklı olabilir. Siz dilekçeniz hiç istirdattan söz etmez ve doğrudan TBMK m. 82/1'e göre sebepsiz zenginleşme davası açarsanız sorun olmayacağını düşünüyorum.

15. HD, 10.06.2013, 2012/5507, 2013/3729
Old 21-02-2014, 12:46   #3
olgu

ödeme nisan 2012 de yapılmış, sebepsiz zenginleşme bu tarihte gerçekleşmiş, 6098 sayılı TBK temmuz 2012 de yürürlüğe girdi. 818 sayılı BK da döneminde ödeme yapılmış ve bu sürede sebepsiz zenginleşme için dava açma süresi 1-10 yıldı.
yine de zamanaşımı riskinin olduğunu düşünüyorum.
Old 24-02-2014, 10:29   #4
SELÇUK GAZİ

Sayın Luck;
Burada belirtmek istediğim birşey daha var. Müvekkil bu tarihte askerdeymiş ve kendisi adına açılan, ama kendisinin haberi dahi olmayan bir numaradan dolayı söz konusu borcun ve icra tehdidinin muhatabı olmuş. Bu duruma sebep olan kişilerden müvekkil şikayetçi olmuş ve haklarında özel belgede sahtecilik suçundan yargılama yapılmış. Ancak ceza mahkemesi sanıklardan birine HAGB, diğerine de Beraat vermiş. Bu durumun da açacağımız davada tarafımıza etkisi çok olumlu olmaz diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi