Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayet ve ayrı kalmanın haklı koşulları

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-09-2011, 10:08   #1
Konuk

Varsayılan velayet ve ayrı kalmanın haklı koşulları

13 aylık bir oğlum var. Babası bizden ayrı.Boşanma davası henüz açmadı. Ama Velayetini istiyeceğini söylüyor. 13 aylık bir bebek babasına verilir mi ? Verilmesi için annenin hangi koşulları taşımaması gerekir. Boşanma davası açmaksızın bebeği görmek için dava açabilir mi ? Çünkü oğlum onu gördüğünde tanımıyor, ona gitmeyi istemiyor. Bana sarılıyor , devamlı ağlıyor. Mahkeme ona bebeği görmek için benim yanımda mı görüş günleri verir yoksa kendisi alıp görebilir mi ?
Ayrı olmasının nedeni olarak ta bana fiziksel şiddet uyguladığı için hakkında verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararını ileri sürüyor. Bu evden ayrı olması için haklı bir nedenmidir ? Bir de bana kanunlar kadından yana diyor. Halbuki bu davada her ikimizde aynı hükmü aldık. Ben meşru müdafaa zorunda kalmıştım o da gitmiş dr raporu almıştı. sonra eve geldi ve yine gitti. bir de sen üstünü başını parçaladın polis çağırıcağım dedin diye iftira atarak ayrı yaşamasını haklı çıkartmaya çalışıyor. oysaki her ikimizde eşit durumdayız o da bende birbirimizden şikayetçiolsak her ikimizde kanunda suçlu olacağız. aklım çok karıştı . bana yardım edin lütfen
Old 27-09-2011, 14:22   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın katılımcı,

Eşiniz ayrı yaşama gerekçesi ile velayetin tarafına verilmesi için dava açabilir. Ancak velayet davalarında, tarafların ayrı yaşama haklılıkları değil, çocuğun menfaati araştırılır.

13 aylık bebek anne şefkatine muhtaçtır velayet için anne öncelikli olarak düşünülür. Anne yanında bebek hangi koşullarda kalıyor, maddi manevi şartlar uygun mu, bebeğin zarar görme ihtimali var mı, anne sorumululklarını ihmal ediyor mu bunlara bakılır. Uzman bilirkişi raporu da alınır. Tarfların sosyal ve ruhsal özellikleri araştırılır vs..

13 aylık bebek ile görüşme günleridüzenlenmesi de dava edilebilir bunda da, yatılı görmek değil de uygun, yeterli ve mantıklı görüş süreleri belirlenecektir.Çünkü gaye, çocuğun zarar görmemesi aksine yararıdır.

Sonuç olarak, bebeğiniz aklen, bedenen ve ruhen sağlıklı olabilmesi için kimin yanında kalması uygunsa velayet ona verilir. Çocukla kişisel ilişki de bu kriterlere göre tesis edilir.

Davanızı bir avukat ile takip ediniz. Hak kaybına uğramayınız. İspat sorunu yaşamayınız.

Maddi durumunuz elverişli değilse bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ÜCRETSİZ avukatlık hizmeti verilmesini talep edebilirsiniz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi