Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yıllık ücretli izin

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-12-2010, 17:01   #1
v. Aynur

Varsayılan yıllık ücretli izin

Arkadaşlar , öncelikle hepinize iyi çalışmalar diliyorum.
Tarafımızdan açılan yıllık ücretli izin alacağına ilişkin bir davada problemle karşılaştım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Müvekkilin yıllık ücretli izin alacağına ilişkin açtığımız davada karşı taraf müvekkil tarafından imzalanmış izinlere ilişkin yazılı bir belge sunamadı. Bu arada karşı taraf resmi bir kurum. Fakat bu kurum tarafından işçi gaybubet fişi ( bu arada gaybubet kaybolma, yitiklik demekmiş) ibraz edildi. Bu belgede müvekkilin imzası yok. Daha önce bilirkişi bu belgeyi delil olarak değerlendirmediği için alacağımız yüksek çıktı ancak itiraz olunca ikinci defa bilirkişiye gitti ve bilirkişi çok düşük bir ücret hesapladı. Sizden ricam söz konusu bu işçi gaybubet fişinin delil olarak kullanılıp kullanılamayacağı. Yıllık ücretli izinlerin kullandırıldığına dair bir delil olabilir mi? Konuyu araştırdım fakat bir sonuca ulaşamadım. Cevap veren bütün arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.
Old 21-12-2010, 17:26   #2
Veli KARATAŞ

Sayın Aynur Hanım bu gaybubat fişinin içeriğinde ne yazıyor ki,hesaplamayı bu şekilde etkiliyor,ne anlama geldiğini yazmışsınız ama,yıllık ücretli izin alacağı ile bu belgenin bağlantısı ne,siz herhalde rapora itiraz edin iki rapor arasında miktar olarak fazla bir fark varsa mahkeme tekrar rapor aldırıp buna göre karar vermelidir...
Old 22-12-2010, 16:45   #3
dertunc

Değerli meslektaşım,
4857 sayılı kanun 56. madde umarım size faydalı olur. Zira işveren izin kaydı tutmak zorunda. İmzasız ve herhangi bir süre göstermeyen fişlerin kabulünün mümkün olmadığı kanaatindeyim.Yine yıllık ücretli izin en fazla üçe bölünebilir. Meslektaşımın da belirtitği gib itiraz edebilrsiniz. kanun şerhi ve konuyla ilgili içtihatlar size çok daha yardımcı olacaktır. İyi çalışmalar...
Old 22-12-2010, 17:24   #4
Atahun

Sayın v.Aynur :

03.03.2004 tarih 25391 sayılı resmi gazetede yayınlanan "Yıllık ücretli izin Yönetmeliği" gereği ister kamu olsun ister özel sektör olsun; işveren, işçi için hem izin kullanım belgesi hem de izin kayıt belgesi (Mad.20) tutmak ve tanzim etmek ve aynı zamanda gerektiğinde ibraz etmek zorundadır.

Şahsi düşüncem, bunu ispatlayamadığı takdirde buna ait ücreti işçiye ödemek zorundadır.
Old 23-12-2010, 11:00   #5
ihsanberat

Bilirkişi raporuna itirazınızı yıllık ücretli izin yönetmeliği mad.20 yi de ileri sürerek yapın. İşveren ne olursa olsun işçi tarafından imzalanmamış olan bir belgeyi hele ki yıllık izinle alakalı olan bir belgeyi mahkemede delil olarak kabul ettiremez.
Old 23-12-2010, 17:00   #6
v. Aynur

Arkadaşlar , cevaplarınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ederim.
Bazı arkadaşlar sormuşlar , bu gaybubet fişinin içeriğinde ne yazıyor ki ücretler buna göre hesaplanıyor diye . Öncelikle buna cevap vereyim. Bu belge fiş olarak düzenlenmiş , yıllara göre ayrılmış mesela 1999 yılının Ocak Ayı 1. Gün işçi 8 saat çalışmış, 2. gün yine aynı,vs. Bunları alt alta yazıp, liste yapmışlar ve toplam kaç gün çalışmış en alta da onu yazmışlar .Diyelim Ocak ayının 15. günü yıllık ücretli izin kullanmış buna de Yİ diye yazmışlar , kaç yıl çalıştı ise o yıllara ait tüm çalışmaları bu şekilde listelemişler ancak bu belgelerin altında işçinin imzası yok yani işveren tarafından tek taraflı olarak düzenlenmiş. Ben de bütün arkadaşların dediğine katılıyorum. Hem Yargıtay kararlarında , hem de Kanun ve Yönetmeliklerde yıllık ücretli iznin kullanıldığının yıllık ücretli izin defteri veya yıllık izin kayıt belgesi ile kanıtlanması zorunluluğu var. Ayrıca Yönetmeliğin Ek 1.maddesinde de yıllık izin kayıt belgesinin örneği verilmiş. Bu örnek belgede işçinin imzasının bulunma zorunluluğu var.Bu durumda hem yıllık izin kayıt belgesinde hem de defterinde işçinin imzasının olması gerektiğini düşünüyorm. Ancak kurum tarafından sunulan belgelerde işçinin imzası yok. Bakalım ben yine tüm bu dayanaklarla itiraz edeceğim ama umarım olumlu sonuç alabilirim. Tekrar hepinize çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.
Old 24-12-2010, 11:33   #7
ihsanberat

Belgelerin tek taraflı ve keyfi olarak düzenlendiğini kesinlikle ileri sürün. Hatta işçilerin imza atmadıklarını eşdeğer işçilerin tanıklıklarıya ispatlamaya çalışın...
İyi çalışmalar
Old 24-12-2010, 15:56   #8
ali ekmekçi

belgede Müvekkilinizin imzası yoksa İşverenin ödemeye ilişkin ispat külfeti devam etmektedir.
Old 04-02-2011, 11:12   #9
Avukat Derya

Konuyla ilgili olduğu için sorumu bu başlığın altına yazıyorum. Yardımcı olan Meslektaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim.

Müvekkilim 1,5 yıl çalışmış olmasına rağmen yıllık ücretli izni kendisine kullandırılmamıştır. 1'er günlük veya 2'şer günlük mazeret izni adı altında çalışmadığı süreler mevcut. Öncelikle bu süreler yıllık izin değil diye biliyorum. Doğru mudur? İş K. m.55/j işveren tarafından verilen izinler çalışılmış gibi sayılır hükmü karşısında bu sürelerin yıllık izin olmayacağını ispatlayabilirim diye düşüyorum.

Davamızda asıl sorun şu: Müvekkil baskı ile " bugün itibariyle bütün izin alacaklarımı kullandığımdan hiçbir izin alacağım kalmamıştır " diye yazıp bu belgeyi imzalıyor. Yıllık izin yönetmeliği gereğince işverenin izin defteri, izin kayıt belgesi tutması zorunlu. Bu nedenle, böyle bir belgenin geçersizliği ileri sürülüp dava kazanılabilir mi? Bu konuda, elinde Yargıtay kararı olan veya davayı kazanan Meslektaşlarımdan acilen yardım bekliyorum.
Old 04-02-2011, 11:26   #10
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Avukat Derya
Konuyla ilgili olduğu için sorumu bu başlığın altına yazıyorum. Yardımcı olan Meslektaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim.

Müvekkilim 1,5 yıl çalışmış olmasına rağmen yıllık ücretli izni kendisine kullandırılmamıştır. 1'er günlük veya 2'şer günlük mazeret izni adı altında çalışmadığı süreler mevcut. Öncelikle bu süreler yıllık izin değil diye biliyorum. Doğru mudur? İş K. m.55/j işveren tarafından verilen izinler çalışılmış gibi sayılır hükmü karşısında bu sürelerin yıllık izin olmayacağını ispatlayabilirim diye düşüyorum.

Davamızda asıl sorun şu: Müvekkil baskı ile " bugün itibariyle bütün izin alacaklarımı kullandığımdan hiçbir izin alacağım kalmamıştır " diye yazıp bu belgeyi imzalıyor. Yıllık izin yönetmeliği gereğince işverenin izin defteri, izin kayıt belgesi tutması zorunlu. Bu nedenle, böyle bir belgenin geçersizliği ileri sürülüp dava kazanılabilir mi? Bu konuda, elinde Yargıtay kararı olan veya davayı kazanan Meslektaşlarımdan acilen yardım bekliyorum.

Doğru düşünüyorsunuz.
Ayrıca, müvekkiliniz kısa bir süre çalışmış olduğundan, ücret bordrolarından da kendinize bir delil yaratmanız mümkün olabilir.

Ancak, anladığım kadarıyla, işveren zaten, "izin kullandırdım" demeyecek, fesihten sonra "izin parasını" verdim diyecek. Eğer öyle ise, ibraname ile ilgili bir araştırma yapın.

Saygılar,
Old 04-02-2011, 11:28   #11
Atahun

Sayın Avukat Derya ; Yıllık izinler bir bölümü en az 10 günden aşağı olmamak üzere en çok 3' e bölünebilir.

Doğrudur, işverenler "izin kayıt defteri" ve her işçiye "yıllık ücretli izin kullanım belgesi" tanzim etmek zorundadırlar. Bu belgelerde "iznin başladığı gün, iznin hangi döneme ait olduğu, iznin bitti (işe başladığı) gün ve işçinin imzası gerekmektedir.
Old 05-06-2014, 12:47   #12
referans_onur

Varsayılan Gaybubet Fişi

YARGITAY 22. Hukuk Dairesi ESAS: 2013/19170 KARAR: 2013/22208 s. kararı konuyu açıklığa kavuşturmuştur.Kararın sonuç bölümü şu şekilde; "Somut uyuşmazlıkta davalı işveren tarafından dosyaya sunulan ve yıllık izinlerini kullanıldığını gösteren gaybubet fişlerinin dikkate alınmadan ve bu izinlerin kullanıldığı kabul edilmeden yıllık ücretli izin alacağının hesaplanması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Mahkemece bu belgeler yanında, işçinin varsa sendikaya üyelik ve toplu iş sözleşmesinden yararlanma durumu da dikkate alınarak alacak değerlendirilmelidir."
Old 05-06-2014, 12:59   #13
kubrick

Alıntı:
YARGITAY 22. Hukuk Dairesi ESAS: 2013/19170 KARAR: 2013/22208 s. kararı konuyu açıklığa kavuşturmuştur.Kararın sonuç bölümü şu şekilde; "Somut uyuşmazlıkta davalı işveren tarafından dosyaya sunulan ve yıllık izinlerini kullanıldığını gösteren gaybubet fişlerinin dikkate alınmadan ve bu izinlerin kullanıldığı kabul edilmeden yıllık ücretli izin alacağının hesaplanması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Mahkemece bu belgeler yanında, işçinin varsa sendikaya üyelik ve toplu iş sözleşmesinden yararlanma durumu da dikkate alınarak alacak değerlendirilmelidir."

Sayın referans,_onur;
İlgili Yargıtay kararını paylaşabilir misiniz?
Old 05-06-2014, 13:04   #14
referans_onur

Varsayılan Yargıtay Kararı

YARGITAY 22. Hukuk Dairesi
ESAS: 2013/19170
KARAR: 2013/22208

Davacı, yıllık izin ücret alacağının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır.

Hüküm süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla, dava dosyası için Tetkik Hakimi tarafından düzenlenen rapor dinlendikten sonra dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Davacı İsteminin Özeti:
Davacı vekili, davalıya ait işyerinde çalışan davacının emekli olmak sureti ile işyerinden ayrıldığını, ancak kullanmadığı yıllık ücretli izinler bulunduğunu belirterek, bu izinleri karşılığı ücret alacağının davalı işverenden tahsiline karar verilmesini talep etmiştir.

Davalı Cevabının Özeti:
Davalı vekili, davacının çalıştığı dönemlere ait izinlerinin tümünü kullandığını, herhangi bir izin alacağı kalmadığını, davanın reddi gerektiğini savunmuş, kullandığı izinlere ait gaybubet fişleri yanında belgeler sunmuştur.

Mahkeme Kararının Özeti:
Mahkemece yapılan yargılama sonunda gaybubet fişlerini dikkate almadan hesap yapan bilirkişi raporuna itibar edilerek, davacının fiili çalışmasına göre izinlerin eksik kullandırıldığı gerekçesi ile davanın kabulüne karar verilmiştir.

Temyiz:
Karar davalı vekili tarafından cevap nedenleri yanında özellikle gaybubet fişlerinin dikkate alınmaması nedeni ile temyiz edilmiştir.

Gerekçe:
Yıllık izinlerin kullandırıldığı veya fesihle birlikte ücretinin ödendiğini ispat yükü işverene aittir. Yıllık ücretli izinleri kullandırdığını işveren, işçinin imzasını taşıyan izin defteri veya eş değer kayıtlarla ispatlamalıdır.

Dosya içeriğine göre, davalı kurum davacının yıllık ücretli izinlerini kullandığına dair “gaybubet fişi” ibraz etmiştir. Gaybubet, “ortadan görünmez olmaktı”, “yokluk” anlamına gelir. İş hukukunda da işte bulunmama, işe gelmeme, izinli olma şeklinde değerlendirilmektedir. Nitekim davalı kurumun iş sözleşmesinin eki niteliğinde olan yönetmeliğinin 161. maddesine göre “Devam kontrol cetvellerine işlenen gaybubetler ay sonlarında toplanarak modeldeki toplam sütuna yazılır ve ayrıca bu cetvellere veya hizmet özelliği olan personel için diğer kayıtlara dayanılarak aylık gaybubet fişine işlenir”. Davalı kurum tarafından yönetmeliğin bu maddesine göre tutulan gaybubet fişlerinin, yıllık izin defterine eş değer kayıt olduğu tartışmasızdır. Yıllık ücretli izin alacağının hesaplanmasında gaybubet fişlerinin dikkate alınması gerekir.

Somut uyuşmazlıkta davalı işveren tarafından dosyaya sunulan ve yıllık izinlerini kullanıldığını gösteren gaybubet fişlerinin dikkate alınmadan ve bu izinlerin kullanıldığı kabul edilmeden yıllık ücretli izin alacağının hesaplanması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Mahkemece bu belgeler yanında, işçinin varsa sendikaya üyelik ve toplu iş sözleşmesinden yararlanma durumu da dikkate alınarak alacak değerlendirilmelidir.

Sonuç:
Temyiz olunan kararın, yukarıda yazılı sebepten dolayı BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine 24.10.2012 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.
Old 07-09-2017, 16:53   #15
AV. AYSEL GÜRBÜZ

Sorumun konuyla ilişkili olduğunu düşünerek bu başlık altında siz meslekdaşlarıma bir soru yöneltmek istiyorum:

Müvekkil apartman kapıcısı olarak çalışmakta iken,iş akdi tarafımızdan haklı sebeple feshedildi. Müvekkil kapıcı olarak çalıştığı uzun yıllar içerisinde zaman zaman izin kullanmış ancak izin kullandığı dönemde eşi ve çocuklarının kapıcılık hizmetlerini devam ettirmesi koşuluyla izin kullandırılmış olup, müvekkil izin dönemlerinde ailesi birlikte zaman geçirme ya da memleketine birlikte gitme şansına sahip olamamıştır.
İş görme ediminin özellikle kapıcılık hizmetlerinin yerine getirilmesi sırasında bizzat kapıcı tarafından yerine getirilmiş olmasının mutlak şart olmadığı da dikkate alındığında, müvekkil izin hakkını kullanmış sayılır mı?
Kendisinin olmadığı dönemde bu iş eşi ve çocukları tarafından yerine getirilmeye devam edildiğinden,açılacak işçilik alacakları davasında izin ücreti talep edilebilir mi?
Yanıt verecek meslektaşlarıma teşekkür ederim.
Old 08-09-2017, 10:42   #16
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan AV. AYSEL GÜRBÜZ
Sorumun konuyla ilişkili olduğunu düşünerek bu başlık altında siz meslekdaşlarıma bir soru yöneltmek istiyorum:

Müvekkil apartman kapıcısı olarak çalışmakta iken,iş akdi tarafımızdan haklı sebeple feshedildi. Müvekkil kapıcı olarak çalıştığı uzun yıllar içerisinde zaman zaman izin kullanmış ancak izin kullandığı dönemde eşi ve çocuklarının kapıcılık hizmetlerini devam ettirmesi koşuluyla izin kullandırılmış olup, müvekkil izin dönemlerinde ailesi birlikte zaman geçirme ya da memleketine birlikte gitme şansına sahip olamamıştır.
İş görme ediminin özellikle kapıcılık hizmetlerinin yerine getirilmesi sırasında bizzat kapıcı tarafından yerine getirilmiş olmasının mutlak şart olmadığı da dikkate alındığında, müvekkil izin hakkını kullanmış sayılır mı?
Kendisinin olmadığı dönemde bu iş eşi ve çocukları tarafından yerine getirilmeye devam edildiğinden,açılacak işçilik alacakları davasında izin ücreti talep edilebilir mi?

Yıllık izin evraklarına imza atmışsa izin hakkını kullanmıştır. Fiili olarak izin kullanmasa bile...
Old 08-09-2017, 23:48   #17
OzgeAyhan

Alıntı:
Yazan AV. AYSEL GÜRBÜZ

Müvekkilinizin eşiyle ve çoçuklarıyle Konut Kapıcıları Yönetmeliği madde 12'ye göre geçici kapıcılık sözleşmesi oluşmuştur. Bu iş sözleşmesi müvekkilinizin iş sözleşmesinden bağımsız değerlendirilmeli, müvekkilinize ödenen yıllık ücretli* izin dışında eşe ve çoçuğa asgari ücretten az olmamak üzere izin süresince hesaplanan (Konut kapıcıları yönetmeliği md.12) ayrıca ücret ödenmelidir. Müvekkilinizin aile ile memlekete gidememesi yıllık ücretli izni kullanmadığı anlamına gelmemektedir.
Ancak evde olması sebebiyle ve her an kendisine verilecek emir ve talimatları yerine getirebilecek durumda olması iş kanunu madde 66 (c) bendinde belirtilen çalışılmış gibi sayılan hallerden değerlendirilirse; ancak bu durumda yıllık izni kullanmamış sayılabilir.
Ayrıca iş kanunun 56. maddesinde belirtilen ''...İşveren, işyerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izinlerini gösterir izin kayıt belgesi tutmak zorundadır...'' hükmüne istinaden işveren verdiği izni belgelemek zorundadır.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi