Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

15000 Tl.Lık Davada 3360 Tl.Red Vekalet Ücreti Olur Mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-07-2011, 15:58   #1
Noyan Yiğit

Varsayılan 15000 Tl.Lık Davada 3360 Tl.Red Vekalet Ücreti Olur Mu?

Aynı dava sebebi ile 3 davalıya karşı müştereken müteselsilen tahsil edilmek üzere 15000 TL. bedelli bir alacak davası açtık. Taraflardan birinin vekili yok, diğerlerinin ayrı ayrı vekilleri var.Mahkeme kararında davalılardan birine karşı sanki biz davayı başka bir nedenle açmışız gibi onun hakkında davanın ispat edilemediğinde reddine karar verdi. Vekili için 1800 TL. red vekil ücretine hükmetti. Diğer birinin avukatı olan ve birinin avukatı olmıyan davalılara karşı davanın 2.000 TL.lık kısmının kabulüne, 13.000 TL.lık kısmının reddine karar verdi. Kendini vekil ile temsil ettiren davalının vekili içinde 13.000 TL. reddolunan miktar için 1560 TL. red vekalet ücretine hükmetti. Kararı temyiz edicem de siz meslektaşlarımın da fikrini almak istedim. Böyle bi şey olabilir mi ?
15.000 TL. lık davada davanın tümünü kaybetse idik. 1800 TL. red vekalet ücreti çıkması gerekirken , davayı kısmen kazandığımız halde karşı taraf için 3360 TL. red vakalet ücreti çıktı. Ben 1560 TL. red vekalet ücretinin her iki davalı vekili arasında yarı yarıya paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Bu mantıkla diğer davalının da vekili olsa imiş, biz yanacakmışız meğer. Herhalde mahkeme ona da ayrı 1560 TL. red vekalet ücreti verecekti. Dava sebebi ve dava alacak miktarı 3 davalı içinde aynıdır.
Değerli meslektaşlarımın değerli fikirlerini ve konuya ışık tutacak yargıtay içtihatı var ise paylaşmalarını diliyorum. Saygılarımla.
Old 18-07-2011, 16:03   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Noyan Yiğit
Aynı dava sebebi ile 3 davalıya karşı müştereken müteselsilen tahsil edilmek üzere 15000 TL. bedelli bir alacak davası açtık. Taraflardan birinin vekili yok, diğerlerinin ayrı ayrı vekilleri var.Mahkeme kararında davalılardan birine karşı sanki biz davayı başka bir nedenle açmışık gibi onun hakkında davanın ispat edilemediğinde reddine karar verdi. Vekilini 1800 TL. vekil ücretini hükmetti. Diğer birini avukatı olan ve birinin olmıyan davalılara karşı davanın 2.000 TL.lık kısmının kabulüne, 13.000 TL.lık kısmının reddine karar verdi. Kendini vekil ile temsil ettiren davalının vekili içinde 13.000 TL. reddolunan miktar için 1560 TL. red vekalet ücretine hükmetti. Kararı temyiz edicem de siz meslektaşlarımın da fikrini almak istedim. Böyle bi şey olabilir mi ?
15.000 TL. lık davada davanın tümünü kaybetse idik. 1800 TL. red vekalet ücreti çıkması gerekirken , davayı kısmen kazandığımız halde karşı taraf için 3360 TL. red vakalet ücreti çıktı. Ben 1560 TL. red vekalet ücretinin her iki davalı vekili arasında yarı yarıya paylaşılması gerektiğini düşünüyorum. Bu mantıkla diğer davalının da vekili olsa imiş, biz yanacakmışız meğer. Herhalde mahkeme ona da ayrı 1560 TL. red vekalet ücreti verecekti. Dava sebebi ve dava alacak miktarı 3 davalı içinde aynıdır.
Değerli meslektaşlarımın değerli fikirlerini ve konuya ışık tutacak yargıtay içtihatı var ise paylaşmalarını diliyorum. Saygılarımla.

Dava sebebinin değil, red sebebinin her bir davalı açısından aynı veya ayrı olması önem kazanmaktadır vekalet ücretine hükmedilirken; burada kendisini vekille temsil ettiren davalılar açısından ayrı hukuki sebeplerle red ve kısmi red kararı verildiği anlaşılıyor.

Saygılarımla.

Alıntı:

Resmi Ücret Tarifesi

MADDE 3 – (1) Yargı yerlerince avukata ait olmak üzere karşı tarafa yükletilecek avukatlık ücreti, ekli Tarifede yazılı miktardan az ve üç katından çok olamaz. Bu ücretin belirlenmesinde, avukatın emeği, çabası, işin önemi niteliği ve davanın süresi göz önünde tutulur.
(2) Müteselsil sorumluluk da dahil olmak üzere, birden fazla davalı aleyhine açılan davanın reddinde, ret sebebi ortak olan davalılar vekili lehine tek, ret sebebi ayrı olan davalılar vekili lehine ise her ret sebebi için ayrı ayrı avukatlık ücretine hükmolunur.
Old 18-07-2011, 16:34   #3
Noyan Yiğit

Yani biri hakkında husumet yönünden red, diğerleri hakkında esas yönünden red kararı gibi. Ücret tarifesinin 2
nci bendinden ve sizin açıklamalarınızdan bunu anlıyorum. Yanlış anlamıyorsam. Bizim davamızda " davalılardan A hakkında dava ispat edilemediğinden reddine, diğer davalılar B ve C hakkında davanın kısmen kabulü ile 2.000 TL.nin kabulüne, fazlaya ilişkin talebin reddine " karar verildi.A nın vekili için 1800 TL. vekalet ücreti, B nin vekili için 1560 TL. vekalet ücretine hükmedildi. Yani 3 davalıdan biri için dava tamamen red, 2 davalı için dava kısmen kabul edildi. Red sebebi davanın biri için tamamen ispat edilememesi, diğerleri için kısmen ispat edilememesi. Yani dava bütün davalılar için esas yönünden kısmen ve tamamen reddedilmiş oldu.Burada anlamadığın dava 3 davalı içinde bu şekilde esastan tamamen reddedilmiş olsaydı tahakkuk edecek red vekalet ücreti 1800 Tl. olacak ve bunu davalılar vekili aralarında eşit miktarda paylaşmıyacak mıydı ? İlginiz ve cevabınız için teşekkür ediyorum sayın meslektaşım.
Old 18-07-2011, 16:45   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Noyan Yiğit
Yani biri hakkında husumet yönünden red, diğerleri hakkında esas yönünden red kararı gibi. Ücret tarifesinin 2
nci bendinden ve sizin açıklamalarınızdan bunu anlıyorum. Yanlış anlamıyorsam. Bizim davamızda " davalılardan A hakkında dava ispat edilemediğinden reddine, diğer davalılar B ve C hakkında davanın kısmen kabulü ile 2.000 TL.nin kabulüne, fazlaya ilişkin talebin reddine " karar verildi.A nın vekili için 1800 TL. vekalet ücreti, B nin vekili için 1560 TL. vekalet ücretine hükmedildi. Yani 3 davalıdan biri için dava tamamen red, 2 davalı için dava kısmen kabul edildi. Red sebebi davanın biri için tamamen ispat edilememesi, diğerleri için kısmen ispat edilememesi. Yani dava bütün davalılar için esas yönünden kısmen ve tamamen reddedilmiş oldu.Burada anlamadığın dava 3 davalı içinde bu şekilde esastan tamamen reddedilmiş olsaydı tahakkuk edecek red vekalet ücreti 1800 Tl. olacak ve bunu davalılar vekili aralarında eşit miktarda paylaşmıyacak mıydı ? İlginiz ve cevabınız için teşekkür ediyorum sayın meslektaşım.

Red sebebi aynı oldukça evet meslektaşım. Davanın isbat edilememesi nedeniyle red halinde bu; davacının davalıdan alacağı kanıtlanamamıştır, yoktur demektir. Davanın kısmen reddi halinde ise bu; davacı davalıdan alacaklıdır ancak şu miktar alacaklıdır demektir. Bu duruma göre sebebin ayniyetinden bahsedilemez.

İki davalı için de isbat edilememe, iki davalı için de görev veya husumetten red halinde red sebebinin aynılığı ve tek bir vekalet ücreti söz konusu olacaktır.

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi