Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yurt dışı tebligat sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-07-2009, 08:15   #1
mdelen82

Mesaj Yurt dışı tebligat sorunu

sayın Meslektaşlarım, Borçlunun nüfus müdürlüğündeki adresi sadece:Herne /Almanya yazıyor. Bu durumda ne yapacağım.
1-Açık adresini nasıl tespit ederim.
2-Almanya'ya yurt dışı tebligatı icra kanalıyla nasıl yapabilirim.Yardım ederseniz sevinirim.
Old 02-07-2009, 09:54   #2
Av.Cengiz Aladağ

Tebligatı konsolosluk aracılığı ile yapınız. Konsoloslukta büyük olasılıkla açık adresi vardır.
Old 02-07-2009, 20:35   #3
fozyilmaz

Yurt dışına tebligat yapabilmek için ,icra dosyasına açtığınız talep sonucu size mal müdürlüğüne hitaben bir yazı verilecektir.Bu yazıda tebligat masrafı yazılıdır ve bu masraf tebliğin yapılacağı yere göre farklılık gösterir.Bu konuda Adalet Bakanlığınca yayımlanmış bir genelge var olup ilgili müdürlüklere gönderilmektedir.Mal Müdürlüğünden masrafı yatırdığınıza dair makbuzu aldıktan sonra İcra dairesi bulunduğu yerin Başsavcılığı kanalıyla tebligatı, Adalet Bakanlığının konuyla ilgili birimine yollamaktadır.Fakat tebligatın dönmesi ayları alabilir.Saygılarımla
Old 22-10-2012, 09:10   #4
Av. Bahadır

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Tebligatı konsolosluk aracılığı ile yapınız. Konsoloslukta büyük olasılıkla açık adresi vardır.

Sayın Aladağ;

Konu başlığındaki olay mahkemede benim de başıma geldi. Davalının adresi Frankfurt/ALMANYA olarak çıkıyor.

Konsolosluk aracılığı ile tebligatı biraz açabilir misiniz?

Mahkemeden nasıl bir talepte bulunmamız gerekir? Mahkemenin müzekkere ile konsolokluktan açık adres mi istemesi lazımdır?
Old 22-10-2012, 09:52   #5
uğur deniz

adalet bakanlığı uluslararası hukuk bakanlık biriminin sitesine girilip UYAP üzerinden bağlı bulunduğu konsoloslukta kayıtlı adresi tespit edilip o adrese Teb Kan 25.maddeye göre tebligat çıkartılabilir.
Old 22-10-2012, 11:12   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Bahadır
Sayın Aladağ;

Konu başlığındaki olay mahkemede benim de başıma geldi. Davalının adresi Frankfurt/ALMANYA olarak çıkıyor.

Konsolosluk aracılığı ile tebligatı biraz açabilir misiniz?

Mahkemeden nasıl bir talepte bulunmamız gerekir? Mahkemenin müzekkere ile konsolokluktan açık adres mi istemesi lazımdır?

Tebligat yapılacak kişi Türk vatandaşı ise, Tebligat Kanunu'nun 25/a maddesine göre tebligat mümkündür. Adrese Dalayı Nüfus Kayıt Sistemi nedeni ile konsolosluklarda o ülkede yaşayan vatandaşlarımızın adresleri bulunmaktadır. (Ancak idari para cezasını göze alıp adres ya da adres edğişikliğini bildirmemiş olabilirler.)
Old 23-10-2012, 14:26   #7
uzer5613

Uyap Tan Yurt DiŞi Adresİnİ Sorgulayabİlİrsİnİz Orada Bulunan Adrese Teblİgati Konsolosluk AraciliĞiyla Dİrekt Yapabİlİrsİnİz. YurtdiŞi TeblİĞ Harcinida Mahkemeler Veznesİne 35,00-tl Olarak Yatirabİlİrsİnİz.
Old 23-10-2012, 14:31   #8
Av. Bahadır

Uyaptan çıkan adres daha önce de belirttiğim gibi Frankfurt/ALMANYA adresi gibi çok genel bir adres çıkıyor bu adrese tebligatın geri döneceği aşikar.

Ancak yukarıda meslektaşlarımın da belirttiği gbi konsoloslukta açık adresinin olabileceğini düşünüyorum. Cevaplarınız için teşekkür ederim, sanırım konsoloslukla irtibata geçmek en doğru adım olacak.
Old 05-11-2012, 14:30   #9
oyku

aynı durum benim başıma da geliyor.
sadece ülke ya da şehir ismi
yetersiz olsa da bu adres nüfus kayıt sistemindeki adresi.ama yurtdışı teb adreste bulunamadığından iade geliyor
bu noktada türkiye sınırlarında uyguladığımız teb kanunu md 21/2 işletilebilir mi diye düşünüyorum
ikinci ihtimal olarak da ilanen teb yoluna başvurulabilir
siz çözüm bulabildiniz mi.
Old 06-11-2012, 16:22   #10
av.gokcen

Merhaba,

Benzer bir durumu bir dava dosyasında yaşamıştım.

Mahkeme UYAP üzerinden Dışişleri Bakanlığı'ndan sorgu yaptı ve yurtdışı açık adresleri çıktı.

(Davalı, Türk vatandaşlığından çıkmış, Alman vatandaşı omuş, Dışişleri Bakanlığı sorgusunda açık adres vardı)

İyi çalışmalar..
Old 07-11-2012, 09:47   #11
uzer5613

Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünün 31/10/2012 tarih ve 24281 sayılı yazıları ile yabancılara ait bilgi talepleri 6 aydan fazla ikamet izni alan yabancıların yerleşim yeri adreslerininnüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğünce adrese dayalı kayıt sisteminde elektronik ortamda tutulduğu, zaman kaybının önlenmesi ve güncel bilgilere ulaşılması bakımından yabancılara ilişkin söz konusu bilgi taleplerinin il nüfus müdürlükleri ve il emniyet müdürlükleri YABANCILAR ŞUBELERİNDEN yapılması bildirilmiştir.
Old 08-11-2012, 16:32   #12
Av. Bahadır

Alıntı:
Yazan oyku
aynı durum benim başıma da geliyor.
sadece ülke ya da şehir ismi
yetersiz olsa da bu adres nüfus kayıt sistemindeki adresi.ama yurtdışı teb adreste bulunamadığından iade geliyor
bu noktada türkiye sınırlarında uyguladığımız teb kanunu md 21/2 işletilebilir mi diye düşünüyorum
ikinci ihtimal olarak da ilanen teb yoluna başvurulabilir
siz çözüm bulabildiniz mi.

Diyelim ki tebligat yapılacak şahıs Türk Vatandaşı ve Berlin/Almanya diye adres çıkıyor. UYAP üzerinde de başkadca adres tespit edilemiyor. Biz Berlin/ALMANYA mahkeme aracılığı ile müzekkere yazdık, söz konusu şahsın adresini istedik. Artık Adalet Bakanlığı aracılığı ile tebligata gerek olmadığından müzekkere direk gönderildi hatta UPS ile gönderildi. Gelecek adrese tebligat yapmayı düşünüyoruz. Şİmdilik bu yoldayız umarım yardımcı olabilmişimdir.
Old 26-07-2016, 12:59   #13
Av.M.Mert Sezgen

Alıntı:
Yazan Av. Bahadır
Diyelim ki tebligat yapılacak şahıs Türk Vatandaşı ve Berlin/Almanya diye adres çıkıyor. UYAP üzerinde de başkadca adres tespit edilemiyor. Biz Berlin/ALMANYA mahkeme aracılığı ile müzekkere yazdık, söz konusu şahsın adresini istedik. Artık Adalet Bakanlığı aracılığı ile tebligata gerek olmadığından müzekkere direk gönderildi hatta UPS ile gönderildi. Gelecek adrese tebligat yapmayı düşünüyoruz. Şİmdilik bu yoldayız umarım yardımcı olabilmişimdir.

Bu yöntem işe yaradı mı, ne kadar zaman aldı ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi