Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mirastan Feragat

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-12-2023, 11:55   #1
Konuk

Varsayılan Mirastan Feragat

20 yıllık evli bir kadınım ve biri reşit olmak üzere 3 çocuk annesiyim . Bundan 5 sene önce kocamın nüfusunda evlilik dışı bir çocuk olduğunu öğrendim .
Abim bana hediye olarak bir araba almak istiyor .İleri de sorun yaşayacak olursam arabamın hediye olduğunu nasıl ispatlayabilirim , bana hediye olarak alınacak bu araba ve yine ileride kendi ailemden kalacak olan mirastan bu çocuğa miras düşmemesi için nasıl bir yol izlemeliyim ?
Eşimin noterden 'mirastan feragat sözleşmesi' imzalaması da çözüm değil sanırım anladığım kadarı ile feragat sözleşmesi imzalasa da hak alt soyuna dolayısıyla da o çocuğa da geçiyor ve bunu kesinlikle istemiyorum. Bana ait olan kişisel mallarımın sadece 3 çocuğuma kalması için ne yapmalıyım ?
Old 18-12-2023, 13:36   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşiniz, ortak üç çocuğunuz lehine noterde mirasınızdan feragat edebilir. Mirastan feragat edilirken, kimlerin lehine mirastan feragat edildiği evrak üzerinde belirlenebilir.

Bunun haricinde siz sağ iken sahibi bulunduğunuz malları çocuklarınızın üzerine yapabilirsiniz. Eşiniz sizden önce ölürse, evlilik dışı çocuğu miras payı alamaz.

Bir avukattan doğrudan destek alınız.

Saygılar,
Old 18-12-2023, 16:00   #3
Konuk

Teşekkür ederim .
Old 18-12-2023, 16:07   #4
Konuk

Eşim noterde ortak çocuklarımız lehine benim mirasımdan feragat ettiğini beyan ettiğinde ,yani benden kendisine kalacak miras hakkının ortak 3 çocuğumuza geçmesini talep ettiğinde , evlilik dışı çocuğun kanuni yollarla itiraz edip bozdurma durumu yok anladığım ,doğru mudur ?
Old 25-12-2023, 12:12   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Ailenizden gelen para ile alınan araba veya ilerde ailenizden size kalacak miras kişisel maldır. Eşinizin vefatı halinde eşinizin diğer çocuğu bu mallar için katılma alacağı davası açsa bile reddedilmesi beklenir.(Bu işlemlerin banka yoluyla yapılması durumu kanıtlamak için önemlidir.)

Sizin eşinizden önce vefatınız halinde eşiniz zaten mirastan feragat sözleşmesi imzaladığı için ve çocuğu değil kendisi mirasçı olacağı için sorun olmayacacaktır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz
Old 25-12-2023, 21:31   #6
Konuk

Çok teşekkür ederim Av. Habibe Hanım .
Old 25-12-2023, 22:38   #7
Konuk

Avukat Hanım bir şey daha soracaktım . Ailemden ileride bana intikal edecek miras için yani henüz bana geçmemiş miras için , eşim şimdiden noterden feragat sözleşmesi imzalayabilir mi ? Yoksa feragat edebilmesi için malların benim üzerime geçmiş olması şartı var mı ?
Old 10-01-2024, 14:26   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Avukat Hanım bir şey daha soracaktım . Ailemden ileride bana intikal edecek miras için yani henüz bana geçmemiş miras için , eşim şimdiden noterden feragat sözleşmesi imzalayabilir mi ? Yoksa feragat edebilmesi için malların benim üzerime geçmiş olması şartı var mı ?

Böyle bir şart yoktur. Noter ilgili işlemler için yardımcı olacaktır.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi