Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

senette borçlu ile alacaklının aynı kişi olması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-03-2010, 15:45   #1
Sarya akkuş

Varsayılan senette borçlu ile alacaklının aynı kişi olması

Selamlar;
müvekkil şirket tarafından icraya koymam için bir senet verildi ancak şirket elemanları sehven senet üzerinde borçlu görünen kişinin adını aynı zamanda alacaklı kısmada yazmış. yani senette alacaklı ile borçlu aynı kişi senedi şirket adına icraya koyabilirmiyim?
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum
Old 09-03-2010, 15:50   #2
av.sultannn

aynı şekilde iki senette benim elime geçmişti.Neyseki icraya gerek kalmadan birini hallettik,borçlu farkına varmadı.Diğer senet ise halen elimde duruyor,bu konuyu bende merak ediyorum senetteki hatayı düzeltme imkanı varmı acaba?
Old 09-03-2010, 20:04   #3
KOÇ

Bu konuda yalnız değilmişim demekki aynı problemi bende yaşıyorum.Yaşlı bir müvekkilim de bana bu şekilde bir senet getirmişti.Ben borçlunun imzalarına senet tarihine ve diğer hususlara bakarken fark edemedim.Daha sonradan fark ettiğimde icra müdürüne sordum.İlamsız takip yapabilirsiniz gibi bir öneride bulundu.Acaba başka bir imkan var mı açıkcası öğrenmek istiyorum.
Old 10-03-2010, 12:07   #4
av.sibell

icra müdürünün ilamsız takip yapılabileceği yorumuna katılıyorum. zira çek veya senetteki ciro silsilesi bahse konu husus nedeniyle bozulmuştur. alacaklı ve borçlu sıfatı aynı kişide birleşmiştir. ancak keşideci ile ilk ciranta aynı kişi iken sonradan gelen cirantaların farklı 3. kişiler olması halinde ne olacak? bence böyle bir durumda alacaklı-borçlu sıfatının birleştiği kişiden sonra gelen cirantalara karşı kambiyo takibi yapılabilir. ancak ara cirantalara karşı takip hakkı olmadığı kanaatindeyim. saygılarımla
Old 10-03-2010, 12:40   #5
Av.Harun Atalay

sanırım bu başlık size yardımcı olacaktır.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=23031

borçlusu ve alacaklısı aynı olan senette borçlu ve alacaklı olan kişi senedi ciro ederse senet geçerli bir senet olacağını düşünüyorum. eğer ciro yoksa ya da ciro silsilesinde kopukluk varsa senedin bono hükmünde olmayacağını düşünüyorum.
Old 16-12-2014, 10:54   #6
Av. Dilek Duran Hanif

Alıntı:
Yazan av.sultannn
aynı şekilde iki senette benim elime geçmişti.Neyseki icraya gerek kalmadan birini hallettik,borçlu farkına varmadı.Diğer senet ise halen elimde duruyor,bu konuyu bende merak ediyorum senetteki hatayı düzeltme imkanı varmı acaba?

Merhaba, aynı durumla bende karşı karşıya kaldım, fakat yorumlar yıllar öncesine ait, bu konu hakkında nasıl bir çözüme ulaştığınızı merak ettim, beni aydınlatırsanız sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi