Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

noter satışından sonra konulan haciz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-01-2011, 15:35   #1
oğuz hukuk

Varsayılan noter satışından sonra konulan haciz

Öncelikle herkese merhabalar;

Yazdığım başlık daha önce sitede epey tartışılan konulardan birtanesidir.Aynı durum şu an bizim başımızda mevcut, müvekkil noter satışı ile kaskogan aracı aldıktan bir hafta sonra aracın eski maliki şirket batıyor ve bugüne kadar yaklaşık 49 tane haciz konuluyor.Bu hacizlerin bir çoğu şehir dışı hacizler.

Benim tartışmaya açmak istediğim mevzuu şu; Biz hacizleri kaldırmak adına her bir dosyanın alacaklı vekilini tespit ettik ve onlarla birbir görüştük, bazıları kabul etti hacizleri kaldırdı, bazıları da dava açın diyerek talebimizi ret etti.Şu an yaklaşık 24 tane haciz var ve her geçen gün yeni bir haciz daha konuluyor.İstihkak prosedürü için mahkemeleri aradık birçoğu yargılama gideri ve vekalet ücreti vermeyeceklerini ifade ettiler.Biliyorsunuz ki istihkak davası nispi harca tabi,yani her birine dava çacak olursak bizim buraların meşhur bir sözü olan "attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmeyecek"bir durum oluşacak.
Siz sayın meslektaşlarıma soruyorum; daha pratik bir yol aklına gelen var mı? benim aklımda aslında nekadar mantıklı tartışılabilir ama TESPİT davası açmak var, ilgili aracın 3. şahsa ait olduğuna dair bir karar alınabilse, ve tüm dosyalarla bir üst yazı ile gönderilse hem daha az masraf hem de zaman kaybı olmamış olur diye düşünüyorum, görüşlerinizi bekliyorum.
Old 29-01-2011, 17:48   #2
MURAT ACER

Mahcuz menkullerde satış isteme süresine istinaden 1 yıl içinde satış talep edilmeyen dosyalardaki hacizleri düşürebilirsiniz.
Old 31-01-2011, 13:22   #3
Av.Fatih Davran

Alıntı:
Yazan oğuz hukuk
Öncelikle herkese merhabalar;

Yazdığım başlık daha önce sitede epey tartışılan konulardan birtanesidir.Aynı durum şu an bizim başımızda mevcut, müvekkil noter satışı ile kaskogan aracı aldıktan bir hafta sonra aracın eski maliki şirket batıyor ve bugüne kadar yaklaşık 49 tane haciz konuluyor.Bu hacizlerin bir çoğu şehir dışı hacizler.

Benim tartışmaya açmak istediğim mevzuu şu; Biz hacizleri kaldırmak adına her bir dosyanın alacaklı vekilini tespit ettik ve onlarla birbir görüştük, bazıları kabul etti hacizleri kaldırdı, bazıları da dava açın diyerek talebimizi ret etti.Şu an yaklaşık 24 tane haciz var ve her geçen gün yeni bir haciz daha konuluyor.İstihkak prosedürü için mahkemeleri aradık birçoğu yargılama gideri ve vekalet ücreti vermeyeceklerini ifade ettiler.Biliyorsunuz ki istihkak davası nispi harca tabi,yani her birine dava çacak olursak bizim buraların meşhur bir sözü olan "attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmeyecek"bir durum oluşacak.
Siz sayın meslektaşlarıma soruyorum; daha pratik bir yol aklına gelen var mı? benim aklımda aslında nekadar mantıklı tartışılabilir ama TESPİT davası açmak var, ilgili aracın 3. şahsa ait olduğuna dair bir karar alınabilse, ve tüm dosyalarla bir üst yazı ile gönderilse hem daha az masraf hem de zaman kaybı olmamış olur diye düşünüyorum, görüşlerinizi bekliyorum.

noter satışı ile mülkiyet alıcıya geçtiğine ve bu yasal bir gerçeklik olduğuna göre, tespit davasına gerek olmadığını düşünüyorum.. bence hacizlerin kaldırılması talepli dilekçenize noter satışının onaylı bir suretini ekleyip, her bir dosyaya sunun..kimi icra müdürü talebinizi kabul edip haczi kaldırabilir, red kararlarına karşı ise mecburen dava yoluna gitmelisiniz..sürekli yeni hacizlerin eklendiği bir durumda ise işinizin zor olduğu aşikar, Allah kolaylık versin meslektaşım..
Old 02-02-2011, 10:48   #4
Av Havva

Sayın meslektaşım,
Aynı durum pek çok dosyamızda mevcut. Borçlu olmayan 3. şahsın aracına konulan hacizlerin kaldırılması için noter satış sözleşmesinin bir sureti ile dilekçenizi ilgili daireye gönderin derim. Ancak noter satış sözlemesinin tarihinin de haciz tarihinden önce olduğuna dikkat etmelisiniz. İcra müdürlükleri bu talebi kabul etmezlerse şayet icra hukuk mahkemesine şikayette bulunun aynı zamanda vekalet ücretine de hak kazanırsınız tabi yargılama esnasında alacaklı vekili haczi kaldırmazsa. Uygulama genelde bu yönde.
İyi Çalışmalar.
Old 03-02-2011, 13:33   #5
oğuz hukuk

Av. Havva hanım cevabınız için teşekkür ederim fakat,

Dediğiniz usulü biz uyguluyoruz zaten ama icra müdürleri talebi ret etmemekte olayı istihkak olarak düşünerek alacaklı vekiline istihkak varakası çıkarmaktadırlar.Yoksa talebi ret etseler işimiz cidden çok kolay olacak.
Old 03-02-2011, 14:07   #6
Av.Rıdvan Ergün

Alıntı:
Yazan oğuz hukuk
Av. Havva hanım cevabınız için teşekkür ederim fakat,

Dediğiniz usulü biz uyguluyoruz zaten ama icra müdürleri talebi ret etmemekte olayı istihkak olarak düşünerek alacaklı vekiline istihkak varakası çıkarmaktadırlar.Yoksa talebi ret etseler işimiz cidden çok kolay olacak.
Alacaklı tarafından istihkak iddianız reddedildiği takdirde açacağınız davada lehinize yargılama gideri ve vekalet ücretine hükmedilecektir.
Böyle bir örnek kararla başvurduğunuz takdirde de diğer hacizci avukat arkadaşların hacizlerini kaldırmaya daha kolay ikna olacaklarını düşünüyorum.
Old 06-02-2011, 22:17   #7
avbilgen

Eğer noter sastış senedi ile haciz konulma tarihi arasında 1 aydan kısa bir süre varsa şikayet veya istihkak davasında vekalet ücreti ve masraflar karşı taraf yükletiliyor. Ancak 1 aydan fazla süreden sonra haciz konulmuşsa aracı satın alan şahıs hukuken 1 ay içinde aracı adına tescil ettirmediğinden diğer bir anlatımla hukuki yükümlülüklerini getirmediğinden davaya kendisi sebeiyet verdiğinden yargılama giderleri ve vekalet ücretinin davacı üzerine bırakılmasına karar veriyor. Dekortiko'nun da belirttiği gibi davadan önce alacaklı vekiliyle görüşmeniz faydalı olabilir . İyi çalışmalar.
Old 07-02-2011, 09:32   #8
Av.Rıdvan Ergün

Sayın Bilgen, Trafik Yasasının eski hali için bu dediğiniz geçerli. Ancak şu anki düzenlemede noter satışını yaptıktan sonra, noter Trafik Şubesine re'sen bildiriyor ve tescil gıyabınızda yapılıp, ruhsat postalanıyor. Dolayısıyla 1 aylık süre artık yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi