Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Marka Tecavüzünde İzlenilecek Yöntem

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-09-2008, 15:32   #1
Av_okan

Varsayılan Marka Tecavüzünde İzlenilecek Yöntem

Selamlar, değerli meslektaşlarım, bir depoda haklarının tümü müvekkilime ait bir ürünün kaçak ,korsan üretimin yapıldığı haberini aldık ,haber haricen alındı, ani baskın ile üretilen korsan ürünlere el koydurup ceza ve hukuk davası açmayı düşünüyorum , baskın için izleneck usul nasıl olmalıdr tecrübesi olan meslektaşların yardımlarını bekliyorum ivedi bir husustur mütalaalarınız için şimdidden teşekkürler

Saygılarımla...
Old 19-09-2008, 15:47   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av_okan
Selamlar, değerli meslektaşlarım, bir depoda haklarının tümü müvekkilime ait bir ürünün kaçak ,korsan üretimin yapıldığı haberini aldık ,haber haricen alındı, ani baskın ile üretilen korsan ürünlere el koydurup ceza ve hukuk davası açmayı düşünüyorum , baskın için izleneck usul nasıl olmalıdr tecrübesi olan meslektaşların yardımlarını bekliyorum ivedi bir husustur mütalaalarınız için şimdidden teşekkürler

Saygılarımla...

Cumhuriyet Başsavcılığı'na müracaat etmelisiniz. Dilekçeye, kendi ürününüze ait tescil belgesi, benzer bir ürün ve yine taklit yapanın benzer bir ürününü sunarsanız, arama kararı verebilir. Kararı ya asayiş büro amirliği ya da semt karakoluna sevk edecektir. Polis marifetiyle taklit ürünlere ve üretim araçlarına el konulmaktadır.
Old 21-09-2008, 22:33   #3
Av.Yasin TOPRAK

Belirttiğiniz durumda C.Başsavcılığına şikayet dilekçesi ve delillerinizle başvurup arama ve el koyma talep edebilirsiniz. Delil olarak orijinal ürünle birlikte sahte ürün ve sahte ürünü aldığınız yerden fatura fiş vs, alırsanız mahkemeden karar alma ihtimaliniz artar. Fakat her ne hikmetse bazı mahkemeler her türlü delile rağmen mantıklı bir açıklama olmaksızın bu yöndeki talepleri reddetmektedirler. Trabzon, Isparta, Denizli, Nevşehir ve İstanbuldaki bazı adliyelerdeki bazı mahkemelerde bu problemlerin yaşandığı bilinmektedir. Arama kararı aldıktan sonra da genellikle Güvenlik Şube Müdürlüğü arama el koyma işlemini gerçekleştirmektedir. Ürünlerin özellikleri,çeşitliliği göz önünde tutulduğunda aramayı yapan polis memurlarının sahte ürünleri orijinallerinden ayırmada zorluk yaşamaları muhtemeldir. Bu sebeple sizin de aramada hazır bulunmanız hatta mümkünse bu konuda bilirşinin de bulunması daha sağlıklı olacaktır. Her ne kadar delil toplamak, arama yapmak, sizin göreviniz olmasa da ben şikayet dilekçemi gittiği her yerde takip ediyorum(gerçek manada)
Saygılarımla...
Old 04-02-2011, 17:17   #4
Av. ikahveci

Meslektaşlarım bu konuda korsan kitapla ilgili bir arama kararı aldım. Elimde, arama yapılan adresten daha önce alınmış bir numune kitap mevcut. İlginçtir faturası falan da var. Ancak aramaya gittiğimiz vakit adreste sözü edilen kitaplardan bulamadık. Tutanak suça konu ürünlere rastlanmadı diye kapatıldı. Bu durum soruşturmada nasıl etki eder. aleyhimize olacağı kesin ama bizim elimizdeki numune yeterli olur mu acaba suçun oluşması için? Şimdiden teşekkürler.
Old 07-02-2011, 17:07   #5
Av.Duygu Işık Behrem

Meslektaşım,

Elinizdeki faturada o kitabı satın aldığınız açıkça belli mi? Faturanın bu anlamda bir delil teşkil edebilmesi için, her şeyden önce o ürünü satın aldığınızı açık ve net şekilde göstermesi gerekir. (çok genel olarak da faturadan neyin satın alındığı belli olmaz...) Gerçi arama-el koyma kararı verilmiş ise belli ki savcıyı ikna eden bir yanı olmuş.

Eğer belli ise en azından başka delillerle destekleme şansınız doğar. Genellikle faturalarda bu eksiklik olduğu için Ceza Hukuku anlamında fatura oldukça zayıf bir delil teşkil eder. Şu an çizdiğiniz tabloya göre takipsizlik kararı çıkması yüksek ihtimal. Zira bahsettiğiniz üzere elle tutulur bir şey gözükmüyor. Ancak dosya kapsamını tamamen bilemediğimden bu yanıt eksik bir yanıttır. Başkaca delilleriniz yok mu? Fotoğraf, basılmış katalog, kitabın tanıtımını içerir bir broşür vs. gibi? (çok düşük bir ihtimal vererek soruyorum )
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi