Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

IBAN paylaşmayan meslekdaşımızın vekalet ücretinin ödenmesi yolları hakkında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-12-2022, 11:56   #1
umutlaw

Varsayılan IBAN paylaşmayan meslekdaşımızın vekalet ücretinin ödenmesi yolları hakkında

Sayın meslekdaşlarım ,
Asliye Hukuk Mahkemesinde kesinleşen karar sonunda nispi vekâlet ücreti ödemesine hükm edilmiş, meslekdaşımızın ücretini ödemek istiyoruz ancak meslekdaşımız IBANını vermekten imtina ediyor ve icra takibi başlatmak istiyor amaç tabi ki ikinci vekalet ücretini almaktir, bu hususta vekalet ücretinin ödenmesi için fikirlerinizi rica ederim, ben eski usul de yaptığım gibi postaneden ihbarli olarak göndermek istiyorum, takip açıldığında itiraz koyarak ödendiğini belgelerim düşüncesindeyim,
Vekalet ücretini IBANini vermeyerek almak istemeyen meslekdaşımızın vekalet ücretini zamanında ödememiz hususunda fikirlerinizi rica ederim.
Teşekkür ederim.
Old 29-12-2022, 14:20   #2
Av. Erdem Akçay

Asilin banka bilgisine ulaşmak daha kolay olabilir. Vekalet ücretini ona ödemek de mümkün. Ya da ödeme yeri tayini veya dediğiniz gibi ptt.

Şurada da bir bilgi mevcut: https://www.turkhukuksitesi.com/show...3&postcount=51
Old 29-12-2022, 23:04   #3
umutlaw

Erdem bey teşekkür ederim
Geçen haftalarda bşr arkadaşımız bu yüzden ceza yedi KvkK yi ihlal ettiğinden bana garip bir ceza geldi ama böyle bir olayı duyduk onun için uyaptaki bilgileri kullanamıyoruz.
Old 30-12-2022, 07:59   #4
E.YILMAZ

Uyaptan ilamlı icra takibi açmaya başlayın ibanı çıkar ��
Old 30-12-2022, 09:22   #5
txyz

Meslektaşım PTT nin adreste ödemeli havale hizmeti var.Para borcu götürülecek borç olduğu için mevzuatta öngörülen şartları sağlayan bir ödeme sistemi.
Old 30-12-2022, 12:36   #6
Av. Erdem Akçay

Alıntı:
Yazan umutlaw
Erdem bey teşekkür ederim
Geçen haftalarda bşr arkadaşımız bu yüzden ceza yedi KvkK yi ihlal ettiğinden bana garip bir ceza geldi ama böyle bir olayı duyduk onun için uyaptaki bilgileri kullanamıyoruz.

KVKK m.5/e,f buna uygun gibi gözüküyor aslında. Zarara uğramamak için veri işlenmesine izin veriyor. Şu karar kullanılabilir belki ama riske girmek de zor:

Alıntı:
İlgili kişinin veri sorumlusundan sigortalı olduğu, poliçeden doğan ve Tüketici Hakem Heyeti kararı ile kesinleşen tazminatın ilgili kişiye ödenebilmesi amacıyla veri sorumlusunun Kanun’un 5’inci maddesinin (2) numaralı fıkrasının (c) bendinde belirtilen "Bir sözleşmenin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olması kaydıyla, sözleşmenin taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olması" ve (ç) bendinde belirtilen "Veri sorumlusunun hukuki yükümlülüğünü yerine getirebilmesi için zorunlu olması" hukuki sebeplerine dayanarak ilgili kişinin banka bilgilerini işlediği ve somut olayın hukuka aykırılık teşkil etmediği,

Ne olursa olsun KVKK, amacıyla hiç örtüşmeyin, kardan çok zararı olan ve en önemlisi saçma sapan bir kanun.

Alıntı:
Yazan E.YILMAZ
Uyaptan ilamlı icra takibi açmaya başlayın ibanı çıkar

Meslektaşım denedim ancak göremedim karşı yan vekilinin ibanını. Hangi aşamada çıkıyor acaba?
Old 30-12-2022, 12:39   #7
txyz

Alıntı:
Yazan Av. Erdem Akçay
Ne olursa olsun KVKK, amacıyla hiç örtüşmeyin, kardan çok zararı olan ve en önemlisi saçma sapan bir kanun.

Ben de aynı fikirdeyim. Bizim gibi hukuka uyma pratiğinin gelişmediği ülkelerde KVKK da başka bir kaçış noktası oluyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi