Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Mülkün Temeline Saygı Lütfen

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-08-2004, 18:50   #1
ekremauysal

Rahatsiz Mülkün Temeline Saygı Lütfen

[k]Duruşma Sırasında Savcılar!!!!!
[k]Bütün grup üyelerine merhaba;Duruşma sırasında savcıların çalışması nasıl olmalıdır? Bir duruşmam sırasında sayın savcının bulmaca çözdüğünü gördüm ve buna bir anlam veremedim; garipsedim. Sayın savcının hiç bir şey yapmasa bile bulmaca çözmemesi gerektiğini düşünüyorum. En azından boş boş otursun daha iyi olur. Zira adaletin tesis edilmeye çalışıldığı bir ortamda bu şekilde davranılmaması gerektiğini düşünüyorum. Duruşma anına ilişkin düzenlemelerin bir çoğu "mülkün temeline" saygı temeline dayanmıyor mu ve bu yargılamanın bütün makamları için geçerli değil mi?Ayrıca neler yapılabilir? Tartışılması istediğim konunun MÜLKÜN TEMELİNE SAYGI olduğunu belirtmek isterim. Saygılarımla...
Old 02-08-2004, 19:37   #2
ragıp

ben ağır ceza mahkemesinde, tutuklu sanığın ifadesi alınırken savcının dışarı çıktığını ve tahliye talebinden sonra hakimin mübaşire"savcıyı çağır mütalaa versin" dediğini duymuş biri olarak ne diyeyim ki?
Old 03-08-2004, 17:52   #3
Av. Adil Giray ÇELİK

Değerli izleyenler, sevgili Meslektaşlarım;

Meslekte belirli bir yol kat eden yargıç, avukat tüm meslektaşlar savcıların yargılama sırasında hukuka ve usule aykırı tutum ve davranışları ile karşılaşmışlardır. En bilinen davranış HÜKÜM SIRASINDA CUMHURİYET SAVCISININ AYAĞA KALKMAMASI ve MÜZAKERE SIRASINDA SALONDA BULUNMASIDIR.

Belki aksaklık yargılama hukundaki yapılanmadan gelmektedir. Eski Yunan da ve günümüzde bazı ülkelerde itham sistemi geçerlidir. Yani davacı, şikayetçi iddiasını ceza davasında kanıtlamak yükündedir.

(Eski Yunan'da Heiania Halk Mahkemeleri’nde savcılık yapısı bulunmamaktaydı. Bu nedenle hukuk davalarında olduğu gibi ceza davalarında da yurttaşların şikayetçi oldukları davaları kişisel suçlama biçiminde kendilerinin açmaları gerekmekte idi.)

Bütün bunlara rağmen yargılamayı yöneten yargıcın bu duruma müsaade etmemesi, avukat arkadaşımızın mutlaka müdahale etmesi gerekmektedir. Ve doğal olarak bir evvelki görevi savcı olan duruşma yargıcı hukuka ve usule aykırı davranan savcıya ne kadar müdahale eder, bilinmez?

Biz de bir alışkanlık vardır. Olaylardan soyut bahsederiz.
Benimde geçenlerde başıma böyle bir olay geldi.
Der.
Yer ve zaman belirtmeyiz.

Belki aksaklıkları, hukuk dışı yaşananları somut yer ve mahkemesini belirterek aşabiliriz.

Benim savunman olarak görev aldığım ceza davalarında Cumhuriyet Savcıları 1,2 istisna dışında hüküm okunurken ayağa kalkmıyorlar.
Tüm izleyenlerin bilgilerine...
Old 04-08-2004, 16:45   #4
ragıp

arkadaşlar, savcının yeri neresi adlı forumda, ayrıntılar var. ne cevherler yumurtlanıyor. görün
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi