Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

kaçak elektrik kullanan şahsa ilginç ceza

Yanıt
Old 04-04-2007, 23:12   #1
bozoli

Varsayılan kaçak elektrik kullanan şahsa ilginç ceza

Edirne'de Kaçak Elektrik Kullanan Şahsa İlginç Ceza
Edirne'de, 2 Yıl Boyunca Kaçak Elektrik Kullanmaktan Yargılanan Kişiye 6 Ay 20 Gün Boyunca 'Sinemaya Gitmeme Cezası' Verildi. Sinemaya Gitmeme Cezası Alan C.e, "Ben Zaten 25 Yıldır Sinemaya Gitmiyorum, İyi Ki Kahvehaneye Gitmeme Cezası Verdiler" Dedi.

Edirne'de, 2 yıl boyunca kaçak elektrik kullanmaktan yargılanan kişiye 6 ay 20 gün boyunca ''sinemaya gitmeme cezası'' verildi. Sinemaya gitmeme cezası alan C.E, "Ben zaten 25 yıldır sinemaya gitmiyorum, iyi ki kahvehaneye gitmeme cezası verdiler" dedi.

2006 yılında kaçak elektrik kullanmaktan Edirne 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan C.E'ye (50), 6 ay 20 gün hapis cezası verildi. Mahkeme, Türk Ceza Kanunu'nun 50. maddesinde yer alan ''kısa süreli hapis cezasını seçenek yaptırımlar'' kapsamında verilen hapis cezasının, bir yıldan az olması nedeniyle C.E'nin cezası 6 ay 20 gün ''sinemaya gitmekten men cezasına'' çevirildi. Emir 20 günde bir Edirne Adliyesi Serbest Denetimlik bürosuna giderek imza atıyor
Kaçak elektrik kullanmaktan iki yıl yargılandıktan sonra bin 900 YTL para cezası ödeyen C.E'ye ayrıca 6 ay 20 gün boyunca sinemaya gitmeme cezası verildi. Cezanın kendisine tebliği edildiğinde çok şaşırdığını söyleyen C.E "İki senedir devam edin bir davaydı bu. Dava sonuçlandı ve bize tebliğ edildi. Tebliğde bize 6 ay 20 gün boyunca sinemaya gitmeme cezası verildi. Sonra gittik Sulh Ceza mahkemesine, bana bir sürü sordular. Ailemin durumunu falan sordular ve '20 günde bir gelip imza atacaksın' dediler. '6 ay boyunca sinemaya gitmeyeceksin' dediler. Ben zaten 25 yıldır sinemaya gitmedim. Ben kaçak elektrik kullanmaktan bin 900 YTL ceza ödedim, daha sonra bu ceza çıktı. Biz parayı ödeyince bu davanın bittiğini sanıyorduk. Sinemaya gidemeyeceğim diye üzülmedim, zaten 25 yıldır gitmiyorum. Bana iyi ki kahveye gitmeme cezası vermedi. Benim için çok zor olurdu. Biz kahvehaneye gidip eğlenen insanlarız, çok zor olurdu benim için" diye konuştu.

Talimat gereğince, polis ekiplerinin belirli aralıklarla sinema gibi umuma açık yerlerde yaptığı kontrollerde C.E'nin yakalanması durumunda cezası, hapse çevrilecek.
Old 06-04-2007, 16:03   #2
Noyan Yiğit

Verilen cezanın bir manası olmamış.Adam zaten 25 yıldır sinemaya gitmiyormuş.Bu adama aksine hergün sinemaya gideceksin ve günde 5 film izleyeceksin diye ceza vermek lazım. Yeni Ceza Kanunu ile hürriyeti bağlayıcı ceza ve para cezası dışında başka cezalar da verme imkanı tanındı.Bu güzel bir şey ama, verilen cezanın da bir manası olmalı.Bence hakim bu adama sormalı idi.En çok ne yapmayı seversin; adam cevap olarak hergün kahveye gitmeyi severim derse bu adama 6 ay kahveye gitmeme cezası verilmesi hoş olurdu.Bu biraz havada kalmış bir ceza olmuş.
Old 07-04-2007, 18:53   #3
Kemal Yıldırım

Mahçup Kaçak elektrik kullanana düğüne gitmeme cezası!

Edirne `de, kaçak elektrik kullanmaktan yargılanan iki kadına, 3`er ay 10`ar gün güzellik salonu ve düğüne gitmeme cezası verildi .

Edirne Adliyesi Denetimli Serbestlik Şubesinden edinilen bilgiye göre, kaçak elektrik kullanmaktan 4. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan S. T. (27) ve M. S`ye (53), Türk Ceza Kanunu `nun 50`nci maddesinde yer alan `kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar` kapsamında cezalandırıldı. S. T. ve M. S`ye suçlarının karşılığı olarak öngörülen hapis cezası süresi 1 yıldan az olduğundan 3`er ay 10`ar gün güzellik salonuna ve düğüne gitmeme cezası verildi .

Karar gereği S. T. ve M. S, 3 ay 10 gün süreyle güzellik salonuna ve düğüne gidemeyecek.

Bu arada, Denetimli ve Serbestlik Şubesi , cezanın takibi mümkün olmadığından Edirne Emniyet Müdürlüğüne cezanın kontrolünün yapılması yönünde dilekçe gönderdi .

Talimat gereğince, polis ekiplerinin belirli aralıklarla umuma açık yerlerde yaptığı kontrollerde, S. T. ve M. S`nin güzellik salonu veya düğünde yakalanması durumunda cezaları hapse çevrilecek.

http://www.tumgazeteler.com/?a=2016910
Old 09-04-2007, 11:36   #4
Noyan Yiğit

Bu cezalardan Aziz Nesinlik hikayeler çıkacak gibi.
Old 09-04-2007, 16:47   #5
Av.Rahime Gaydan

Alıntı:
Yazan Noyan Yiğit
Bu cezalardan Aziz Nesinlik hikayeler çıkacak gibi.
kesinlikle aynı kanıdayım.32 kısım tekmili birden aziz nesin hikayeleri öyle çok varki memleketimde.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi