Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yapmış olduğum ıslah, ıslah olarak değerlendirilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-09-2014, 17:19   #1
İhsan Yıldırım

Varsayılan Yapmış olduğum ıslah, ıslah olarak değerlendirilir mi?

Herkese iyi çalışmalar diliyorum..
Trafik kazasından kaynaklı iş gücü kaybı talebiyle, sigorta şirketine karşı bir maddi tazminat davası açtım. Ancak mahkemenin esas hakimi 3-4 celse mazeret sebebiyle duruşmalara katılmadı. Duruşmalara geçici hakimler çıktı. Bu sırada bir delili istemeyi unuttuğumu düşünerek delil listemi ıslah ettim. Bu delil, müvekkilin gelir durumunun tespit edilmesi için gerekli yerlere müzekkere yazılması idi. Esasen bunu hakimin re'sen de yapması gerekiyor çünkü dosya hesap bilirkişisine gittiğinde gelir tespitine dair dosyada bir veri yoksa hesaplama yapılmadan bu noktada dosyayı geri gönderiyor.
Esas hakim ilk çıktığı duruşmada, usul hukuku hükümlerinin uygulanmadığını ve öninceleme duruşmasının yapılmadığını söyleyip, öninceleme yaptı ve tahkikat aşamasına geçti.Bende, öninceleme duruşması yeni yapıldığına göre, benim ıslah dilekçemin bir anlamı kalmadığı yönünde beyanda bulundum. Çünkü iddiamı genişletme, değiştirme ve buna göre yeni delil bildirme hakkım var. Ayrıca dosyanın niteliğine bakıldığında zaten bir gelir tespiti yapmak elzem.
Şimdi ise dosyamı miktar açısından ıslah etmek istiyorum. Sizin fikrinizi almak istediğim konu, ilk yaptığım ıslah, ıslah olarak değerlerdirilebilir mi? ve dolayısıyla şimdi yapacak olduğum ıslaha engel olabilir mi?
Ek dava açmak istemiyorum çünkü daha evvel sigorta şirketini temerrüde düşürmediğim için, faiz ek dava tarihinden itibaren işlemeye başlayacak. Islah edersem ve reddedilirse, reddedilen kısım üzerinden vekalet ücreti doğacak. Niyetim ıslah etmek ama meslektaşlarımın da görüşünü almak istedim. Teşekkürler
Old 08-09-2014, 23:31   #2
ekinheval

Linkte size faydalı olacak kararlar mevcut. http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=34742
Görüşüm; Islah edebileceğiniz yönünde.
Davayı belirsiz alacak davası olarak mı açtınız? Çünkü aksi halde ıslah etmeniz durumunda da faiz ıslah tarihinden başlayacaktır.
Old 09-09-2014, 19:05   #3
Av.Dursun KARACA

Davanız belirsiz alacak davası ise, ki öyle olmalı, zaten ıslah etmeden HMK. 107. madde gereği dava değerini artıracaksınız. Islahla bir işiniz yok.
Diğer yönden ilk davanın açılmasıyla sigorta şirketi temerrüde düşürülmüştür, faiz hesabı ilk dava tarihinden yapılacaktır.
Old 15-09-2014, 11:05   #4
İhsan Yıldırım

Davam, belirsiz alacak davası değil, kısmi dava.
Diğer yandan Yargıtay'ın ilk dava ile davalının temerrüde düşmüş kabul edilemeyeceğine dair pek çok kararı var. Bu konuda sıkıntı yaşıyorum. Benim esas sorunum ilk dilekçem ıslah kabul edilebilir mi? Aslında ilk dilekçemin davaya bir katkısı yok. Çünkü hakim zaten müvekkilin gelir durumunu tespit edip, tespit edilememişse de asgari ücretli kabul edip dosyayı bilirkişiye o şekilde göndermek zorunda. Bilirkişi neye göre tazminat hesabı yapacak?
Old 15-09-2014, 21:06   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Bu sırada bir delili istemeyi unuttuğumu düşünerek delil listemi ıslah ettim. Bu delil, müvekkilin gelir durumunun tespit edilmesi için gerekli yerlere müzekkere yazılması idi. Esasen bunu hakimin re'sen de yapması gerekiyor çünkü dosya hesap bilirkişisine gittiğinde gelir tespitine dair dosyada bir veri yoksa hesaplama yapılmadan bu noktada dosyayı geri gönderiyor.

Verdiğiniz dilekçenin ıslah olarak kabul edilemeyeceğini düşünüyorum. Tahkikat aşaması bitmeden müddeabihi ıslahla arttırabileceğinizi düşünüyorum.

Alıntı:
Ek dava açmak istemiyorum çünkü daha evvel sigorta şirketini temerrüde düşürmediğim için, faiz ek dava tarihinden itibaren işlemeye başlayacak.

17.Hukuk Dairesi 2010/551 Esas 2010/4080 Karar 03.05.2010 Tarih: "...Dava konusu olayda davadan önce sigorta şirketine başvuru yapılmadığı anlaşılmaktadır. Bu itibarla, mahkemece asıl ve ıslah edilen bölüm için, davalı sigorta şirketleri yönünden dava, diğer davalılar yönünden ise kaza tarihinde temerrüde düştükleri kabul edilerek, faizine hükmedilmek gerekirken..."

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi