Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

0.50 TL İçin Vekalet Ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-11-2009, 20:01   #31
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avfatih
Bu arada yine dava dilekçesinde dava değeri de belirtilmiştir. Değer olarak 5.000 TL üzerinde bir rakam (olayı somutlaştırmamak için bu şekilde yazıyorum) gözükmektedir.

Dava değeri de gösterdiğine göre, meslektaşımızın enteresanlığının boyutu daha da büyüyor.
Old 16-11-2009, 10:34   #32
Av.Ademx

Bence konuya borçlunun dava açmakta hukuken korunmaya değer bir menfaati olup olmadığına bakılmalıdır. Hiçbir insanın 5.000 TL'lik takipten, ki bu borcun
yaklaşık 7, 8 bin TL'li bulacağı anlaşılıyor 0,5 TL daha az ödenmesinde bir menfaati varmıdır. Bence alacaklının davanın açılmasında bir kusuru yoktur. Tahminime göre 0,5 TL'lik faiz, hesabı yapan icra programından kaynaklanmıştır. Bu nedenle korunmaya değer bir menfaati olmadığı halde davayı açan borçlunun yargılama giderlerinin tamamından sorumlu olmalı ve borçlu lehine vekalet ücreti takdir edilmemelidir. Kısacası 0,5 TL'lik ya da 2,5 TL'lik faizin az ödenmesi korunmaya değer bir menfaatdir. Korunmaya değer bir menfaat olması dava açmanın ilk ve en önemli şartıdır.
Old 16-11-2009, 10:47   #33
Av.Ademx

Yanlış oldu galiba; 0,5 TL veya 2,5 TL az faiz ödenmesi korunmaya değer bir menfaat değildir diyecektim. Nasıl ki 0,5 ya da 2,5 TL lik alacağımızı dava konusu edemiyorsak bu miktarlar için de takibe itiraz edemeyiz. Takip yapılabilecek bir sınır vardı ama şu an hatırlayamıyorum. BU konuda mutlaka Yargıtay kararı olmalı şu an bulamadım
Old 16-11-2009, 11:57   #34
law in law

Ben halen yalnızca faizin hatalı hesaplandığı iddiası ile yapılan şikayette alacaklının yargılama giderinden mesul olmaması gerektiğini savunuyorum.
tartışmaya takip talebine faiz alacağının ne kadar olacağı yazılmalı mı yazılmayıp faiz isteği yazıllıpta faiz hesabını md mü yapmalı kısmından bakarak çözüm aranması gerektiğini savunuyorum.
Saygılarımla
Old 16-11-2009, 12:52   #35
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Ademx
Yanlış oldu galiba; 0,5 TL veya 2,5 TL az faiz ödenmesi korunmaya değer bir menfaat değildir diyecektim. Nasıl ki 0,5 ya da 2,5 TL lik alacağımızı dava konusu edemiyorsak bu miktarlar için de takibe itiraz edemeyiz. Takip yapılabilecek bir sınır vardı ama şu an hatırlayamıyorum. BU konuda mutlaka Yargıtay kararı olmalı şu an bulamadım

İlginç ve yanlış iddialarınız var. Dava ya da icra takibi 1 kuruş için bile yapılabilir, takibe de 1 kuruş için bile itiraz edilebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi