Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tüketicinin malı iade borcu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-10-2008, 09:32   #1
oz.yıldız

Varsayılan Tüketicinin malı iade borcu

Merhaba,
Şirketimiz İstanbul ‘da e ticaret alanında faaliyet göstermektedir. İzmir ‘den bir müşterimiz cep telefonu almış cayma hakkını kullanmak istemiş. Müşteri hizmetlerindeki arkadaşlar malı ve faturayı iade etmesi halinde parasını iade edebileceğini söylemişler ancak müşteri tüketici heyetine başvurmuş. Heyet kararında paranın iadesine karar verilmiş. TKHK madde 9/A 4. fıkrası gereği satıcının önce iade etmesi gerektiğinden müşteriye parası iade edildi. Ancak müşteri cep telefonunu kredi kartı ile taksit ile ödemeyi seçmiş ve 5 taksit ödeme yapmış. Ancak banka parasını taksitle iade etme yoluna gitmiş. Müşteri ile görüştüğümde bu şekilde ödemeyi kabul etmediğini telefonu iade etmeyeceğini söyledi. Ben bunun bankayla ilgili bir durum olduğunu bankaya başvurduğu takdirde ödenen tutarı iade alabileceğini kendisine izah ettim. Birkaç gün sonra müşteri ile yaptığım görüşmede bankaya başvurduğunu ve ödediği taksit tutarını iade aldığını ancak paranın tamamını iade alması gerektiğini paranın tamamını iade almadan telefonu iade etmeyeceğini belirtti. Yani müşteri ödemediği bedeli de istiyor. Bu arada müşteri ilamsız icra takibi ile alacağını tahsil etme yoluna gitmiş ancak borcu ödediğimiz için itiraz ettik. Şimdi benim sorum cep telefonunu ya da bedelini nasıl tahsil edebiliriz. Nasıl bir yol izlemeliyim. Bu konuda yaptığım araştırmada tüketiciyi mağdur etmeme adına bir çok karar yasa yönetmelik olasına karşın tüketicini iade borcuna ilişkin bir bilgiye ulaşamadım. Bu konu hakkında paylaşımlarınız rica ediyorum. Teşekkür ederim
Old 05-10-2008, 10:48   #2
umutlaw

Sayin Yildiz,
Taksitli alisverislerde Banka tum paraya bloke koyar ancak aylik olarak kart sahibinin hesabindan parayi alir ve sadece o aya mahsub olunan taksit bedelinden faiz alir veya vade farki uygulamaz. Sistem boyledir. Geri odemelerde ise taksitli alisverisler iptal edildiginde musteriye ekstresinin kontrol etmesini her ay taksit miktarini kendisine banka tarafindan iade edilecegi bildirilmektedir. Siz musterinin parasinin iade edildigini soyluyorsunuz yani siz bankaya verdiginiz hizmetten vazgectiginizi ve taksitlerin iadesini istediginizi belirtmissiniz dolayisiyla bankada parayi musterinin kredi kartina iade ile mukelleftir alicida telefonu size iade etmek zorundadir. Artik banka ile musteri arasindaki iliski saticiyi degil banka ile musterinin arasindaki sozlesme geregi ikisini baglar sizi degil.

Bilgi, sahsi dusunce ve kanaatlerimi saygiyla sunarim.
Old 05-10-2008, 22:49   #3
oz.yıldız

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Ben de aynı sizinle aynı görüşteyim ancak telefonu iadesi için icra takibi sonuç vermeyebilir. İcra takibi yerine Tüketici Mahkemesine başvurulabilir mi? Teşekkür ederim.
Old 05-10-2008, 23:40   #4
umutlaw

Sayin Yildiz,

Alıntı:
Yazan oz.yıldız
ancak telefonu iadesi için icra takibi sonuç vermeyebilir. İcra takibi yerine Tüketici Mahkemesine başvurulabilir mi? Teşekkür ederim.

Ifadenizden neyi kast ettiginizi anlayamadim.

Siz bir mali para karsiliginda teslim borcunuz varmis bunu alan kisi istememis suresinde iade yapmak istemis sizde kabul etmissiniz;
Alıntı:
Heyet kararında paranın iadesine karar verilmiş.
(Heyet para iadesi demisse cep telefonu musterinindir dememistir)
bankaya hizmet / karsilik verilmedi demissiniz ve alacaginizdan vazgecmissiniz bankada aliciya parasini iade edecegini ( daha dogrusu bankanin kendisine ait paranin kredi olarak verilen kismina konulan blokeyi kaldiracagini) kredi kartina iade edecegini veya taksitler halinde faiz ve diger islem masraflari (bunlar arka plandaki usulleridir) tahsil etmeden iade edecegini bildirmistir (bu banka ile musterisi arasindaki kredi karti sozlesmesine baglidir). Siz ile musteri arasindaki iliskiniz parasini iade etmekle son bulmus ve karsi tarafta aldigi mali iade etmek zorunda ( yani eski musteriniz suanda parasini odemedigi, faturasi iptal edilmis bir mali faturasiz ve hukuk disi olarak elinde bulunduruyor), bankanin nasil parayi iade edecegi musterisiyle arasindaki kredi sozlesmesine baglidir. Kendisine ihtar cekin geri getirmez ise hukuki islemlere baslayiniz.

Not: Ornegin banka kartiyla 100 YTL lik bir alisveris 5 e bolunuyor, sistem ilk once musteri bakiyesinden onay aliyor ve bakiye yeterli ise kredi miktarindan 100 ytl sine bloke koyarak her ay taksit bedelini ekstreye yansiytiyor. Eger 5 taksitten ikisi sizin hesabiniza gecmis ise (bu sadece farzdir) siz o iki taksidi bir yerde geri odediginizde bunun hepsi musterinin hesabina gecer ve diger kalan 3 taksit blokeside bankanin kendi kararlastirdigi bir usul ile iptal edilir ya komple iptal edilir ve ya her ay musterinin ekstresine - yerine + olarak gecer.

Musterinin neyin pesinde oldugunu dogrusu anlayamadi.

Sahsi dusunce, kanaat ve tavsiyelerimi saygiyla sunraim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi