Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Zinaya dayalı boşanma davasında, üçüncü kişiye karşı tazminat yolu açık mıdır?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-12-2007, 18:35   #1
hakarar

Varsayılan Zinaya dayalı boşanma davasında, üçüncü kişiye karşı tazminat yolu açık mıdır?

Donmuş kalıpların ve uygulamanın zorladığı tekdüzeliğin içerisinde, gözden kaçırabildiğimiz, en azından benim gözden kaçırdığım ve ilgilisinin dikkat çekmesi üzerine benim için sorunsal haline gelen iki konuyu tartışmaya açmak istiyorum.

Bunlardan birisi, başlıktan da anlaşılacağı üzere, zinaya dayalı boşanma davasında, zina yapan eşle birlikte, zinaya karışan üçüncü kişinin de tazminat yükünün bulunup bulunmadığıdır.

Bu soru, tarafıma ait olmayıp, "İhtiyaçlar keşiflerin anasıdır!" sözünün yansıması olarak, eşinden hırsını alamayıp,üşüncü kişiye karşı da dava açılıp açılamayacağını merak eden bir müvekkile aittir.

Bana göre:

1 ) Zinaya karışan üçüncü kişi, zina yaptığını biliyorsa; yani birlikte olduğu kişinin aslında evli olduğunu bilerek ve iteyerek onunla ilişki içine girmişse,

2 ) Zinadan dolayı mağdur olduğunu iddia eden eşin, zina yapan diğer eşe karşı tazminat davasının yasal koşulları var ise ve ona karşı da bu davayı yöneltmişse,

3 ) Zina ve zinadan kaynaklı boşanmadan dolayı, gerçek anlamda maddi ve manevi zarar söz konu olmuş ise, üçüncü kişiye karşı da taminat davası yöneltilebilmelidir.

Burada sorun olabilecek konular; görevli ve yetkili mahkemelerin belirlenmesi olabilir; çünkü, bedele göre, üçüncü kişiye karşı açılacak tazminat davasının Asliye/Sulh Hukuk mu yoksa, diğer dava ile birlikte Aile Mahkemesinde mi görüleceği; yine aynı şekilde üçüncü kişi taraflardan farklı bir ikametgaha sahipse, yetkili mahkemenin nersi olacağı konuları da tartışmaya açıktır.

Kişisel görüşüm; bu tür bir davanın açılabileceği kabul edildikten sonra, gerekçesi ve dayanağı, taraflar arasında açılmış olan zinadan kaynaklı boşanma ve tazminat davası olduğundan, üçüncü kişi hakkında açılacak
tazminat davasının da, bu davanın görüldüğü yer Aile Mahkemesinde görülmesi gerektiği yönündedir.

Yine davacı taraf, tazminat hakkını saklı tutarak, yalnızca zinaya davalı boşanma davası açmış, tazminat davasını, boşanma kararı sonrasında ayrıca açmayı seçmiş ise, bu durumda da, davalı eski eş ile, zinaya karışan üçüncü kişi hakkında açılacak davada, yetkili AİLE MAHKEMESİnde bu davanın görülmesi gerektiği kanısındayım.
Old 19-12-2007, 22:43   #2
kazımturk

Sayın Hakarar
Size tamamen katılıyorum.Çünki Zinadan dolayı sadece karı koca zarar görmemekte , çocuklar, anne ve babalar etkilenmektedir.Zina bu sebeble bir kişiyi değil akraba olarak hrkesi etkiler.esenlik dileklerimle
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi