Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dava Konusu Alacağin Enflasyon Nedeniyle Değerinin Düşmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-02-2022, 10:11   #1
pirensesavukat

Varsayılan Dava Konusu Alacağin Enflasyon Nedeniyle Değerinin Düşmesi

İYİ GÜNLER SAYIN MESLEKTAŞLARIM
davacı müvekkil ile 2011 yılında devremülk satış vaadi sözleşmesi imzalanıyor.davalı taraf edimini yerine getirmiyor ve mahkemece sözleşme bedeli olarak kararlaştırılan 15.000,00 tl nin müvekkile ödenmesine karar veriliyor.istinaf dilekçesine tl nin nominal kur değerinin düşmesiyle alakalı maddde eklemek istiyorum. 2011 yılındakı 15.000,00 tl nin 2021 yılındaki alım gücü aynı değil. bu konuda yargıtay kararı bilen veya böyle bi taleple dava açan var mı? şimdiden teşekkür ederim.

Üyemiz pirensesavukat 19-06-2023 13:30 tarihinde Ankara Ankara Adliyesi'de bulunacak. Bu kurumdaki işler için kendisi ile 19-06-2024 12:00 tarihine kadar temasa geçebilirsiniz. [İlgili Adliyeye Gidiyorum Duyurusu]
Old 20-02-2022, 21:17   #2
Av. Ali Yaliç

Yargıtay’ın pek çok kararında sebepsiz zenginleşmede iade halinde türk lirasının değerinin azalmasına bağlı olarak denkleştirici adalet ilkesinin de göz önüne alınması gerektiği belirtilmiştir. (3.HD 2017/13225 E.)

Yargıtay bu kapsamda tüfe, altın, döviz, asgari ücret, memur maaşı gibi unsurlardaki artışların ortalaması ile paranın değer kaybının bilirkişi aracılığı ile belirlenmesini ve bu miktar üzerinden karar verilmesi gerektiğini belirtmiş. Bu nedenle bu talepleriniz haklı görünüyor.

ANCAK, açmış olduğunuz davada sözleşme bedelinin iadesi olarak 15.000 tl istemli davanızı açmış iseniz daha sonradan bu talepleriniz ile TL’nin değer kaybını da istemeniz iddianın genişletilmesi yasağına takılabilir. Nitekim taleple bağlılık gereği dava değerinin üstünde bir alacağa mahkeme hükmedemeyebilir. Özellikle bu konuda deneyim yaşamadım sadece hukuki değerlendirmem. Ben de bu konuda tecrübesi olan bir meslektaş var ise deneyimlerini okumak isterim.
Old 20-02-2022, 22:18   #3
pirensesavukat

Cevabınız için çok teşekkür ederim meslektaşım. Tüketici mahkemesi verdiği kararda sözleşmenin iptal edilmesine hükmetti. Yani burada sebepsiz zenginleşme hükümleri uygulanır mı?
Bir de dava dilekçesinde istenilmeyen TL değer kaybı bedeli istinaf dilekçesinde istenebilir mi? Fikri olan yardımcı olabilirse çok makbule geçer. Şimdiden teşekkürler...

Üyemiz pirensesavukat 19-06-2023 13:30 tarihinde Ankara Ankara Adliyesi'de bulunacak. Bu kurumdaki işler için kendisi ile 19-06-2024 12:00 tarihine kadar temasa geçebilirsiniz. [İlgili Adliyeye Gidiyorum Duyurusu]
Old 20-02-2022, 23:56   #4
Av. Ali Yaliç

Bu konuda sizin dikkatli değerlendirme yapmanız gerektiğini düşünüyorum. Eğer ki sözleşme baştan itibaren hükümsüz bir şekilde kurulmuş veya cayma hakkını kullanmanız nedeniyle iade söz konusu ise sebepsiz zenginleşme gündeme gelir. Ama eğer sözleşme hükümlerini korurken ileriye yönelik feshe dayalı iade talep edilmiş ise bu halde iadenin sözleşme sorumluluğuna dayandığını düşünüyorum.

Devremülk uyuşmazlıklarında her ne kadar mahkemeler sözleşmenin iptali şeklinde kararlar verse de iadenin dayanağının sebepsiz zenginleşme olduğu açık. Siz istinaf dilekçenizde sözleşmeden cayıldığını ve sebepsiz zenginleşmeden dolayı iade kararı verildiğini ancak Yargıtay içtihatları doğrultusunda ödenen paranın denkleştirici adalet ilkesi doğrultusunda günümüzdeki değerinin belirlenmesinin mahkemece yapılmadığını ve bu nedenle kararın bozulması gerektiğini ileri sürün. Eğer karar bozulup mahkemeye gönderilirse bilirkişi raporu için tahkikat aşaması yeniden yapılacaktır. Bu halde HMK 177/2’e göre ıslah dilekçesi verme imkanınız doğar. (Fazlaya ilişkin hakkınızı saklı tuttuğunuzu varsayıyorum. Tutmadıysanız ek dava açmanız düşünülebilir) Islah ile dava değerini arttırabilirsiniz. Bu konuda çok tecrübem olmasa da naçizane görüşüm bu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi