Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

stajyerlerin sigortalanma(ma) sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-06-2007, 14:29   #1
av.mgul

Varsayılan stajyerlerin sigortalanma(ma) sorunu

Değerli site üyeleri benim merak ettiğim konu stajyer avukatların staj süreleri boyunca sigortalı olup olamayacaklarıdır. en son bir avukat beyden duyduğuma göre büro stajı döneminde sigorta yapılabiliyormuş. hatta yanında çalıştığı büro sigorta yapmak zorundaymış. siziz bu konudaki düşünceleri ne acaba?
Old 14-06-2007, 15:02   #2
tuval2310

mrb,
stajyerler stajları boyunca adına 'calısma yasagı' denılen ve hıc de adıl olmayan bır uygulamaya tabı oldukları ıcın staj sursınce sıgortalı olamıyorlar-maalesef-..ama bu konuda baroların bır kısmı ıle adalet bakanlıgı anlasamıyormus,ben ınternette cok arastırdım bu konuyu..barolar bırlıgı büro stajında avukat yanında yapılan sıgortayı kabul edıyormus ancak bazı barolar bu sıgorta gırısını calısma yasagına aykırı oldugu gerekcesı ıle staj yakma sebebı olarak goruyormus..barolar bırlıgının bu konudakı kararını asagıya eklıyorum ama sıze tavsıyem hıc bır seyı rıske atmayın ve sıgortalanmayın zıra stajınızın yakılması gıbı agır bır mueyyıde ıle karsı karsıya kalabılırsınız..büronun da sigorta yaptırmak zorunda oldugunu da sanmıyorum..

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI
Yönetim Kurulu Kararı
KARAR NO:3614-9 KARAR TARİHİ: 19.02.2006

Hukuk Fakültesinden mezun olan 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu hükümleri uyarınca stajını yapıp tamamlayan _____________'nın _______ Barosu Levhasına yazılmasına ilişkin 02.02.2006 günlü Yönetim Kurulu Kararını vermiş olmakla, Avukatlık stajını Av.__________ ve _______&_______ Hukuk Bürosu işyerinde SSK bünyesinde sigortalı olarak tamamlayan _____________________'ın bu durumunun Avukatlık Yasasının 12/c maddesinde belirtilen "Bir avukat yazıhanesinde ücret karşılığında avukatlık" niteliğinde olduğu ve "Avukatlıkla birleşebilen işler" arasında sayılması gerektiği ayrıca Avukatlık Yasasının 16. maddesinin de sürekli staj yapmaya engel bir işte çalışmama koşulunu içermesi nedeni ile adı geçenin __________ Barosu levhasına yazılma isteğinin kabulüne 19.02.2006 günü katılanların oybirliğiyle karar verildi.
Başkan
Av.Özdemir Özok
Başkan Yardımcısı
Av. Ünsal TOKER
Başkan Yardımcısı
Av. Ali ŞEN
Genel Sekreter
Av. İ. Güneş GÜRSELER
Sayman
Av. Soner KOCABEY
Üye
Av. Muhsin ERGAZİ
Üye
Av. Cengiz TUĞRAL
Üye
Av. Alpay SUNGURTEKİN
Üye
Av. Canan ŞENER
Üye
Av. Sani YILDIRIM
Üye

Old 20-06-2007, 17:18   #3
Av.Demet

Sayın Meslektaşıma katılıyorum...
Stajyer avukatlar için staj süresince çalışma yasağı bulunduğundan sigortalı olarak avukatlık bürosunda çalışamazsınız...Aksi halde stajınız yapılmamış sayılır...
Old 20-06-2007, 23:08   #4
Av.Selim Balku

Alıntı:
Stajyer avukatlar için staj süresince çalışma yasağı bulunduğundan sigortalı olarak avukatlık bürosunda çalışamazsınız...Aksi halde stajınız yapılmamış sayılır...

Bir arkadaşımın başına böyle bişey gelmişti, staj yaparken, bir yerde sigortalı olarak görünüyordu, öğrenildikten sonra stajını iptal ettiler,

Neden sigortasını iptal etmediler acaba...
Old 21-06-2007, 12:23   #5
Av. Çetin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Bir arkadaşımın başına böyle bişey gelmişti, staj yaparken, bir yerde sigortalı olarak görünüyordu, öğrenildikten sonra stajını iptal ettiler,

Neden sigortasını iptal etmediler acaba...

Avukatlık stajı yapmak sigortalı olmaya engel teşkil ediyor mu ki böyle bir soru sordunuz?
Old 18-10-2007, 20:58   #6
özge84

herkese merhaba bu konu ile ilgili benim de bir sorunum var.adliye stajımın ikinci ayındayım bir avukat yanında çalışmayı düşünüyorum ancak stajımın geçersiz sayılması ile karşı karşıya kalır mıyım diye de endişeliyim.yardımcı olabilecek birinin görüşüne ihtiyacım var.şimdiden teşekkürler
Old 23-01-2008, 23:40   #7
Av. Can DOĞANEL

http://www.barobirlik.org.tr/calisma...skin_dava.aspx
Ankara 16. İdare mahkemesi; stajyerin avukat yanındaki stajı süresince staj yaptığı avukatın sigortalısı olmasını onayladı

Old 27-01-2008, 03:00   #8
BOZDOGAN

Staj döneminde hapishanedeki mahkum kadar değerimiz yok! Sakın hastalanmayın. Eğer zenginseniz sorun yok. Bir muayene 100 ytl özel hastanede. Tahlil 200 ytl. Ultrason 150 ytl. Bir dişçiye gitmek en az 100 ytl. Aman diyorum. El insaf diyorum. Sonra da bize "paragöz" derler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi