Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Arşiv yanması sonucu hizmetin tesbit edilememesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-06-2012, 17:14   #1
Av.Beste

Varsayılan Arşiv yanması sonucu hizmetin tesbit edilememesi

Merhaba sevgili meslekdaşlarım,
Benim sizlere danışmak istediğim husus, benim tek başıma bir çözüm bulamadığım bir mesele.İlgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Annem SSK emeklisi ve müteveffa dedemden yetim maaşı bağlanmasını istiyor.Dedemi çok küçük yaşta kaybettiği için elimizdeki belgelerimiz de kısıtlı.Şöyle ki;
5434 sy Emekli Sandığı Kanunu'na 1982'de eklenen bir maddeyle 10 yıllık fiili hizmet süresi tespit edilenlere babadan yetim aylığı bağlanabiliyor. Bu kanun çıktığı zaman teyzem Emekli Sandığı'na müracaat ediyor ama bu talebi reddediliyor.Bunun üzerine İdare Mahkemesi'nde iptal davası açıyor ama bu dava da reddediliyor.
Red sebebi:
Dedemin 8 yıl 7 ay 27 gün askeri,11 ay 29 gün mülki olarak toplam fiili hizmeti 9 yıl 7 ay 26 gün olup 10 yılı doldurmamış olması.
Aradan yıllar geçiyor ve ben avukat olunca, her ailede olduğu gibi böyle yılan hikayesi konular 'Kızımız avukat,mutlaka çözer' diye günyüzüne çıkıyor.Şimdi de annemin benden beklentisi büyük
Dedemin yukarıda gösterilen hizmetleri dışında,1940 senesinde Tekel'de memuriyeti ortaya çıkıyor. Yaklaşık 2 sene orada memuriyeti var. Elimizde ise, o vakitlerde çekilmiş ve arkasında tek tek kendisinin ve çalışma arkadaşlarının isim-soyadı, görevlerinin yazıldığı bir resim ve dedemin Tekel'e girişteki aday numarasından başka bir veri yok.Tekel'e şahsen müraacatımda ise, maalesef dedemin çalıştığı birimin evraklarının toplandığı arşiv 1975'te yangın sonucu yandığı için özlük dosyası bulunamıyor. Bir tek Tekel'deki bilgisayar kayıtlarında adı ve soyadı ve aday numarası çıkıyor.Bunun bir dökümünü imzasız olarak aldım.
Bu arada 2-3 sene evvel Ankara Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü'ne gidildi ve Tekel 1950'de Emekli Sandığı'na bağlandığı için oradan da sonuç alınamadı.
Şimdi, bu durumda benim nasıl bir yol izlemem lazım? Hizmetlerin birleştirilmesi davası mı?
Tekel'de ad soyad ve aday numarasıyla bilgisayar kayıtlarında adına rastlanması ve elimizdeki isim soyad ve görev yerlerini belirten(dedem ve arkadaşları) resimden başka bir delil yok...Ama 10 yılı tamamlayıp yetim maaşı bağlatmamız için de sadece 3 ay 4 günümüz eksik..Gerçekten bir hak kaybına yol açan bir durumla karşı karşıyayım...Yardımlarınızı bekliyorum.
Selamlarımla.
Old 21-06-2012, 07:55   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Beste
5434 sy Emekli Sandığı Kanunu'na 1982'de eklenen bir maddeyle 10 yıllık fiili hizmet süresi tespit edilenlere babadan yetim aylığı bağlanabiliyor.

1940 senesinde Tekel'de memuriyeti ortaya çıkıyor.

Tekel 1950'de Emekli Sandığı'na bağlandığı için oradan da sonuç alınamadı.
Sorunuza yanıt veremiyorum ama başka sorular veriyorum:

Bence önce şu hususun araştırılmasında yarar var: Tekel 1950 yılında Emekli Sandığına bağlandıysa ve rahmetli dedeniz beyefendinin hizmet süresi 1940 yılındaysa teyzemiz hanımefendi 1982 yılında çıkan Kanun'dan yararlanabilir mi?

Bir başka deyişle, sosyal güvenlik kurumu şemsiyesi altında geçmeyen süreler için hizmet tespiti yaptırılması işe yarar mı?

5510 sayılı Kanun'un Geçici 4.maddesinde sizin olayınıza uygun madde olup olmadığına bakmanızı da öneririrm.

Saygılarımla
Old 21-06-2012, 21:12   #3
Av.Beste

Evet, bu yönü de düşünülebilir. Emekli Sandığı Genel Müdürlük hizmet süresi beyan edilirse maaş bağlanabileceğini söylüyor.
Bu arada, dedemin askeri ve mülki hizmeti 1930larda; devlet onu sigortalı hizmet süresini hesap ederken göz önüne almış...
İlginize çok teşekkürler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi